Luxe ontbijtbox verdringt het beschuitje en kopje thee UW KUNST VERKOPEN? NIEUWS 3 Café- en restauranthouders vinden testplannen van kabinet 'helemaal niets' Er staan op vrijdag aan het begin van de middag drie mensen in de rij voor de centrale sneltestlocatie in Breda. Ze laten zich testen omdat ze die avond naar een Fieldlab gaan: een concert van Racoon in Den Bosch. In de testlocatie, een grote tent aan de rand van de stad, kun nen twintig mensen tegelijkertijd worden getest. Twee weekenden geleden waren die twintig hokjes allemaal tegelijk vol: toen mocht er publiek, mits negatief getest, bij alle eredivisiewedstrijden, was het casino in de stad open en waren er concerten in het popcentrum. Waar er in april door heel het land tientallen van dergelijke pilots van het overheidsproject Testen voor Toegang waren, liggen die voorlopig allemaal stil. Maar, stelt David van Hartskamp, de ceo van Lead Healthcare, het bedrijf dat een netwerk van snelteststraten in Ne derland beheert: ,,Onze locaties zijn gewoon vol bemenst. We hebben die mensen werk toegezegd. En als ik ze nu wegstuur, heb ik ze straks niet zomaar weer terug.'' Het be drijf kan momenteel 75.000 snel- testen per dag verwerken, maar op de drukste dag kwamen er tot nu toe 35.000 mensen opdagen. Het geld voor de teststraten en het per soneel wordt betaald door het mi nisterie van Volksgezondheid. Dertien uur lang debatteerde de Tweede Kamer donderdag over een nieuwe wet die het mogelijk moet Er zouden nog veel meer coronasnelteststraten zoals hier op Schiphol moeten komen. foto robin utrecht maken dat coronasneltesten de ko mende maanden op grote schaal worden ingezet als toegangsbewijs voor sportwedstrijden, horeca, die rentuinen, musea, festivals en nog veel meer plekken waar veel men sen bij elkaar komen. Een meerder heid van de Kamer blijkt voor. Op 18 mei is de definitieve stemming. Pas daarna kunnen de pilotevene- menten weer doorgaan, stelde het ministerie eerder. Onbespreekbaar Maar verandert Nederland dan echt in een testsamenleving? Wie doen er dan mee, en waar? En wat als je al gevaccineerd bent? Begrijpt eigen lijk ^emand nog precies hoe het zit? De horeca is in elk geval duidelijk. Café- en restauranthouders vinden het helemaal niets. 'De verplichting van een negatieve test als voor waarde om uit eten te gaan, binnen in een restaurant is onbespreek baar', stelt Koninklijke Horeca Ne derland. Een grote meerderheid van de horecaondernemers zou er niet aan mee willen doen. Maar dat houdt niet in dat eten in een restau- rant nog maanden onmogelijk blijft. Als de restaurants weer open gaan (dat staat vooralsnog gepland voor 26 mei) mogen ze maximaal dertig gasten ontvangen, op 1,5 me ter afstand. Wie méér mensen in zijn zaak wil, moet een negatieve test van alle klanten vragen. Ook musea, bioscopen en het ho ger onderwijs laten weten (liever) geen sneltestenbeleid te willen. Zij zeggen ook prima open te kunnen zonder zo'n verplichting. De festi valbranche daarentegen ziet er wel een oplossing in. Niet zo gek, want tijdens hun evenementen is het on mogelijk onderling afstand te be waren. En voor een festival zou het publiek ook wel bereid zijn zich te laten testen. Wie moet zich dan laten testen? Iedereen die naar binnen wil bij zo'n evenement. Ook mensen die al gevaccineerd zijn. Eerst moet dui delijk worden of een vaccinatie voorkomt dat mensen besmet ra ken of het virus doorgeven. Het ad vies van de Gezondheidsraad daar over staat voor half mei gepland. Ondertussen vraagt de ceo van Lead Healthcare zich af hoe en waar dat überhaupt straks moet plaats vinden, al die testen. Zijn bedrijf was de overheidspartner voor de pilotfase van Testen voor Toegang, maar heeft de aanbesteding voor de volgende, grotere fase (tot wel 225.000 testen