De buurtschap Als ik als mezelf rond stap, wordt er veel naar me gekeken, dat merk ik mm Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 41: Hoek van de Dijk, een rijtje dijkwoningen net ten noorden van Zaamslag met ruim zicht op de Aan- en Genderdijkepolder. Van de achttien dijkwo ningen in de buurt schap Hoek van de Dijk is er één voor de vakantie. De rest is permanent bewoond. Dat was we ieens anders. Eind jaren zeventig van de vorige eeuw vielen vijf wo ningen in Duitse handen. Co Leenhouts zag dat destijds met lede ogen aan. ,,Je kon er niet meer van slapen", zegt hij, ,,die gasten begonnen om 11 uur 's avonds te feesten. Dat was niet normaal." Co pakte het groots aan. Bij iedereen deed hij een papier, een pamflet in de bus: 'Stop de Duitse invasie'. De plaatsnaamborden plakte hij af met een nieuwe naam: 'Ecke der Deich'. Er volgde een officiële re actie: ,,Ik kreeg de inspecteur van de politie op mijn dak die me ge lastte alles te verwijderen. Het was serieus, een dag later kwamen ze controleren." Co Leenhouts (1942) woont met zijn vrouw Loes (1945) op Hoek van de Dijk nummer 11. Co, gebo ren en getogen in Terneuzen, de Nieuwstraat. Loes is afkomstig van Stroodorpe ten zuiden van Sluiskil aan het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. In 1965 zijn ze in West- dorpe getrouwd. Ze herinneren zich de spreuk op een balk in het oude stadhuis: 'Hier is zo veel gelo gen, dat deze balk is doorgebogen'. Co was werkzaam als boekhouder. Een jongen op zijn kantoor wist dat er een woninkje te koop stond op Hoek van de Dijk, nummer 15. Ze konden er als pas getrouwd stel terecht. Na twintig jaar waaide de boe renschuur op nummer 11 in elkaar. Op dat vrijgekomen perceel bouw den ze een nieuw huis. Loes: ,,Ik heb posttraumatische dystrofie in mijn benen, liep op krukken en zat soms in een rolstoel. In onze eerste tegen de dijk gebouwde woning op nummer 15 was alles ongelijk, dat was moeilijk voor mij. Hier in ons nieuwe huis is alles gelijkvloers. We hebben zelfs extra brede deu ren." In de loop van hun ruime halve eeuw hebben Co en Loes de sfeer zien veranderen. Loes: ,,Toen we hier kwamen wonen, deden we bij iedereen een kaartje in de bus met onze namen. Nu stelt niemand zich meer voor." Co: „Vroeger ken den we iedereen. Dat is niet meer zo. De mentaliteit, denk ik, de mentaliteit is veranderd. Dat vin den we heel erg jammer." Meteen achter hun huis ligt wat ze het bos noemen. Co heeft het er niet zo op: „Slecht verzorgde populieren. In de herfst liggen je goten en de tuin vol blad. En alsof het zo moet zijn: met oostenwind verliezen ze geen blad. Maar als de wind uit het westen waait, valt alles bij ons neer." De familie Dieleman is op num- mer 18 het laatste huis voor het bord dat het einde van de buurt schap aangeeft. We treffen Niek (1999) thuis. Ja, hij is in het huis geboren. Na 19 jaar leerde hij zijn vriend Joris in Middelburg ken nen. Daar woonden ze in een ap partementje op De Punt. Na an derhalf jaar had Niek het daar wel gezien: ,,Het was coronatijd, ik heb daar veel te veel thuis gezeten. De afstand tot papa en mama was best ver. Ik miste de rust, de ruimte, het gratis voor je deur parkeren, de af valbakken in plaats van die onder grondse containers. Hier kwam op nummer 14 een woning te koop. We zijn al zeven maanden aan het verbouwen. We, dat wil zeggen mijn vriend Joris, vader Mark en opa Foort Braamse. Opa woont op nummer 1. Ik heb ook nog broer Tinus op nummer 10. Inderdaad, het is best een beetje een familie dijkje." Kluskleren Tijdens de verbouwing loopt Niek in kluskleren. Hij zegt: ,,Ik heb meestal een make-upje op en draag graag een handtas. Nu ik in kluskleren loop voelt het anders, 8 ZATERDAG 8 MEI 2021 GO JAN VAN DAMME Co en Loes Leenhouts: „Toen we hier kwamen wonen, deden we bij iedereen een kaartje in de bus met onze namen." Niek Dieleman: ,,In Middelburg miste ik de rust en de ruimte. Toen kwam hier een huis te koop.'' Niek Dieleman Chris Guiljam: ,,We zijn echte poldermensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56