Aanwijzingen voor de verschillende moorden zijn er genoeg, 14 getrouwd zijn, hij zit al een tijdje achter haar aan. Als Rienja die nacht niet thuis komt, slaat haar huisgenote alarm. Al snel wordt Wim S. gearresteerd, maar mede omdat er geen lichaam is gevonden, moet justitie hem tot twee keer toe laten gaan. Dat ver andert als een hond zes maanden later op het lichaam van Rienja stuit. Ze ligt in een ondiep graf in een bosje vol dennenbomen in Veldhoven. Meteen sluit het net rond Wimke zich: zijn tele foontje naar Rienja op de bewuste avond, haar huisgenote die ziet dat ze bij hem in de auto stapt en getuigen die de twee spotten in het uitgaansleven van Valkenswaard. En hoewel S. zijn Ford Taurus van binnen grondig schoonmaakt ('om nicotine te ver wijderen'), vinden forensisch ex perts bloed van Rienja. Cruciaal is echter de verklaring van een kroongetuige. Pieter Knabben zit in 1994 in de bajes van Grave op verdenking van xtc- export als hij wordt benaderd door twee agenten van de Criminele In lichtingendienst. Zij vragen hem het vertrouwen van Wim S. te winnen en hem aan de praat te krijgen over de moord op Rienja. Contact leggen is niet moeilijk. Beide mannen komen uit de om geving van Eindhoven en Knab- ben weet het vertrouwen van zijn streekgenoot te winnen. Steeds vaker komt S. op bezoek in zijn cel. ,,Hij had niks, ik wel. Cola, koffie, thee, koekjes. Die man praatte vijf kwartier in een uur. Probeer dat maar eens te onthouden. Af en toe liep ik naar buiten om snel wat op mijn hand te schrijven.'' Tegen Knabben loopt Wim he lemaal leeg. Over hoe hij Rienja meeneemt naar een rustig plekje in Veldhoven, dat ze ruzie krijgen als zij geen seks wil, hoe ze tijdens de worsteling tegen de radio trapt en hij haar vervolgens wurgt met een snelbinder. Jan Regelink is de officier van justitie die S. in het voorjaar van 1994 vervolgt voor de moord op Rienja. Hij is maar wat blij met de inbreng van Knabben. ,,We had den al sterk bewijs, maar de ver klaringen van deze getuige maak ten de zaak rond'', zegt Regelink. Geile Wim, zoals zijn collega's in de snackfabriek hem noemen, krijgt zes jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Hij zal nooit meer vrij komen. Toch blijft er bij de opsporingsdiensten iets knagen. Politie en justitie verden ken de Geldroppenaar er dan al ja ren van achter de verdwijning te zitten van meerdere vrouwen. Ste vig bewijs is er alleen nooit. Tot kroongetuige Pieter Knab- ben het toneel oploopt. Tegen Knabben bekent Wim S. in de ge vangenis namelijk niet alleen de moord op Rienja, maar ook de moord op tién andere vrouwen. ,,Hij vertelde dat hij in totaal elf mensen heeft omgebracht'', zegt Knabben. Specifieke namen noemt S. niet. ,,Maar hij vertelde bijvoorbeeld over een vrouw van wie de baby alleen achterbleef en waar hij als klusjesman was ge weest. Dat was zijn eerste moord. Hij heeft haar begraven ergens op de Strabrechtse Heide. Dat na tuurgebied kende hij op zijn duimpje.'' Annevan der Groen-Heijligers, 1966 Het is een woensdag in november 1966 als luitenant Ben van der Groen aan het eind van de middag thuis komt van zijn werk. Als hij zijn flat in Eindhoven binnengaat, is zijn vrouw Anne er niet. Vreemd, denkt hij: hun zoontje van veertien maanden ligt in zijn bedje te slapen en een pan met aardappels staat nog gewoon op het fornuis. ,,Ik bleef wachten en dacht dat ze zo terug zou komen'', vertelt Van der Groen nu, ruim vijf de cennia later. ,,Anne's portemon nee lag nog op tafel en ook haar jas hing aan de kapstok. Bovendien was ze dol op ons kind, die zou ze nooit lang alleen laten.'' De politie komt niet meteen in actie. Al verschijnt er na een week een opsporingsbericht in de media en wordt er gezocht in water in de buurt. De politie ontdekt boven dien dat Anne de middag van haar verdwijning een loodgieter in huis heeft gehad. Deze man is waar schijnlijk de laatste persoon die haar heeft gezien. Rechercheur Van Hout zit al een paar jaar bij de politie in Geldrop als hij hoort dat de bewuste lood gieter een bekende uit zijn dorp is: Wim S. ,,Ik kende hem toen al ja ren, een kruimeldief. Televisies, gereedschap, sieraden. Maar dit was de eerste keer dat hij bij de po litie in beeld was vanwege de ver missing van een vrouw. De ver denking was serieus, maar het echte bewijs ontbrak.'' De dreumes die in zijn bedje lag te slapen toen zijn moeder ver dween, is nu 55 jaar oud en heet Roger van der Groen. Hij is er na al die jaren van overtuigd dat Wim S. achter de verdwijning zit. ,,Mijn moeder verdween op een regen achtige dag zonder jas en liet mij alleen achter. En heel toevallig was S. in ons huis, de laatste persoon met wie ze is gezien. Tel daarbij op dat hij een veroordeelde moorde naar is en steeds weer in verband is gebracht met de vermissing van andere vrouwen. Dan is het voor mij wel duidelijk.'' Roger bezoekt in 1994 de rechts zaak tegen S. in Den Bosch. Hij is vastberaden de man die hij be schouwt als de moordenaar van zijn moeder, recht in de ogen te kijken. De zaal zit stampvol. Aan het gangpad heeft hij een zitplek gevonden. Achterin de rechtszaal gaat een deur open. Een kale man met haar op de slapen loopt bege leid door een agent naar het be klaagdenbankje. Roger draait zich om. Indringend kijkt hij de ver dachte aan. ,,Ik was teleurgesteld. Een zielig, klein mannetje. Hij stelde niks voor.'' Pas sinds zijn 12de weet Roger dat zijn biologische moeder er niet meer is. Het knaagt aan hem dat zij nooit is gevonden. ,,De Stra- brechtse Heide is altijd als plek ge noemd. Ik heb een tijd met het idee gelopen om S. in de tbs-kli niek op te zoeken en hem te vra gen: waar ligt ze? Maar ik heb het nooit gedaan. Nu is hij dood.'' ZATERDAG 8 MEI 2021 GO Oud-rechercheur Jan Gruijters denkt dat Wim S. achter de verdwij ning van meerdere vrouwen zit. fotos koen verheijden VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62