een duistere kant Onder politici De premier is een vreemde eend in ons bestel en Rutte weet dat 1 We zijn eett coalitieland, op het beleid zelfheeft de premier beperkt invloed 'Ik sluit niet uit dat Wim in de bajes flink heeft zitten op scheppen. Zo van: Ken jij mij dan niet?' vermissingen te maken heeft. Ook de moord op Rienja blijft hij tot aan zijn dood ontkennen. ,,S. heeft zijn kaken in verhoren altijd stijf op elkaar gehouden", zegt Rege- link, die zijn woorden zorgvuldig weegt. „Uiteindelijk moesten we er vrede mee hebben dat we hem voor die andere zaken niet konden vervolgen. Het was een troost dat hij al veroordeeld was. Hij zat in de gevangenis en had tbs. Voor mij stond vast dat hij nooit meer vrij zou komen." Die verwachting komt uit. S. zit uiteindelijk amper drieënhalf jaar in de cel, maar verdwijnt vanaf 1997 voorgoed in een tbs-kliniek. De laatste jaren van zijn leven ver blijft hij in de Pompekliniek in het Brabantse plaatsje Zeeland, waar zijn vrouw nog wekelijks op be zoek komt. Zelfs als hij lichamelijk snel aftakelt, krijgt hij geen toe stemming om thuis te sterven. Zijn behandelingen zijn nooit aangeslagen en de kans op geweld dadig gedrag blijft groot. Uit recht bankverslagen over de verlenging van zijn tbs staat dat hij op hoge leeftijd nog steeds een gevaar vormt voor zijn directe omgeving. Hij wordt snel kwaad en kan dan zeer agressief zijn, in het bijzonder naar jonge vrouwen. ,,Hij is in staat om vanaf zijn ziekbed een ontregelend effect te hebben op de afdeling'', zegt een behandelaar tegen de rechtbank. ,,Hij heeft zich, ook recent nog, onbeheerst en ongepast agressief gedragen naar medewerkers van de kliniek. Hij uit bij tijd en wijle bedreigingen aan het adres van medewerkers en brengt hen daar mee vooral psychische schade toe." ,,Deskundigen vonden het reci diverisico te groot. Zelfs toen hij fysiek al erg verzwakt was", zegt advocaat Bas Kurvers, die S. de laatste tien jaar van diens leven bijstaat. ,,Hij heeft die laatste jaren echt geleden. Het klinkt misschien gek, maar ik had een prettige rela tie met hem.'' Oud-rechercheur Van Hout is er echter van overtuigd dat Wim S. een seriemoordenaar is. ,,Daar twijfel ik niet aan, ik denk dat Wim achter meerdere moorden zit.'' Hij wil nog één ultieme po ging doen, nu bij de weduwe. Zij leeft nog. ,,Ik heb mij bij de politie opgeworpen om met haar in ge sprek te gaan. Ik ken haar, we had den een goede band. Zij is een eer lijke, zorgzame vrouw. Voor de na bestaanden van de vermiste vrou wen wil ik kijken wat zij, mis schien wel onbewust, weet over waar de lichamen liggen begra ven.'' Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Mark Rutte heeft minder te vertellen dan wordt gedacht. erwijl andere ministers deze week vakantie hiel den, was Mark Rutte veel in beeld. Als premier had hij ceremoniële taken bij zowel de Dodenherdenking als Bevrijdingsdag. In de beeldvor ming is hij de baas van het land. Alleen, dat is hij niet. ,,Als Mark in de ministerraad zou zeggen 'dat moet je zo of zo doen', dan kreeg hij te horen: be moei je met je eigen zaken'', ver telt een minister die jarenlang elke vrijdag met Rutte in de Trêveszaal zat. ,,Maar Rutte kent zijn rol. Hij laat problemen bij de vakminis ters. Als je hem sms't om uit te leggen dat er ergens op jouw de partement een probleem is, krijg je als antwoord: 'Tjonge, succes'.'' De soms ongemakkelijke rol van de premier in ons staatsbestel werd vorige week door informa teur Herman Tjeenk Willink on der de aandacht gebracht in zijn eindverslag: een minister-presi dent heeft minder taken en be voegdheden dan andere ministers, schreef hij. De premier heeft ook amper ambtenaren op zijn mini- departement van Algemene Zaken. Maar, stelt Tjeenk Wilink, wel wordt de minister-president steeds vaker door de Tweede Ka mer op het