fi s It B M 7 >5 Het vertellen over opgravingen is de kers op de taart. Ik ben altijd een lesboer gebleven. Er wacht me een leuke tijd PASPOORT gegeven aan het Stedelijk Gymnasium in Nijme gen. Wat belangrijker is, ik ben in die periode ziek geworden. Vanaf mijn dertiende had ik een chronische ontsteking van de dikke darm. Dat heeft mijn studie en de rest van mijn leven gete kend. In 1974 werd ik de dag voor kerst opgeno men in het ziekenhuis van Oostburg. In totaal heb ik 26 weken aan één stuk in het ziekenhuis gelegen, in Oostburg en Nijmegen. Later ben ik nog vaker ziek geweest. Dat kostte veel studie tijd. In 1996 werd mijn hele dikke darm eruit ge haald. De slagingskans van de operatie was 50 procent. Ik ben er goed uitgekomen. Door die operatie kon ik een nieuw leven opbouwen." „Apeldoorn, waar ik met mijn vrouw woonde, was op zich een leuke stad maar er begon zich een grootstedelijke problematiek af te tekenen. Zeeland had voor mij iets speciaals. Ik was er ge boren en opgegroeid. En mijn eerste stappen in de archeologie liggen daar. Samen met Louis Swinkels, de latere conservator van het Museum Het Valkhof in Nijmegen, publiceerde ik in 1983 over de Romeinse muurschilderingen uit Aar denburg. Ik wilde graag provinciaal archeoloog worden. In 1998 kwam Zeeland vrij. Toen dacht ik: nu moet ik mijn stinkende best doen. Meteen na het eerste gesprek werd ik gebeld dat ik kon komen." ,,Toen ik hier begon waren er twee archeologen. Nu zijn er vijftien tot twintig. Het Verdrag van Malta, dat het cultureel erfgoed in de bodem be schermt, werd in de jaren negentig effectief. De periode daarvoor, van 1947 tot 1997, was desas treus. In die vijftig jaar is één derde van ons ar cheologisch erfgoed verdwenen. Geen belang stelling, te weinig mensen en geld. Nu is alles veel en veel beter geregeld. Hier achter mijn huis wordt straks Serooskerke-Oost gebouwd. Het is een gebied met hoge archeologische verwach ting. In mijn vrije tijd heb ik meegeholpen aan het proefsleufonderzoek. Er is veel materiaal uit de Ijzertijd gevonden. Bij de aanleg van de N57 en de rondweg van Serooskerke is een boerderij plattegrond en een vrouwengraf blootgelegd van rond 275 voor Christus. En nog veel meer. Zoals een Romeinse terp en twee Romeinse dijken aan de Wattelsweg bij Serooskerke. Op die terp heb ben ze mossels zitten verwerken, 5500 kilo, om er vissaus van te maken of mossels in de pekel. De rituele offerkuil bij Grijpskerke is beroemd. En, heet van de naald, buitendijks bij Rilland hebben we visweren gevonden uit de 16e eeuw, een vangstmethode die nu nog gebruikt wordt voor de ansjovis in de Oosterschelde." ,,Ik blijf archeoloog. Het vertellen over opgravin gen is voor mij de kers op de taart. Lezingen ge ven, het presenteren van open dagen, dat doe ik graag. Ik ben altijd een lesboer gebleven. Er wacht me een leuke tijd." GO ZATERDAG 8 MEI 2021 nVgtn --~--v Archeoloog Robert van Dierendonck op de reconstructie van een Ro meinse terp (de mosseltrekkersterp) uit de vroege derde eeuw. De re constructie vond plaats op de plek waar deze terp in 2008 werd opge graven, aan de Wattelsweg bij Serooskerke op Walcheren. FOTO RUBEN OREEL Geboren te Oostburg, 11 de cember 1954. Woont in Seroos kerke (W). Sinds 1988 getrouwd met Antoinette van Duijn, pro jectleider bij uit geverij Staal Roeland en do cente Griekse en Latijnse Taal- en Cultuur. Ze heb ben twee zonen en een dochter, Quirijn (1989), Merlijn (1991) en Xanthe (1992). Scholing: Gym nasium A op Rijksscholenge meenschap Ko ningin Wilhelmina in Oostburg. Klassieke Taal- en Letterkunde aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Docto raalexamen Cul turele Prehistorie aan de Universi teit van Amster dam (hoofdvak Archeologie van de Romeinse Tijd). Werk: Was do cent Grieks en Latijn op Stede lijk Gymnasium te Nijmegen en Wetenschappe lijk assistent en onderzoeker bij Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonder zoek. In 1998 werd hij provinci aal archeoloog van Zeeland, een functie die in 2010 veranderde in adviseur ar cheologie bij de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (tot april 2021). Waarom ging u terug naar Zeeland? Hoe staat het met de archeologie in Zeeland? Het enthousiasme voor de archeologie is er niet minder om geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55