Toegangstest is met tol niet gratis HZ verwacht kleine groei van aantal eerstejaars Nulletje 1 CDA wil onderzoek naar tandartsenopleiding We konden maanden nauwelijks op bezoek bij onze moeders en knuffelen was er al helemaal niet bij. Dat maken we morgen een beetje goed: een dikke moederdagkus in de vorm van een boeket bloemen en bonbons, of een brownie met de post. ,,Mensen willen dit jaar een stapje extra zetten." 2 MOEDERDAG CORONATIJD Commentaar Stel je voor. Er is geen locatie in Zeeuws-Vlaanderen waar je een coronatest kunt halen die je straks nodig hebt om uit eten te gaan of een filmpje te pikken. Dan moet je door de tunnel naar Goes of Geersdijk, betaal je tol, kun je je gratis laten testen - want dat wil de Tweede Kamer - rij je terug, betaal je weer tol, parkeer je je auto en wandel je naar het restaurant dat zich misschien wel op de hoek van je eigen straat bevindt. Dat is te dol voor woorden. Dat vindt ook Caroline van der Plas van de BoerBurgerBeweging, die de kwestie donderdag heeft aangekaart tijdens het urenlange Kamerdebat over de openstelling van restaurants, bioscopen, theaters en festivals. Met haar klare taal heeft ze zich tijdens haar wittebroodswe ken in Den Haag op een positieve manier onderscheiden. Over de standpunten van haar partij kun je twisten, maar ze heeft een niet-lullen-maar-poetsen-houding die in het parlement ver frissend aandoet. Zo benadert ze ook dit probleem. Geen lang betoog over de onrechtvaardigheid van tolheffing, maar zoeken naar een prak tische oplossing. Met een vage toezegging van oud-Zeeuws Vlaming Hugo de Jonge neemt ze geen genoegen, ze wil een testlocatie in Zeeuws-Vlaanderen afdwingen. Haar voorstel is nog niet door een andere partij ondertekend, maar wie pleit voor gratis toegangstesten en dit niet ondersteunt, is geen knip voor de neus waard. Op de eerste dag dat de restaurants en theaters opengaan, moet je in Zeeuws-Vlaanderen zo'n test kunnen halen. Met een vage toezegging neemt ze geen genoegen, ze wil een testlocatie in Zeeuws-Vlaanderen De stijging zit 'm vooral in de deel tijdstudenten. De HZ begint ko mend studiejaar onder meer een tweejarige associate degree 'health and social work' en een deeltijdop leiding pedagogiek. Afgelopen studiejaar konden minder internationale studenten aan een studie bij de HZ beginnen. ,,Er zijn toen 184 internationale stu denten begonnen. Dit jaar ver wachten we dat het aantal ongeveer ALMANAK vijftien procent groeit. Daarmee komen we uit op het niveau van 2019", zegt woordvoerder Yvette Hamerling. Voor het aantal voltijd- en deel tijdstudenten kan op dit moment geen goede vergelijking met 2020 gemaakt worden, omdat de dead- De Axelse schoonmoeder is al tijd erg attent met verjaardagen én bij de tijd met internetban- kieren op haar nieuwe smart- phone. Haar schoondochter was jarig en ze wilde iets extra's voor haar doen. ,,Ik maak een bedrag naar je over, dan kun je daar iets leuks voor jezelf van Dit jaar verwachten we dat het aantal ongeveer vijftien procent groeit line voor het hoger onderwijs vorig jaar verschoven werd van 1 mei naar 1 juni. Studenten kunnen zich ove rigens elk jaar - onder voorwaarden - nog tot 1 september inschrijven. kopen", zei ze. Toen de schoon dochter op haar rekening keek, moest ze even knipperen. Er stond een wel héél gul bedrag met twee nullen op. Even later kwam er een appje binnen: ,,In- ternetbankieren op zo'n klein schermpje valt toch niet mee, ik heb een nulletje te veel getypt!" Maritieme foto's op Spuiplein vervangen Foto kolenopslag wint wedstrijd Franda van der Zande heeft dit jaar de fotowed strijd van de Culturele raad Borsele gewonnen. Van der Zande maakte een foto van de kolenopslag van Ovet in Vlissingen- Oost. Volgens de jury zaait de foto verwarring. ,,Is dit Borsele? Het lijkt wel lava." Van der Zande kreeg een waardebon van 300 euro. De tweede prijs gaat naar Ferdy Weemaes met een foto van de Valweel en Quirien Marijs behaalde met