matje geroepen. Hij wordt voor alles en nog wat ver antwoordelijk gehouden waar an dere ministers de bevoegdheid voor hebben. ,,Hij wordt meer pre sident dan minister'', constateert Tjeenk Willink. Dat wringt, want constitutioneel is hij juist precies het tegenovergestelde. ,,De premier heeft inderdaad minder in de melk te brokkelen dan kiezers en media vaak den ken'', stelt Johan van Merriënboer van het Centrum voor Parlemen taire Geschiedenis (Radboud Uni versiteit). ,,De minister-president zit de ministerraad voor. Lang rou leerde die taak tussen de minis- ters, pas later kreeg één vast ie mand die taak.'' En die taak veranderde de laatste decennia. ,,Ik ging als minister president maar één keer per jaar naar de Tweede Kamer, voor de Al gemene Beschouwingen'', ver telde KVP-premier Piet de Jonge (1967-1971) ooit. Mark Rutte staat er soms wekelijks. ,,De premier lijkt heel belang rijk, maar formeel is zijn enige rol het bewaken van de eenheid van kabinetsbeleid'', vertelt Van Mer- riënboer. ,,We zijn een coalitie- land. Op het beleid zelf heeft de premier beperkt invloed. Hij moet soms iets verdedigen waar hij niet achter staat. En hij kan geen mi nisters wisselen. Tenslotte zitten er in het kabinet voorlieden van andere partijen waar hij niets over te zeggen heeft.'' Het aanzien van de premier groeide sinds Joop den Uyl in de jaren 70 campagne voerde met de slogan 'kies de minister-presi dent'. Sinds Ruud Lubbers werd de premier ook de man die ons vertegenwoordigde in Europa. Voordien was dat de minister van Buitenlandse Zaken. Pas sinds 1983 is de functie opgenomen in de Grondwet, maar die is niet exact omschreven. Van Merriën- boer: ,,En zo kan iedereen de func tie zelf invullen. Van Lubbers j weten we dat hij dossiers van mi nisters overnam als hij ontevreden was.'' Rutte doet dat niet. Weliswaar drijft hij ministers soms tot waan zin door hen te blijven sms'en met de vraag of iets al is opgelost. ,,Maar Rutte trekt de verantwoor delijkheid alleen in crises naar zich toe'', zegt een oud-minister. ,,Ik denk dat hij dat heeft geleerd bij Unilever: anders gaan anderen achterover leunen en krijgt hij alle problemen op zijn bordje.'' Maar de premier is natuurlijk geen zielig figuur. Hij is de voor man van de grootste regeringspar tij en heeft wel degelijk veel macht. Hij stelt ook mede het re geerakkoord op. Opvallend is dat Rutte zijn rol altijd kleiner voor spiegelt dan hij is. Tijdens het on derzoek naar de toeslagenaffaire zei hij tijdens zijn verhoor dat hij 'niet de hele dag toezicht houdt' op anderen. Hij moet zorgen dat 'de grote besluitvormingsmachine van de overheid ordentelijk func tioneert en dat in een goede sfeer besluiten tot stand komen.' Zo komt het dat er onder tien jaar Rutte veel vakministers sneu velden, maar van hem veel afglijdt. En hoewel Tjeenk Willink de Tweede Kamer erop wijst dat zij de premier niet overal de schuld van kan geven, is het ook niet zo dat hij nergens ver antwoordelijk voor is. „Bijvoorbeeld in de toe slagenaffaire heeft zijn ministerie echt steken la ten vallen", vindt Van Merriënboer. „Zijn raads adviseurs hebben als taak aan de bel te trekken als er bij andere de partementen dingen fout gaan. Als dat niet gebeurt, is hij daar verant woordelijk voor." GO ZATERDAG 8 MEI 2021 Rechts het huis waar Wim S. woonde in Geldrop. Oudere bewoners kennen hem alle maal. ,,Je kon altijd op hem rekenen'', zegt een van hen. Dit verhaal kwam tot stand na gesprekken met 32 personen, onder wie nabestaanden, oud-re chercheurs, officieren van justitie en bekenden van Wim S. Deze krant had inzage in diverse dos siers. De kinderen en weduwe van S. wilden niet meewerken aan dit artikel. Ook waren zij niet beschik baar voor wederhoor, ondanks meerdere pogingen daartoe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65