15 maanden cel geëist tegen verslaafde 8 ZEELAND ZOMERTORTEL PROJECT VOEDSELSCHAARSTE VOGELS Jos vliegt momenteel zijn kleine duivenlongetjes uit zijn lijf. De gezenderde zomertortel is vanuit het overwinteringsgebied in Mali op weg naar zijn geboortegrond. Maar wat treft Jos hier straks aan als hij neerstrijkt op een Zeeuwse akker. Wordt het een rijk gedekte tafel of een karig boterhammetje? Dat hangt sterk af van de plek waar hij gaat zit ten, legt Suzanne van de Straat van Het Zeeuwse Landschap uit. ,,Een zomertortel heeft zaden van de tarwes en akkerranden hard nodig." Alleen genoeg zaden vin den ze niet overal. En dat heeft te maken met de gangbare manier van boeren. Veel agrariërs ploegen na de oogst de stoppels onder waar door ook de zaden verdwijnen. Ak kers worden schoon van onkruid gehouden en daardoor ontstaat voedselschaarste in de winter en het voorjaar. ,,Als ze terugkomen en er is niet veel te eten, hebben ze pech", zegt Jennifer Vreugdenhil, onderzoeker van het project Zo- mertortels. ,,Het gaat niet goed met de zomertortel. Het is een rode-lijst vogel." Stoppels Het Zeeuws Landschap probeert samen met boeren wat te doen aan de voedselschaarste voor vogels als Jos. ,,We willen geclusterde maat regelen om de biodiversiteit te be vorderen. Daardoor is er meer voedsel. Dat betekent stoppels laten staan, later ploegen, strokenteelt en overhoekjes en akkerranden in zaaien met wilde bloemen en ak kerkruiden. Dan doen we bij Burgh-Haamstede in het Partridge- project al sinds 2016. Maar ook in het gebied De Poel bij Goes, dat is een kopie van Burgh-Haamstede, en we zijn nu begonnen in Groede", zegt Van de Straat. ,,Dat doen we samen met de boeren. Zij moeten het doen. En wat werkt voor de ene boer, werkt misschien niet voor de andere boer." De drie gebieden waar het hier over gaat zijn per stuk zo'n 500 hec tare groot. Drie doodnormale ak kerbouwgebieden waarvan onge veer 7 procent zo wordt ingericht dat de vogels, insecten en andere dieren daar profijt van hebben. Dat gebeurt niet door nieuwe natuur te maken, maar door een andere ma nier van boeren. Het Zeeuwse Landschap bezit daar ook zelf grond waarop boeren kunnen ex perimenteren met strokenteelt. Een akker wordt dan opgedeeld in brede stroken waar minimaal drie verschillende gewassen groeien. Bijvoorbeeld mais, tarwe en blauw- maanzaad. ,,Als een boer dan gaat maaien, dan hoeven de dieren maar een klein stukje te vluchten tot ze weer veilig zijn. Dat is heel wat an ders dan dat een moeder met een sliert van tien pulletjes achter zich aan een hele akker over moet." Bo vendien levert deze werkwijze ook verschillende soorten voedsel in een relatief klein gebied op. Terug naar Jos, de zomertortel. Jos heeft een hypermoderne zen der van maar 2 gram op zijn rug waarmee hij in verbinding staat met een satelliet. ,,Zo kunnen we bijna real time zien waar hij is. Hij is de Sahara al overgestoken en zit in Marokko", vertelt Vreugenhil. ,,Daar zit hij al een paar dagen." Jos moet dus nog over Spanje en Frankrijk en dat is niet zonder ri sico want daar wordt gejaagd op zo- mertortels. En hoewel Jos er zelf geen weet van heeft, is zijn werk heel belangrijk. Hij brengt niet al leen in beeld hoe zijn vliegroute er uit ziet, zijn gedrag is ook belang rijk voor het onderzoek naar het fourageren en landschapsgebruik van zomertortels. Van die kennis wordt gebruikge maakt door de boeren en het Zeeuwse Landschap. Vreugdenhil vertelt dat zomertortels graag bij heggen zitten om te kunnen schui len. Ze zijn ook vaak te vinden bij boerderijen. ,,Op dat soort plekken vinden ze gemakkelijk voedsel." En uit eerder onderzoek van Het Zeeuwse Landschap is naar voren gekomen dat zomertortels dol zijn op blauwmaanzaad, de zaadjes van de papaver. ,,Daarom hebben we aan een boer gevraagd of hij dat wil gaan telen", vertelt Van de Straat. Zo zorgen al die kleine stukjes in formatie er voor dat de zomertor- tels steeds meer kansen krijgen om zich als soort te herstellen. Het bij komende voordeel is dat deze aan pak niet alleen positiefis voor de zomertortel. Zo is het project bij Burgh-Haamstede opgezet om de patrijs (ook een bedreigde soort) te steunen. Daar profiteert de zomer- tortel van, maar ook vogels als de kievit. ,,En de mens, want het land schap wordt er aantrekkelijker van", zegt Van de Straat. Het ging niet goed met C. die avond van de 7e februari dit jaar. Hij had zich volgegoten met 'als het maar alcohol was', was nog danig onder invloed van de di verse drugs die hij daags daarvoor tot zich had genomen en had nog maar eens een fles lachgas besteld bij de plaatselijke drugsdealer/ lachgasleverancier. Ze spraken af in de Bloemenlaan in Vlissingen. Het ging al snel fout, toen de dealer hem verzocht een cocaïne- schuld per direct af te lossen. Ze begonnen te bekvechten en C. nam de benen naar de woning van zijn oom, enkele straten ver der. Inmiddels was de politie ge waarschuwd, want de dealer had aangifte gedaan van afpersing. De politie bonkte op de voordeur. C. smeet de fles lachgas uit het raam, ontvluchtte de woning en ver stopte zich in de Meidoornlaan in een achtertuin. Toen een politiehond hem daar ontdekte, forceerde hij de achter deur van die woning, stal daar een fles drank en verliet de woning via een doucheraam. In dezelfde straat forceerde hij opnieuw een achterdeur, pakte eveneens weer een fles drank en verschanste zich in de badkamer. Daar werd hij door een politiehond ontdekt en gebeten en kwam er een eind aan zijn activiteiten. Een maand eer der had hij geprobeerd in te bre- Het ging al snel fout, toen de dealer hem verzochteen cocaïneschuld per direct af te lossen ken bij een winkel in de Wal- straat. Bij een cafetaria wist hij 100 euro buit te maken. C. heeft een strafblad van 23 pa gina's, maar heeft nu beloofd er alles aan te doen om zijn leven weer op de rails te krijgen. Uitspraak op 21 mei. zaterdag 8 mei 2021 GO Vindt Jos een gedekte tafel in Zeeland? Melita Lanting Wilhelminadorp srSs O Dit is Jos de zomertortel. Jos heeft op zijn rug de dui delijk zicht bare satelliet ontvanger. FOTO MARCEL KLOOTWIJK K~ - 77 ik. Volg de avonturen van Jos via https://portal.zomertortels.nl/ Justitie in Middelburg heeft gisteren tegen de 32-jarige J. C. uit Vlissingen een gevange nisstraf van vijftien maanden plus het betalen van een scha devergoeding geëist. C., die deels heeft bekend, wordt ver dacht van afpersing en inbra ken. Ad Roos Middelburg EUROPEAN UNION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36