een foto van de Quar- lespolder bij Nieuwdorp de derde plaats. Powerstroke komt met eigen koffie Moederdag is bloemendag, weet bloemist Jaap Wisse (foto). Elk jaar maakt hij in het tweede weekend van mei honderden boeketten, maar dit jaar worden er opvallend veel boeketten besteld. Dat gaat vanwege corona vooral online. ,,Ik schat dat het aantal vijf keer zo hoog ligt als voor de coronacrisis. Er zijn nog steeds veel mensen die niet bij hun moeder op visite kun nen of mogen. Ze laten het moe derdagcadeau door ons verzor gen." Natuurlijk zijn het vooral veel rozen. ,,Maar de verse pluk- bloemen zijn ook heel populair. Veel klanten maken er via de com puter een persoonlijke wenskaart bij." Bezorgen Vandaag en morgen rijden mede werkers van Bloemisterij Wisse de huizen langs om bloemen te be zorgen. ,,Het is heel leuk om op zondag te bezorgen", weet Wisse. ,,Dan weten we zeker dat de men sen thuis zijn. En je geeft het boe ket natuurlijk het liefst aan degene voor wie het bedoeld is. De mede werkers komen altijd terug met verhalen over enthousiaste moe ders. Schitterend is dat." Moeders worden in deze corona- tijd extra verwend, merkt Wisse. ,,Mensen willen dit jaar een stapje extra zetten. We zien dat meer klanten een doosje bonbons, een prosecco of een fles wijn bij het boeket bestellen." Het CDA wil dat minister Tamara van Ark (VVD, Volksgezondheid en Sport) gaat onderzoeken of Rotterdam een eigen tandartsen opleiding kan krijgen. Dat zou Zeeland helpen een dreigend te kort aan tandartsen op te lossen. Tandartsen uit de regio's Rot terdam, West-Brabant en Zeeland stuurden afgelopen week een brandbrief naar Den Haag over het grote tekort aan collega's. Zeeland telt 154 tandartsen voor 390.000 inwoners. Grofweg 2500 mensen per tandarts. De komende jaren gaan veel tandartsen met pensi oen. Er zijn te weinig jongeren om ze op te volgen, omdat tandartsen vaak gaan werken in de buurt van waar ze zijn opgeleid. En Zuid west-Nederland heeft geen tand artsenopleiding. Achterstallig Nog voor de zomer wil CDA-Ka- merlid Joba van den Berg uit Goes antwoord hebben op een reeks van vragen. Ze wil dat het tekort aan tandartsen in de regio wordt geïnventariseerd, ze wil weten hoe het zit met de instroom van nieuwe tandartsen, of er sprake is van achterstallige mondzorg bij kinderen en wat mogelijke op lossingen voor het terugdringen van het tandartsentekort gaan kosten. zaterdag 8 mei 2021 II De HZ verwacht voor komend studiejaar een kleine groei in het aantal eerstejaars studenten, ten opzichte van twee jaar gele den. Tot nu toe hebben zich 1182 Nederlandse jongeren aange meld voor een hbo-studie in Vlis- singen of Middelburg. Cornelleke Blok Vlissingen - Yvette Hamerling, HZ Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS De panelen met mari tieme foto's op het Spui plein in Breskens zijn dringend aan vervanging toe. De gemeente Sluis roept Bressiaanders op hun favoriete plaatjes op te sturen. De grote panelen hangen er sinds 2012. Daarop zijn foto's van zeilboten te zien. Sluis wil nu een mix van beelden, van het strand, de visserij en zei len. Bressiaanders die een mooie foto hebben, kun nen die tot en met dins dag 18 mei mailen naar info@gemeentesluis.nl. Fotograaf Ronald den Dekker kijkt of ze ge schikt zijn. HEINKENSZAND De foto's zijn te zien in het gemeentehuis van Bor sele. ZELZATE Fans van de (Zeeuws- )Vlaamse metalband Po werstroke kunnen voort aan de koffie van hun band drinken. De muzi kanten lanceren hun eigen koffie. Optreden kan al een hele tijd niet, maar de band Power- stroke zit niet stil. De me- talmannen leggen zich toe op andere producten. Belgische koffiebranderij Verheyen maakte voor hen Powerstroke Baba- lon, een dark roasted kof fie. Eerder kwam Power- stroke, met leden uit Vlaanderen en Zeeuws- Vlaanderen, al met eigen bier en volgende maand komt er een bourbon-gin. Mama dit Cornelleke Blok Heinkenszand Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30