per dag) verloren. ,,De overheid wil dat er wordt ge werkt met een kostprijs van 8,45 per test. Dat kan niet. Wij zitten rond de 20 euro." Glaszetter Aan de volgende fase doen nu ze ven verschillende sneltestbedrijven mee, die wél met die prijs willen werken. Uit onderzoek van NRC Handelsblad bleek dat daar bedrij ven tussen zitten van een glaszetter en van twee studenten genees kunde. Van Hartskamp: ,,Die cow boys kunnen niet rekenen. Ze bel len nu wel naar mij of ze onze test straten kunnen overnemen." Dat laat de ceo niet gebeuren, stelt hij. En oh ja, de website en software achter Testen voor Toegang zijn ook van hem. ,,Als de komende week niet duidelijk wordt dat wij kunnen doorgaan, wordt dat het einde van Testen voor Toegang." De stichting Open Nederland, die namens het ministerie van Volksgezondheid het testproject uitvoert, denkt dat de prijs per test wel degelijk naar beneden kan door schaalvergroting. Ook wordt er nieuwe software gebouwd waarop de nieuwe partijen kunnen aan sluiten, meldt een woordvoerder. ,,Half mei zullen de nieuwe testlo caties bekend worden." Geen nieuwe theedoeken of een set pannen dit jaar voor mamma, maar wel verwenproducten. ,,Dat komt helemaal door de tijd waarin we zitten. We willen elkaar een positieve impuls geven'', zegt re- tailexpert Cor Molenaar. Uit on derzoek van bureau Motivaction Chocolade- en taartenwinkels hebben het druk. foto robin utrecht blijkt dat zo'n 65 procent vorig jaar Moederdag vierde, terwijl dit per centage vijf jaar geleden op net iets meer dan 50 procent lag. ,,We grij pen bijzondere dagen zoals Pasen, Koningsdag en nu dus Moederdag aan om extra aandacht aan elkaar te geven. Daarbij gaan we vooral voor luxere spullen en zeker geen praktische zaken. Gelukkig kun nen de fysieke winkels deze keer ook profiteren van onze aanko pen'', aldus Molenaar. Dat was gisteren al goed te mer ken in de stadscentra. Met name bloemen-, cadeau- en chocolade winkels hadden het druk, klanten moesten regelmatig in de rij staan voordat ze aan de beurt waren. Bij bol.com, de grootste web shop van ons land, zijn het vooral massagekussens, geschenksets van Rituals en het zevende deel uit de boekenserie De Zeven Zussen die de afgelopen dagen uitzonderlijk vaak werden besteld. Maar kinde ren verwennen hun moeder mor gen dus ook met een ontbijtje op bed. Dat merken ze onder meer bij Rosco Catering uit Utrecht. Dit bedrijf biedt voor het tweede jaar ontbijtboxen aan. ,,Ze zijn op nieuw gewild. Gelukkig maar, want zo pikken we als horecasec- tor ook een graantje mee van deze dag. Morgenochtend staan we ex tra vroeg op. Veel moeders zullen die dag jus d'orange, croissantjes en vers fruit in bed eten'', vertelt Edith Ros van Rosco. zaterdag 8 mei 2021 Testsamenleving? Er is nog amper iets om voor te testen Verandert Nederland in een testsamenleving? Terwijl de Tweede Kamer dertien uur de batteerde over de nieuwe wet op toegangstesten, zaten de testers zelf duimen te draaien op bijna uitgestorven locaties. Testpersoneel zat, maar er zijn geen evenementen. Cyril Rosman Breda SUR In de volgende fase moeten dagelijks 225.000 tests kunnen worden afgenomen. Luxe ontbijtboxen worden de moederdaghit van dit jaar. Veel horecabedrijven bieden uitge breide ontbijtjes aan om moe ders zondag op bed mee te ver wennen. Maar ook duurzame chocolade, boeketten en het laatste deel van De Zeven Zus sen zijn populair. Sanne Schelfaut Utrecht M A AAG verwelkomt uw inbreng voor de aankomende veilingen in juni en juli. Voor een vrijblijvende taxatie van uw schilderijen, aquarellen, grafiek, fotografie sculpturen (ook op basis van foto's): info@veilinghuisaag.com of 020-3012950 AUCTIONEERS AMSTERDAM LEKSTRAAT 63 1079 EM WWW.VEILINGHUISAAG.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3