Jan Vantoortelboom 45.000 bijen een naam geven is te hoog gegrepen In het nieuws Uit het nieuws Stolpersteine verdienen poetsbeurt Vergoeding Statenlid is heikel punt DEZE WEEK IN Z 'Het is zo'n warme manier van herdenken' 'Telefoon stondgeen moment meer stil' 2 Ik vond tientallen aardvlooien in mijn soep en zelfs in mijn bed 6 EEN LEVEN LANG ZOEKEN IN DEBODEM 8 RUSTEN STILTE IN HOEK VAN DE DIJK 13 BRACHT WIM S. ELF VROUWENOM HET LEVEN? Anna-Maria Nooy (41) stoorde zich aan vies geworden 'struikel stenen' in Middelburg. Als ze haar 7-jarige dochtertje wandelend naar school bracht, zag ze smoeze lige gedenkstenen in stoepen. Ze maakte er een paar schoon, maar ze wil meer doen. Nooy roept de hulp in van Middelburgers om aanstaande vrijdag samen stenen in de stad schoon te maken. Stolpersteine of struikelstenen zijn bedacht door de Duitse kun stenaar Gunter Demnig. De vier kante messing stenen markeren de laatste plekken waar Joodse mensen woonden voor ze werden vermoord tijdens de Tweede We reldoorlog. Je ziet hun naam, ge boortedatum en de plek van over lijden en de sterfdatum. ,,Ik vind het zo'n warme manier van herdenken, je laat de huizen zien waar mensen, waar gezinnen in liefde leefden", zegt Nooy. ,,Middelburg had een grote Joodse gemeenschap, we moeten niet vergeten wat er met hen is ge beurd." Haar dochtertje weet goed wat de stenen betekenen. Laatst toen ze samen een struikelsteen schoonmaakten, was een jongetje nieuwsgierig en stelde vragen. ,,Dat is precies wat je wilt, het blij ven bespreken en benoemen", vindt Nooy. ,,Juist daarom moeten de stenen stralen." Wil je meehelpen 45 stenen door de stad schoon te maken? Kom dan 14 mei om 10.00 uur naar de Markt en neem een spons of doekje mee. De oproep van Statenlid Harold van de Velde voor meer geld voor Statenleden maakte veel los. ,,Mijn telefoon stond geen moment meer stil, ik zat bij radioprogramma Spijkers met koppen en ook lande lijke media pikten het op." Van de Velde schetst de reacties. ,,Reaguurders, de vaste klagers op social media, vinden natuurlijk dat politici nooit méér geld moe ten krijgen. Maar wanneer ik uit leg wat we doen en hoe weinig we krijgen, draaien ze opvallend vaak bij." Hij becijfert dat een gemid deld Statenlid nog geen 12 euro netto per uur verdient aan het po litieke werk voor de provincie. ,,Het gaat ons niet om geld, maar de lage vergoeding vormt een drempel voor mensen om zich po litiek in te zetten." Ook Statenleden meldden zich bij Van de Velde, die voorzitter is van beroepsvereniging Staten- lidNu. ,,Een meerderheid over weegt te stoppen als er niets ver andert. Dan zou veel kennis ver dwijnen. Ook op provincieniveau heb je macht en tegenmacht no dig." Van de Velde merkt op dat vooral 50+-ers nu Statenlid wor den, de meerderheid is man." ,,Maar je wilt met een mix van jong en oud, met mannen én vrou wen, met mensen uit verschil lende achtergronden overleggen", zegt Van de Velde. k denk dat ik maar eens ga imkeren. Ik help er de bijtjes mee en met een beetje geluk komen er een paar potten honing van. Naar het schijnt gaan de appel-, peren-, ker sen-, en alle andere oogsten dan ook een tandje hoger. Alleen maar voordelen dus. Een neef van me heeft een biologische boerderij nabij Loppem: Het Augustijnenhof. Hij houdt ook bijtjes en heeft wel wat toebehoren op over schot. Daar ga ik dan maar eens om rijden, want alvorens grote investeringen te doen wil ik toch eerst een en ander testen. Dat dat hele proces nogal nauw luistert, is me al dui delijk. Na een paar praatjes met imkers in de buurt schijnt het ook nogal wat tijd te kosten. Maar niets voor niets. Naast mijn verse eitjes kan ik de schrijfgasten dan ook een potje honing aanbieden. Daar gaan ze dan nog beter van schrij ven, komen de besuikerde beelden en zoetgevooisde woor den uit de diepten van hun verbeelding bovendrijven. Mis schien wordt het dan een wat melig romantisch verhaaltje, maar ook dat heeft een afzet markt. A Die bijen moeten me na tuurlijk niet gaan steken. Een gelukkige bij steekt niet, zei een van die imkers. Dan zal ik er maar voor moeten zorgen dat ze héél gelukkig worden, want een stekende bij is een dode bij. Hoe ik dat moet doen is de hamvraag. Het grootste probleem is misschien wel de hoeveel heid bloemen. Ik heb best een grote tuin, met een ver scheidenheid aan planten, bomen, kruiden en bloemen en ook genoeg ruimte voor wildgroei zoals witte en rode klaver, brandnetel en ander aantrekkelijk onkruid, maar misschien is dat niet genoeg. Ik heb gelezen dat een honingbij wel 3000 bloemen per dag kan bezoe ken. Dat is een immens aan tal, gesteld dat er wel 45.000 bijen in een kast kunnen wonen. Gaat er door dat ge brek aan nectar dan geen on derlinge rivaliteit ontstaan die uitmondt in een bloe- menoorlog, een soort War of the Roses door bijen? In elk geval zullen de bijtjes niet gelukkig zijn. Een reden van de schaarste in mijn omge ving komt natuurlijk omdat ik tussen de akkers in woon, en niet in een dorp met velerlei bloementuinen die een voed zame bron zijn, al kunnen ze tot wel drie kilometer van hun kast gaan vliegen, las ik. Het zullen sterke vliegers moeten zijn willen ze hier overleven. Een ander probleem zouden chemische bestrijdingsmiddelen kunnen zijn. Ik begrijp dat dat noodzakelijk is en heb dat zelfs eens aan den lijve onder vonden toen er miljarden aardvlooien een feestje hielden in het nabijgelegen vlasveld en ik er tientallen vond in mijn bord soep en zelfs in mijn bed. Maar dit eenmalige voorval daargelaten, er zou een stofje in zitten dat de bijen desori ënteert waardoor ze verdwalen en sterven. Ook daarvan zullen de bijtjes dus allerminst gelukkig worden. mijn dieren een naam geef. Die vermenselijking geeft een dier emotionele waarde. 45.000 namen? Dat is te hoog ge grepen, zelfs voor mij. Ze zullen in de anonimiteit moeten leven en werken, al kan ik de koningin wel Maya noemen. Dan denk ik nog eens terug aan vroeger, twee vliegen in één klap. En dan misschien het belangrijkste: waar vind ik een sterk bijenvolk in de buurt? Want ik wil Zeeuwse bijen. Iemand een idee? Stuur maar een mailtje: info@schrijfvrijer.nl. ZATERDAG 8 MEI 2021 GO Een ander probleem, persoonlijk van aard, is dat ik al Lijnenspel aan zee 12 Saskia Noort Dankbaar in de rij voor het vaccin 12 Dierenmens De ultieme troosthond 17 Onder politici Rol van de premier in vreemde constitutionele spagaat 18 Wetenschap Robot schiet patiënt met parkinson of alzheimer te hulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50