labo bank 23 David Dekker (23, sprinter en Giro-debutant) draait het altijd om de fiets rennen. Dat helpt wel natuurlijk.'' David: ,,Na het vwo heb ik com municatie gestudeerd aan de Uni versiteit van Tilburg. In het tweede jaar ben ik daarmee ge stopt omdat ik geen plezier meer had in de combinatie met het fiet sen. Ik dacht: ik gooi alles op het fietsen en kijk waar ik uitkom. Ik wilde eigenlijk journalistiek stu deren. Sportjournalist leek me wel wat. Dan reis je ook over de wereld naar sportevenementen, als je het goed doet. Maar daar was geen aangepast programma voor top sporters. Communicatie kwam het dichtst in de buurt.'' David: ,,Ik ben verstandig genoeg opgevoed. Ik weet wat goed is en wat niet. Binnen Jumbo-Visma wordt er heel erg op gehamerd. Je neemt niets zonder overleg met de ploeg. Ook niet een neusspray van het Kruidvat.'' Erik: ,,Het is bij deze generatie geen issue. Toen was er een mid del dat niet te traceren was. Dat was echt anders.'' Ik leefde heel erg mee, maar dacht nooit: zo, dat gaat een prof worden, niet normaal Erik: „Individueel gebeurt er on getwijfeld nog het een en ander. Wat ik bedoelde: bij de ploeg waar David rijdt, is het geen issue.'' David: ,,Dat geluk heb ik. Ik zit bij een ploeg die voorvechter is van schone sport. Waar over alles wordt nagedacht. Ook over de ethische kant van de sport. Maar misschien gaat het niet overal zo.'' Erik: ,,Ik kan me moeilijk voorstel len dat ik weer bij een WorldTour- ploeg ga werken. Ook omdat je dan weer zoveel weg bent. Een ta- lentenploeg lijkt me wel interes sant. Het mag energie kosten, maar het moet me vooral veel energie opleveren. Ik ben tien jaar ploegleider geweest. Het is tijd voor jonge, dynamische mensen. Maar ergens brandt het nog wel.'' Dan zegt Erik Dekker - winnaar van vier Tourritten, maar zonder zeges in de Giro - aan het einde van het interview: ,,Je hebt nog helemaal niet gevraagd hoeveel etappes David gaat winnen in de Tour. Die vraag krijg ik altijd.'' David, met een brede lach: ,,Voorlopig heb ik in de Giro net zoveel etappes gewonnen als jij.'' Kabofoa nk warrend voor hen. Hun moeder heeft overigens echt fantastisch voor de jongens gezorgd. De laat ste jaren is alles wat op zijn plek gevallen. Dat geeft veel rust. De tijd is doorgegaan. De jongens zijn ouder en volwassen geworden.'' David: ,,Een dag op het strand lig gen, daar moet ik echt niet aan denken. We zijn altijd wel actief en het draait altijd om de fiets. Andere families gaan wandelen in het bos, wij gaan fietsen. Of mijn vader nog een beetje kan fietsen? Zeker voor zijn leeftijd.'' Erik: ,,Au.'' David: ,,Haha. Nee, hij fietst nog hard, hoor.'' Erik: ,,Op trainingen kan ik er nog een mouw aan passen. Dan ga ik bijvoorbeeld alleen het eerste stuk mee. Als ik drie uur naast hem rij, dan kom ik misselijk thuis. Het gaat net een trap te hard. Twee kilometer per uur. Ik fiets nu minder dan een jaar geleden. Ik deed veel veldrijden, maar door corona zijn er geen wedstrijden meer. Ik heb wel een sportieve uit- Hoe was de scheiding voor jou? David: ,,Ik heb er niet veel last van gehad in het dagelijks leven. Het is natuurlijk nooit leuk, maar ik heb er nooit een langere periode slecht door in mijn vel gezeten. Of dat school heel slecht ging. Dat mijn vader een nieuwe vriendin kreeg, daar moest ik wel aan wennen. Je komt in het huis van je vader, waar dan een nieuw iemand is. Met wie je 's ochtends aan de keukentafel zit. Ook met haar kinderen. Dat komt dan opeens allemaal samen. Ik zie Ilse niet als mijn moeder, maar de band is goed. Ze leeft