Loof en Balzan op plek tien O O) CD O 12 ZEELAND PROFVOETBALLER OP MALTA Het tweede seizoen van Augustine Loof op Malta kwam door corona vroegtijdig ten einde. De 25-jarige verdediger uit Koewacht heeft een aflopend contract bij Balzan FC, kan voor twee jaar bijtekenen, maar hij neemt de tijd om de juiste keuze te maken. „Eerst ga ik binnenkort naar huis, want daar ben ik al een jaar niet geweest.'' Zweistra Boere Balzan Thuis, dat is Koe wacht, het 2500 in woners tellende Zeeuws-Vlaamse grensdorp. Het is de plek waar de in Sierra Leone gebo ren Augustine op zijn achtste neer streek, waar hij omringd werd door liefde en waar hij nog steeds heel graag terugkomt. ,,Ik heb daar de be ste opvoeding gehad die ik maar kon hebben'', vertelt hij. ,,Een dorp is toch anders dan een stad. Ik was vooral onder rustige en nuchtere mensen, die niet van grote praatjes houden.'' Ja, bekent de oud-speler van onder meer PSV en FC Eindhoven, toen hij twee jaar geleden naar Malta vertrok had hij het een periode heel erg moeilijk. ,,Ik was gewend om altijd mensen om me heen te hebben'', legt Loof uit. ,,In Koewacht, maar ook bij het gastgezin in Boxtel waar ik ze ven jaar heb gewoond. Dat voelt trouwens ook echt als familie, na al die jaren. In Malta was ik ineens heel vaak alleen. Daar moest ik echt aan wennen. Ik was niet gelukkig en speelde daardoor ook niet goed.'' Hij vertelt over het filmpje dat hij in die tijd van zichzelf maakte. ,,Ik moest huilen en dacht: dit filmpje ga ik bewaren, want over een jaar lach ik erom. En inderdaad, ik kon er later om lachen. Maar toen dacht ik echt: o man, hoe ga ik dit volhouden? In Ne derland was alles zo makkelijk voor me, ik had altijd familie en vrienden om me heen.'' Dit seizoen haalde Balzan FC nog twee Nederlandse spelers, Suleiman Jalu (ex-Willem II) en Moussa Sanoh (ex-PSV). Loof: ,,Ik heb het tegen ze gezegd: omdat ik hier al was, hebben jullie het een stuk makkelijker.'' In Koewacht en Boxtel werd alles voor hem geregeld, op het eiland in de Middellandse Zee was dat niet het ge- Toen de competitie werd stilgelegd hadden wij net 75 procent van de wedstrijden gespeeld val. ,,Als ik thuis in Koewacht of Box tel vroeg of ze van de winkel choco- pasta voor me mee konden nemen, dan was het er 's avonds. Je zou kun nen zeggen dat ik alleen mijn bord leeg moest eten, de rest werd voor me gedaan. Hier op Malta bestelde ik in het begin vaak eten, maar na een tijdje ben ik zelf gaan koken.'' Prullenbak Hij begint te lachen. ,,Wij trainen vaak om vijf uur 's middags, tot een uur of zeven. In de zomer is het hier zo heet, dat is niet normaal, echt een ander level. Omdat ik na een training vaak niet echt zin had om nog uitge breid te koken, maakte ik mijn eten voor de training al klaar. De eerste keer had ik het op het aanrecht laten staan, om af te koelen. Toen ik thuis kwam was het door die hitte gewoon bedorven, ha ha! Het kon zo de prul lenbak in. Sindsdien zet ik het in de koelkast.'' Auto rijden op Malta, dat was ook wel even een dingetje. ,,Ze rijden hier links. In het begin reed ik met een Braziliaanse ploeggenoot van me mee, maar ik was dan echt bang. Eerst wilde ik aan de verkeerde kant van de auto instappen en tijdens het rijden zat ik steeds te roepen dat hij uit moest kijken. Op zondag is het hier heel rustig op straat en heb ik kunnen wennen aan het links rij den. Dat gaat nu prima.'' 75 procent Voetballen is er al een tijdje niet meer bij voor Augustine Loof. Op 6 maart kwam Balzan FC op bezoek bij Floriana niet verder dan 0-0, vier dagen later werd de competitie stil gelegd. ,,Dat gelijkspel heeft ons achteraf gezien gered'', lacht Loof. ,,Toen de competitie werd stilgelegd hadden wij net 75 procent van de wedstrijden gespeeld. Volgens de reglementen mag de bond de com petitie dan stoppen en de stand op dat moment als eindstand zien. Wij stonden net boven de degradatie- BALZAN Toen de Maltese Premier League werd stilgelegd was Hamrun Spartans koplo per, met 56 punten uit 23 wedstrijden. De voorsprong op nummer twee Hibernians be droeg vijf punten. Balzan FC, de ploeg van Augustine Loof, ein digde ternauwernood boven de degradatie- streep. Het kwam tot 27 punten en hield Gudja United en Floriana door een beter doelsaldo onder zich. Dat betere doelsaldo kwam ook door het geringe aantal tegengoals. ,,We hadden er 29 tegen'', zegt Augustine Loof. ,,Alleen de top vier had minder tegen- goals dan wij.'' streep, op doelsaldo. Die 0-0, dat was een inhaalwedstrijd, waardoor we net die 75 procent haalden.'' Nadat de competitie was stilge legd, duurde het nog een maand voordat duidelijk werd dat die ook niet meer hervat ging worden. Loof had wel begrip voor de ingrijpende beslissing. ,,Het aantal besmettingen liep in maart snel op. Malta is een ei- zaterdag 8 mei 2021 GO Met één keer goud en twee maal zilver was dressuurama- zone Thamar Zweistra uit Schore ook op de tweede dag van het con cours in het Hongaarse Ma- riakalnok suc cesvol. Met Hexagon's Kaygo was Zweistra net als donderdag heer en mees ter in prelimi nary test voor zesjarige heng sten. Ze stuurde in de fi nale de zwarte Capri Sonne Jr-afstamme- ling voor de tweede keer op rij naar de winst (84,60 procent). 3 Voetballer Tom Boere uit Ter- neuzen staat met SV Mep pen voor een cruciaal week einde in de Derde Bundes- liga. Met nog drie duels te spelen staan de onderste zes teams te genover elkaar. De laatste vier degraderen. Meppen staat nu nog veilig, maar de marge is één punt. 'Het filmpje waarop ik huilde, daar kon ik later om lachen' Barry van der Hooft -Augustine Loof a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40