Tol betalen om je te laten testen voor je naar het theater kan? Een zebra voor de nieuwe eerste burger van Terneuzen COLIJM 4 Onderzoek naar ondermijning in havens, spoorterminals en op vliegvelden Ze houden van luxe-objecten als protserige motorjachten en jetski's en zijn daarom niet onbekend met jachthavens, zo staat in het rapport Ondermijning langs zijpaden dat deze week verscheen. De Nationale Poli tie en Tilburg University onder zochten misdrijven in 'kleine ter minals', zoals de zeehavens van North Sea Port (Vlissingen en Ter- neuzen) en Moerdijk, de binnen vaart- en jachthavens, luchthavens en spoorterminals. Ze zochten naar indicaties van ondermijning: ver menging van de boven- en onder wereld. Samenwerking De onderzoekers concluderen dat de politie niet goed genoeg weet waar (drugs)criminelen mee bezig zijn en dat de uitwisseling van in formatie en samenwerking tussen verschillende instanties beter kan en moet. ,,Het gaat wat ver om te zeggen dat criminelen vrij spel heb ben", zegt criminoloog Toine Spa pens, één van de onderzoekers. ,,Het is natuurlijk niet zo dat er he- lemaal geen toezicht, handhaving en opsporing plaatsvinden. De vele cocaïne-onderscheppingen in Instanties moeten alerter zijn, méér aanwezig zijn op locaties om te controleren de haven van Vlissingen zijn daar van het bewijs." Voor de samenstelling van het rapport maakten de onderzoekers onder meer gebruik van het regis- tratiesysteem van de politie. Spa pens noemt de ontdekking van een drugslab op een schip in Moerdijk en de onderschepping van een lading coke die vanuit Breda naar het Verenigd Konink rijk ging. ,,Dat waren toevalstref fers. Zulke grote onderzoeken zou den systematischer moeten plaats vinden. Opsporingsdiensten moe ten ook proberen om meer inzicht te krijgen in hoe criminelen den ken, zodat ze scenario's kunnen maken. Instanties moeten alerter zijn, méér aanwezig zijn op locaties om te controleren." Kleinere vlieg velden, waar bijvoorbeeld niet per manent marechaussee aanwezig is, zijn daarvan een voorbeeld. Harde Zeeuwse ondermijnings- voorbeelden heeft het onderzoek (nog) niet opgeleverd. Niet op vliegveld Midden-Zeeland en niet in de jachthavens. ,,Maar dat wil niet zeggen dat het er niet is", zegt Spapens. ,,Juist daarom is het be langrijk dat de politie zo goed mo gelijk is geïnformeerd." Niet op orde Marco van Leeuwen, die namens het Openbaar Ministerie al drie jaar strijdt tegen ondermijning in de haven van Vlissingen, is niet ver baasd over de uitkomsten van het onderzoek. ,,Dat er toezicht- en handhavingsarmoede was, wisten we in 2015 al en nog steeds is het niet op orde. Er moet nog veel ge beuren." Waar normaal gesproken de twaalf andere Zeeuwse burge meesters hun nieuwe collega de eed zien afleggen, stond nu Jan Frans Mulder, burgemeester van Hulst, als enige zijn nieuwe collega te woord. ,,En ik had nog wel een koortje met mijn collega's willen samenstellen." Mulder overhan- digde de in Oud-Gastel geboren Van Merrienboer een kleine zebra als illustratie dat Van Merrienboer nu een Zeeuwse Brabander zou worden. ,,Ik weet wel dat dit officieel een benoeming door de koning heet", zei commissaris van de koning Han Polman, ,,hier is het toch ook echt de wens van de gemeente raad." Na de belofte kreeg de nieuwe burgemeester de ambtske ten omgehangen door twee van zijn drie zoons. Dit vanwege de geldende coronaregels. Warm lopen De afgelopen dagen heeft Van Merrienboer al wat warm kunnen lopen voor zijn