Saskia Noort Trots en dankbaar in de rij voor vaccinatie Dierenmens De ultieme troosthond f my. MTr Of de hond wist wat dood was, vroeg ik haar baasje 12 Reisvaccmaties Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k ben een provaxer. Altijd al geweest. Een oom van mij kreeg in 1956 polio en heeft nog tot de dag van vandaag pijn in zijn benen. In 1957 begonnen ze met vaccineren en sindsdien is er nauwelijks nog gevaar voor polio, behalve in de zogeheten biblebeltgemeentes. Op mijn la gere school overleed een jongetje aan de mazelen, een vriendin van mijn moeder stierf een vreselijke dood door baarmoederhalskanker. Al lemaal leed dat enkele jaren later niet meer geleden hoefde te worden met dank aan de wetenschap. In Tanga, Tanzania, waarvoor ik overigens een aantal prikken moest halen (gele koorts, dtp, rabiës, hepatitis A, plus vrij heftige malariapillen), zag ik met eigen ogen wat de bevolking daar over heeft voor een vaccin of een antibioticakuur en hoe dankbaar wij moeten zijn dat dit voor ons zo makkelijk bereikbaar en beschikbaar is. Ik zou graag een discussie zien tussen een antivaxende influencer en een van de sterke tigermoms die ik daar ontmoette. Lijkt me dat dat gesprek niet langer dan 1 minuut duurt. Wanneer je op dagelijkse basis met dood, pijn en ziekte te maken hebt, en de hulp een tien- of honderdtal kilometers ver weg is, zonder auto of fiets voor de deur, zonder geld of schoon water, zonder iPhone om je verwende mening mee te delen, dan zou de Great Reset je aan je reet roesten. Wij stonden aan het bed van een vrouw die lang zaam stervende was aan tbc, en zij had nog het geluk dat een arts van Amref Flying Doctors, met wie ik mee mocht, wekelijks medicijnen kwam brengen, maar in onze wereld zou zij nooit tbc gekregen hebben. Met dank aan, ja wel, een vaccin. En nu zijn we hier in oorlog met het corona virus en gaan we een beetje ruzie lopen maken over een vaccinatiepaspoort. Dat trouwens al decennia bestaat en dat je nodig hebt wanneer je een verre reis gaat maken. Een paspoort bovendien, dat niet eens ver plicht is. Je hoeft geen prik, je hoeft geen test, alleen als je daarvoor kiest, kun je niet meedoen aan grote evenementen of op vakantie. Is dat discri minatie? Nee. Dat is zelfgekozen uitsluiting. Wie het vaccin weigert, weigert eigenlijk mee te vechten tegen de vijand. Mij lijkt, dat als er een God bestaat, het zijn of haar wil is dat wij ons laten vaccineren. J e zou kunnen zeggen dat hij ons de kennis tot het ontwikkelen van vaccins ge geven heeft. Ik persoonlijk geloof vooral in de wetenschap en dank hen op blote knieën dat zij binnen een jaar dit wapen tegen Covid-19 ont wikkeld hebben, met groot en reeds bewezen succes. Kijk naar Israël, waar de samenleving weer opengaat en de besmettingcijfers keihard da len. We kunnen ook zien hoe corona als een veenbrand over de landen gaat waar geen maatregelen worden genomen en/of nauwelijks gevacci neerd wordt; kijk naar India en Brazilië. Je laten vaccineren doe je niet al leen voor jezelf. Je doet het voor je land, je buren, je kinderen, je ouders, de school, je werk, de anderen. We zouden allemaal trots en dankbaar in de rij moeten staan om dit geschenk te mogen ontvangen. Maar het grootste privilege is dat je het mag weigeren, zoals landen, bedrijven, werkgevers, scholen en je buren het recht hebben een antivaxer de toe gang te weigeren. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Zoals honden wel vaker doen als je ze recht aan kijkt, wendde ze haar hoofd af. Ik ging zitten, zij ook. Waarom draaide ze haar rug naar mij toe? De hond keek naar buiten, naar het landschap en de wind en de andere dieren die daar wellicht waren. Volgens haar baasje, dat nu koffie voor me zette, voelde de labradoodle mensen perfect aan. Ze was getraind in compassie. Al was Ruby buiten werk uren ook gewoon hond. 