Nieuwe technieken in de strijd K i 18 Onderzoekers doen een beroep op kunstmatige intelligentie voor het opsporen en begeleiden van patiënten met parkinson of alzheimer. Nieuwe technieken moeten leiden tot snelle, individueel gerichte behandeling. 'Chinezen maken zich niet zo druk om privacy en ethiek, in de VS gaat het al snel om centen' 'Met de inzet van AI krijg je meer individuele ijkpunten' evrouw Jansen, u moet de gordijnen nog open doen!' 'Mijnheer de Vries, het is tijd om koffie te zetten!' Mensen die lijden aan hersenziektes als parkinson en alzheimer hebben baat bij avatars (virtuele assistenten), apps en smartwatches. Maar ook artsen zijn geholpen met kunstmatige in telligentie. Sensoren kunnen be trouwbare informatie aanleveren voor een adequate behandeling. Als iemand zachter gaat praten, minder articuleert in de samen spraak met de avatar, kunnen deze veranderingen erop duiden dat ie mand parkinson of alzheimer heeft, of dat de ziekte erger wordt. De drie partners in OnePlanet Research Center (Radboud Uni versiteit, Radboudumc en imec, een bedrijf gespecialiseerd in nanotechnologie) slaan nu met het midden- en kleinbedrijf in de regio Oost-Nederland de handen ineen. Een van hen is het soft warebedrijf Virtask. Een gloed nieuw zogeheten Innovation Cen ter for Artificial Intelligence-lab (Icai) met de naam AI-RONDO (Risk Profiling and Decision Sup port) moet nieuwe technologie opleveren die het leven van pa tiënten verlicht en de behandeling verbetert. Het is aan bedrijven om de vergaarde kennis te vertalen in producten en die in de markt te zetten. Hersenziektes, kunstmatige in telligentie en datatechnologie zijn niet nieuw. Waarom is er nu pas een Icai-lab voor dit probleem? ,,Het aanschuiven van imec als partner geeft een belangrijke zet'', zegt Thea van Kemenade, een van de directeuren van One Planet Re search Center. ,,Imec levert de technologie om data te verzame len. Kunstmatige intelligentie, een jonge wetenschap, moet van het dataverkeer met algoritmen be trouwbare informatie maken waarmee artsen meteen aan de slag kunnen.'' Tom Heskes, hoogleraar Artifi cial Intelligence (AI) aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, onderstreept dat 'de mens centraal staat', de leidraad van het KI-on- derzoek in heel Europa. ,,Niet het geld of de overheid zijn er leidend. De Chinezen maken zich niet zo druk om privacy en ethiek, bij de Amerikanen gaat het al snel om de centen. In Europa is gezondheids zorg een heel belangrijk thema. Veel AI-onderzoekers hebben dankzij goede banden met zieken huizen en medische specialisten toegang tot data. Dat is voor AI van levensbelang", zegt Heskes. Verrijken Er zijn virtuele avatars op de markt, waaronder Anne van Vir- task. Van Kemenade: ,,Anne helpt ouderen door de dag heen en waarschuwt bijvoorbeeld als er een medicijn moet worden inge nomen. Als je zo'n digitale assis tent verbetert, verrijkt, dan kun je er nog veel meer mee doen. je kunt hem gebruiken om de spraak van iemand te interpreteren, met be hulp van data over volume, toon hoogte, zinsbouw. Met de juiste AI-technologie kun je een goed beeld krijgen van de ziekte en in dien nodig de behandeling van parkinson of alzheimer snel en heel gericht aanpassen.'' Van Kemenade wijst erop dat de gezondheidszorg 'nu vooral is in gericht op gemiddelden'. ,,Als een arts medicijnen geeft, helpt dat het grootste deel van de patiënten. Met de inzet van AI krijg je meer individuele ijkpunten, je kunt sneller en beter de diagnose stel len. Natuurlijk is het onhaalbaar om voor de opsporing van hersen ziektes iedereen te meten. Maar als mensen zich bijvoorbeeld toch al zorgen maken omdat er in de fa milie meer risico is op parkinson of omdat ze hun geur en smaak verliezen en er mogelijk een ver band is met een hersenziekte, dan kun je voor detectie de nieuwe technieken wel meteen inzetten. Gericht op eerste symptomen. Dan kun je eventueel al in een heel vroeg stadium met diëten voeding aanpassen om de ontwik keling van de ziekte te vertragen.'' Varianten Nu wordt de diagnose parkinson of alzheimer vaak gesteld door een neuroloog op basis van consultatie. Het duurt lang voordat hij kan vast stellen om welke vorm van parkinson het gaat. Er zijn tientallen varianten die elk om een eigen, speci fieke behandeling vra gen. ,,Als we op dage- lijkse basis data verzamelen, dan wordt het hopelijk ook gemakke lijker om sneller vast te stellen om welke vorm het gaat. Een snellere classificatie is ook een van onze doelen'', aldus de directeur van OnePlanet Research Center. Kan AI zorgen voor een door braak in de strijd tegen parkinson en alzheimer? ,,Als je zegt 'kan zijn', dan ga ik er in mee, want er is nog een lange weg te gaan'', zegt Heskes. ,,We moeten onze metho den, onze data verbeteren. Laten we eerst meer te weten komen over patiënten. Dat doen we nu met driemaandelijkse vragenlijs ten. Dan kan het van een slechte of goede dag afhangen welke conclu sies je trekt. Het is nu aan ons om met fijnmazige metingen te zor gen voor betrouwbare informatie LJ ZATERDAG 8 MEI 2021 GO A Robot helpt patiënt met alzheimer HANS VAN ZON Een analist bekijkt een door snede van de hersenen in alzheimer- onderzoek. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66