ook mee.'' Erik: ,,De acceptatie van Ilse was in het begin lastig. Dat was ook helemaal niet raar. Het was ver- Korte stilte. Erik: ,,Heel trots. Je denkt: wat gebeurt hier nu eigen lijk allemaal? Heel bijzonder om dat als vader mee te maken.'' David: ,,Hij heeft me altijd vrij gelaten. Nooit gezegd: je moet zo veel uur trainen per dag als je dit of dat wilt bereiken.'' Erik: ,,Als de ambities van ouders groter zijn dan die van het kind, wordt het heel gevaarlijk. Helaas is dat wel de realiteit als je om je heen kijkt. Ik leefde heel erg mee, maar dacht nooit: zo, dat gaat een prof worden, niet normaal. Nu be moei ik me er ook niet mee. 'Ge niet ervan en succes', dat is het wel. Hij zit bij de beste ploeg van de wereld.'' David: ,,Tot aan je veertiende mag je niet eens over training pra ten. Laat kinderen gewoon lekker fietsen. Tegen een kind van 12 ga je toch niet zeggen: 'We moeten jouw sprint beter maken.' Hou op. Tenzij het kind dat zelf leuk vindt, natuurlijk. Ik dacht nooit: winnen moet. Ik vond het leuk, hoor, maar voelde me daardoor niet beter dan een ander. Fietsen staat voor mij gelijk aan plezier hebben. Ik her inner me de vakantiekampen in Assen, de mini-Tour noemden we dat. Zes dagen fietsen, maar ook lol trappen, ongein uithalen. De beste tijd van mijn leven. Ik wilde wel prof worden, maar er zat geen masterplan achter.'' Erik: ,,Het kwartje is op gezette tijden gevallen. Op dat vakantie kamp wilden sommige ouders dat hun kinderen vroeg naar bed gin gen.'' David: ,,Er stond ook een snack- kar.'' Erik: ,,Sommigen verboden hun kinderen een frietje te eten. Vaak hoor je daar later niets meer van. Het kan goed aflopen, maar ik ge loof er niet in. Ik probeer ouders altijd mee te geven: breng je kind naar de wedstrijd en ga achter het hek staan. Tussen pushen en moti veren zit een heel dunne lijn.'' David: ,,Ik weet nog dat ik op mijn negende de beklimming naar Tignes deed. Was ik aan het huilen toen ik omhoogreed. Niet omdat het moest van iemand. Maar om dat ik het zélf wilde.'' Erik: ,,Ik heb nooit uitgelegd hoe ze een bocht moeten rijden. Maar het ademde hier wel altijd wiel- het ook altijd mooi om mee te gaan naar de koers. Toen hij stopte, zeiden mensen: 'O, dan zie je papa wat vaker.' Maar als hij ploegleider is, zie je papa niet vaker. Het was gewoon zo. De scheiding van mijn ouders was wel een versterkende factor. Maar ik heb het hem nooit een seconde kwalijk genomen dat hij wielrenner was.'' daging nodig. Normaal geef ik wielerclinics, maar dat kan door corona helaas ook niet meer. Ik volg David natuurlijk op de voet. Dan zit ik achter een iPad en zie ik op een of andere Arabische zender dat meneer tijdens zijn eerste profkoers in de UAE Tour in de eerste waaier zit. En dan nog tweede worden achter Mathieu van der Poel ook.'' zaterdag 8 mei 2021 GO VANDAAG ETAPPE 1 TIJDRIT IN TURIJN, 8,6 KM MORGEN ETAPPE 2 STUPINIGI - NOVARA, 179 KM TV EUROSPORT Wat was je geworden als je geen wielrenner was geweest? Erik fietste in een tijd waar do- pinggebruik aan de orde van de dag was. Praten jullie over het onderwerp doping? - Erik Dekker Het is nog wel een issue, toch? De Italiaanse ploeg Vini Zabu mag een maand niet koersen na twee positieve gevallen. Erik, heb je ambities om terug te keren in de wielerwereld? Wat doen jullie het liefst samen? Erik Dekker voegt de Amstel Gold Race toe aan zijn erelijst, in 2001. Tegen David: ,,Die ga jij nooit winnen.'' foto anp Welk gevoel geeft dat? Je hebt hem nooit gepusht. Dat is jouw gruwelbeeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23