'Gewoon hond' keek even op toen ze haar naam hoorde. Ik legde een hand op haar zachte krullenkop. Hypoallergeen, zei het baasje. De troosthonden zijn niet aan te slepen deze da gen. Asiels stromen leeg, puppies zijn al vergeven voor ze worden verwekt en voor iemand zich afvraagt of ze wel kosjer zijn gefokt. De pandemische mens hunkert naar dierenliefde. Maar Ruby was eerder. Een troosthond avant la lettre. En in het bezit van therapiehonddiploma's. Haar wilde ik wel eens thuis opzoeken, dus reed ik naar Prinsenbeek. ,,Ik beschouw haar echt als mijn collega'', zei uit vaartondernemer Patricia Notting in haar grote woonkeuken. Ze had Ruby in 2016 aangeschaft met het idee haar op te leiden tot rouwhond. Het concept had ze afgekeken van een uitvaartondernemer in Amerika. Samen met haar pup doorliep ze verschil lende hondenscholen. Ruby slaagde glansrijk en ging nu ruim drie jaar met Patricia mee op pad. Betra den ze een huis waar de dood was langs geweest, ROUWHOND RUBY dan maakte de hond eerst netjes kennis met de over ledene. Voorpoten op bed, beetje snuffelen. ,,Eigenlijk zoals ik dat zelf ook altijd doe. Even kijken voor wie we aan het werk mogen.'' Of de hond wist wat dood was, vroeg ik. ,,Ze zal de geur natuurlijk herken nen'', dacht Patricia. Dat er geen respons kwam van een mens die zo rook, had de slimme hond al snel be grepen. Ruby richtte zich dan ook op de nabestaanden. Hier was haar intuïtie haarscherp. Voelde ze ver driet in de kamer, dan volgde ze het spoor en legde haar kop in de schoot bij degene die het 't hardst nodig had. ,,Ruby biedt ook aflei ding'', vertelde Patricia. ,,Bijvoorbeeld in een gezin met kleine kinderen.'' Voerden de volwassenen een grote mensengesprek over de aanstaande uit vaart, dan konden de kleintjes even met Ruby spelen. ,,Soms zeggen ze 'kom Ruby, we gaan nog even bij papa kijken'.'' Ruby werd dan gebruikt als schild, ze maakte dat de dood iets minder hard bin nenkwam. En Patricia kon beter haar werk doen als Ruby zich op de kinderen richtte. De blonde labradoodle was al een paar keer mee geweest naar een uitvaart. Met een sjaaltje om haar nek in dezelfde kleur als de outfit van Patricia wachtte ze kwispelend de gasten op. ,,Mensen die naar een begrafenis gaan, zijn vaak wat gespannen. Als ze zo'n blije hond zien staan bij de deur, merk je dat de stress meteen zakt.'' Terwijl Patricia vertelde, keek ik onafgebroken naar Ruby. Nu sprong ze zwie pend met haar staart door de kamer, omdat er twee dochters uit school kwa men. Er werd volop ge knuffeld. Gelachen. Het was inderdaad moeilijk niet vrolijk van haar te worden. ,,Ruby liep tijdens een uitvaart eens met een jon getje voor de rouwauto uit'', vervolgde Patricia. ,,Opeens ging ze in het gras zitten. Oh oh, dachten we. Moest ze poepen!'' Mensen die bewust voor de aanwezigheid van Ruby hadden gekozen bij het af scheid, vonden dit natuur lijk helemaal niet erg. Het brak de spanning. Patricia ging in de weer met hon denpoepzakjes die ze altijd in haar tas heeft. In mijn hoofd passeer den direct een paar begra fenissen de revue die flink zouden zijn opgeknapt van een poepende hond. Ruby liet zich nog een paar keer door mij aanha len voor ik afscheid nam. Ik vond haar lief, maar was blij dat ze niet het hele ge sprek met haar kop op mijn schoot had gelegen. Dan had ik me wel opgelaten gevoeld, en gedwongen om over allerlei verdrietige dingen te praten die er in deze context helemaal niet toe deden. Maar misschien wist troosthond Ruby werk en privé gewoon echt goed te scheiden. ZATERDAG 8 MEI 2021 GO FOTO PATRICIA VAN DUN Ik keek de troosthond diep in de ogen en vroeg me af wat zij zag. Was er nog hoop voor mij? Of be stond ik uit zo veel ver driet dat ze niet wist waar ze beginnen moest? Soort: labradoodle Woonplaats: Prinsenbeek Bijzonderheid: kan goed troosten Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.ha- verkamp@persgroep.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60