maar hard bewijs ontbreekt 'Ik zie hem nog zo zitten met zijn zwarte klompjes. Een vervelend klotemenneke' Elf slachtoffers? 15 Henny Maas, 1975 Het is drie uur 's nachts als de 15- jarige Henny Maas op 19 februari 1975 aanbelt bij haar vriendje. De Geldropse tiener is na een ruzie met haar moeder het huis uitge stormd. Maar Frank Terburg hoort de deurbel niet en zijn vader wei gert om zo laat nog open te doen. De volgende ochtend vindt Ter burg een briefje op de deurmat. Daarin schrijft Henny dat ze in een leegstaand gebouwtje bij de speeltuin gaat slapen en hij haar kan ophalen bij 'de man met de vogeltjes'. Daarmee bedoelt ze Wim S., die een volière in zijn tuin heeft. Hij woont vlakbij het hou ten huisje waar Henny de nacht doorbrengt. ,,Ik ben samen met een vriend bij dat gebouwtje gaan kijken en vond schoolspullen en wat kleren van Henny", vertelt Terburg 46 jaar later in zijn kleine arbeiders- huis in de Eindhovense volks buurt Tivoli. ,,Daarna zijn we naar Wim gegaan, maar die zei dat hij Henny niet had gezien en van niks wist.'' De politiechef in Geldrop neemt de vermissing van het jonge meisje niet direct serieus. Een opstandige puber, ze duikt wel weer op. Pas als hij een paar jaar later wordt opgevolgd door een nieuwe politiebaas, vindt er alsnog onderzoek plaats. Zo wordt onder andere de tuin van S. omge spit, weet oud-rechercheur Van Hout. ,,We dachten dat ze daar wellicht was weggestopt. Maar het leverde niets op. Er was te veel tijd verloren gegaan, we liepen achter de feiten aan.'' Jaren later, in 1994, verdiept re chercheur Jan Gruijters zich op nieuw in de verdwijning van Henny Maas. Kroongetuige Pieter Knabben is dan net opgestaan en samen met vier collega's krijgt Gruijters de taak om een aantal nooit opgeloste vermissingszaken tegen het licht te houden. Het zijn stuk voor stuk zaken waarbij Wim S. mogelijk betrokken is. In het eerste politiedossier vindt Gruijters bruikbare aanknopings punten. Zo ziet een getuige S. kort na de verdwijning van Henny 's ochtends in alle vroegte bezig achter een talud in de speeltuin naast zijn woning. Bovendien brandt het huisje waar Henny de nacht doorbrengt kort na haar ver dwijning af, waardoor mogelijke sporen verloren gaan. Een buurt bewoner ziet S. enkele minuten voor de brand achter het huisje vandaan komen, staat in het dos sier. ,,We hebben in die omgeving nog gegraven, maar vonden niks.'' Wel worden Gruijters en co ge tipt over een leeg graf in de Kem pen. Er staat een zak met onge bluste kalk naast. De agenten den ken aan Wim S. Ze weten dat hij in de kroeg wel eens opschept dat je met ongebluste kalk een lichaam in het niets kunt laten verdwijnen. ,,Het was een toekomstig plaats delict, klaar om een lichaam in te dumpen'', zegt Gruijters. ,,Het lag in een bosperceel met dennen, waar je moeilijk bij kwam. Heel vergelijkbaar met de plek waar Rienja is gevonden." Voor het onderzoek trekt Gruij- ters naar de gevangenis om S. te verhoren. Maar Wimke houdt zijn kaken op elkaar. ,,Ik zie hem nog zo zitten met zijn zwarte klompjes aan. Een vervelend klein klote- menneke. Het was een kansloze missie. Zoek het lekker uit, was zijn houding.'' Frank Terburg denkt niettemin dat Wim S. achter de verdwijning van zijn toenmalige vriendinnetje zit. Als de twee elkaar midden ja ren 90 bij toeval tegenkomen in de gevangenis, knapt er iets. Terburg, zelf ook geen lieverdje, zit vast als recht tegenover hem S. wordt bin nengebracht. Woedend stormt hij naar de cel en slaat op het raampje: ,,Ik schreeuwde: 'Gij bent de mijne! Gij hebt mijn meisje ver moord, ik gooi je over de balus trade.' Kort daarna werd hij over geplaatst naar een andere gevange nis.'' Wimke: vriendelijk en duister Wim S. (1938) groeit op in het Bra bantse dorpje Heeze. Zijn jeugdja ren verlopen stroef en de familie staat slecht bekend in het dorp. Graddus Bakermans komt Wimke in de jaren 40 en 50 vaak tegen in Heeze. Ze werken als pubers sa- 1966 Anne van der GO ZATERDAG 8 MEI 2021 LEES VERDER OP PAGINA 16 Namen van de vrouwen die hij zou hebben ver moord, noemde Wim S. nooit in zijn 'biecht' tegen medegedeti neerde Pieter Knabben. Maar aan de hand van omschrijvingen zou hij in ieder geval hebben verteld over: Groen-Heijligers, Eindhoven 1975 Henny Maas, Geldrop 1993 Rienja Shewpersadsingh (foto), Eindhoven 1993 Tanja Groen, Maastricht In de jaren 90 brachten media nog andere ver miste of vermoorde vrou wen met S. in verband, zo werd de naam van Gerrie Schellekens (1991, Eindhoven) genoemd. Haar ouders kwamen sporadisch in dezelfde kroeg als Wim S. Volgens de politie is er echter geen enkele aanwijzing dat S. met deze moord te maken zou hebben. Andere namen die wer den genoemd door de media: Lieke Snel (1967, Maastricht), Marjo Win kels (1975, Schimmert), Germa van den Boom (1984, Nieuwendijk) en Andrea Luten (1993, Rui nen). Die laatste zaak roept wel de vraag op wat de waarde is van deze ge ruchten. In 2010 leidden dna-sporen naar de dader van de verkrach ting en moord op de jonge Drentse. Dat was niet Wim S., maar Henk F. uit Hoogeveen. ME zoekt het lichaam van Rienja Shew persadsingh. FOTO POLITIE EINDHOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63