nieuwe rol. Hij nam deel aan zijn eerste collegebe spreking en kreeg een overdracht van zijn voorganger Jan Lonink. Met het ambt van burgemeester neemt Van Merrienboer ook een aantal bestuurlijke nevenfuncties van Lonink over. Wie het voorzit terschap van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) van Lonink over neemt, is nog niet uitgemaakt. Het is gebruikelijk dat de burgemees ter van de grootste gemeente van Zeeland deze rol vervult, het is echter geen automatisme. Harald Bergmann, burgemeester van Middelburg, neemt het voorzitter schap waar tot er een nieuwe is ge kozen. Van Merrienboer neemt wel als lid plaats in het bestuur van de VRZ. Wie straks naar een evenement, theater of festival wil, moet zich eerst laten testen. Pas met een ne gatieve test krijg je toegang. Maar waar kun je je straks laten testen? Nu is dat nog maar op een paar plekken in Zeeland, zoals Geersdijk en Goes. Verspreid over het land komen er honderd testlocaties bij. Maar Kamerlid Van der Plas (BoerBurgerBeweging) vreest dat iedereen in de grote stad straks bin nen tien minuten ergens terecht kan, en dat de buitengebieden wor den vergeten. Probleem ,,Met name de Westerscheldetun- nel is een probleem. We willen so wieso van die tol af. Maar als er straks niet gedacht wordt aan Zeeuws-Vlaanderen zijn mensen in het slechtste geval een tientje kwijt om een sneltest te moeten Straks zijn mensen een tientje kwijt om een sneltest te moeten doen voor ze ergens naar toe kunnen langstelling moet zijn. Onzin. Die testlocatie moet er niet zijn om winst te maken, maar om te zorgen dat mensen in Zeeuws-Vlaanderen naar een festival of theater kun nen." De Tweede Kamer stemt dinsdag over de motie. BEVEILIGING fisst, *24-uurs meldkamer-service doen voor ze ergens naar toe kun nen. Dat willen we niet laten ge beuren." Demissionair minister Hugo de Jonge beloofde de Kamer deze week ernaar te kijken. ,,Dat is niet genoeg. Met een motie probeer ik nu af te dwingen dat er in Zeeuws- Vlaanderen een testlocatie komt." Of het nou economisch haalbaar is of niet, zegt Van der Plas. „De mi nister vindt dat er dan wel vol doende be- zaterdag 8 mei 2021 Toezicht op criminelen kan beter Hartje zomer, een willekeurige jachthaven in Zeeland. Luxe boot aan de ketting, jetskiërs die over het water scheren. Het zou zomaar kunnen dat criminelen over een paar weken zo hun va kantie vieren. Eldridge Pentury Vlissingen - Toine Spapens, criminoloog Erik van Merrienboer krijgt de Terneuzense ambtsketen omgehangen door zijn zoons Merijn (23) (links) en Diederik (19). foto camile schelstraete Een zebra en een ambtsketen rijker kan Erik van Merrienboer aan de slag als burgemeester van Terneuzen. Gistermiddag werd hij geïnstalleerd in het Scheldetheater in zijn ge meente. Guido van der Heijden Terneuzen Inwoners van Zeeuws-Vlaande- ren die straks eerst tol moeten betalen om zich ergens te laten testen voor ze in Terneuzen naar het theater kunnen? Dat kan en mag niet gebeuren, vindt Tweede Kamerlid Caroline van der Plas (BBB). ,,Wat voor poli tiek Den Haag klein zeer is, is voor mensen in Zeeuws-Vlaan- deren grote pijn." Jeffrey Kutterink Den Haag - Caroline van der Plas, BBB Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel.0113 213 720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl end INBRAAKBEVEILIGING 4 MELDKAMER PAC 4 TOEGANGSCONTROLE 4 ALARMOPVOLGING 4 BRANDBEVEILIGING 4 CAMERABEWAKING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32