II In het leven van vader Erik (50, oud-profwielrenner en -ploegleider) en zoon 22 WIELRENNEN GIRO D'ITALIA Erik Dekker was een van de beste wielrenners van Nederland. Zijn zoon David maakt vandaag in de Giro zijn debuut in een grote ronde. Een dubbelinterview over hun band, pushende ouders en de liefde voor de fiets. manier is er automatisch een af stand. Ook omdat mijn ouders zijn gescheiden toen ik 11 was. Op dat moment speelde mijn leven zich meer af bij mijn moeder in België. De laatste jaren is de band met mijn vader sterker geworden. Ook omdat het wielrennen veel be langrijker is geworden voor mij. We delen veel met elkaar over de koers. Dat is wel echt mooi.'' Erik: ,,Het is ook niet niks voor een kind als je ouders uit elkaar gaan, met een vader die ook nog eens vaak weg is. Dat maakt de si tuatie wel moeilijker. Ik had een nomadenbestaan, ging maar door en door. Als ik daar nu op terug kijk, denk ik: dat is niet makkelijk geweest voor mijn twee zoons. Maar we zijn elkaar altijd blijven zien. Dat kwam ook uit henzelf en daar ben ik erg dankbaar voor. Sinds ze hun rijbewijs hebben, is hun wereld groter geworden. Het zijn inmiddels volwassen man nen. Ze komen niet meer logeren, maar ze komen op bezoek.'' David: ,,Ik ben geboren toen mijn vader prof was. Voor mij was dat leven heel normaal. Ik vond Axel Merckx, de zoon van Eddy, heeft het zwaarder gehad. Die was van kleins af aan bekend INTERVIEW ls David Dek ker echt serieus doortrekt, kan Erik hem niet meer bijhou den. Senior, nog altijd fit en veel op de fiets, lacht minzaam als de conclusie wordt getrokken. Hij weet het: pure logica, een 50-jarige vader die zijn op en top getrainde zoon van 23 niet meer kan bij benen. Toch is het ook gek. Maar ja, kleine jongens worden groot. David, een sprinter met heel snelle benen, is aan zijn eerste jaar als prof bezig bij Jumbo-Visma. De ploeg, toen nog Rabobank, waar zijn vader een heel wielerleven in dienst was. Ze hebben net een uurtje ge fietst. Ook Eriks andere zoon Kelvin (25) was erbij. Je ziet het ge luk in vaders ogen als hij erover vertelt. ,,De fiets heeft altijd cen traal gestaan in ons gezin.'' In de gang van de ruime woning van Erik in het Gelderse Hedel hangt de wereldbekertrui ingelijst. De meest constante renner van de wereld was hij in 2001. In de huis kamer een schilderij van Dekkers zege in Parijs-Tours (2004), toen hij het jagende peloton net voor bleef. In de grote tuin met tram poline hangt sinds een paar maan den een blauw straatnaambordje: Erik Dekkerpassage. Herinnerin gen aan een fraaie loopbaan waarin hij ook vier Touretappes, Tirreno-Adriatico, Clasica San Se bastian en de Amstel Gold Race won. David: ,,Ik ken alleen de beel den.'' Erik, met een van de plaag- stootjes deze middag: ,,De Amstel ga jij nooit winnen.'' David Dekker: „Eigenlijk niet. Als ik een Belg was geweest, was het anders. Of als mijn vader echt de allerbeste wielrenner ooit was ge weest. Axel Merckx, de zoon van Eddy, heeft het zwaarder gehad. Of de zoon van Sven Nijs, Thibau. Die jongens waren van kleins af aan bekend, altijd gevolgd door de camera's. Als ik vroeger bij de koers was, werd ik echt niet heel de middag gefilmd door de NOS.'' Erik Dekker: ,,Je kunt je eigen ballast ook creëren. Het gaat erom wat hj ermee doet dat zijn vader een aardige prof was. Daar is hij echt geweldig mee omgegaan.'' David: ,,Ik ben het ook gewend dat het sprongetje naar mijn vader snel wordt gemaakt. Als ik als klein ventje wedstrijden reed, had de speaker het vaak over mijn va- der. Vond ik vrij normaal, hoor. Elk rondje hoorde ik zijn palmares. Best handig.'' David: „Doordat mijn vader prof wielrenner was, is de afstand soms groot geweest. Omdat hij meer dan de helft van het jaar van huis was. Daarna als ploegleider werd dat alleen nog maar meer. Op die zaterdag 8 mei 2021 GO 'De laatste j aren is onze band sterker geworden' - David Dekker Tekst: Daniël Dwarswaard In zijn eerste profkoers, rit 1 van de UAE Tour, finisht David Dekker (rechts) op 21 februari net achter Mathieu van der Poel. foto cor vos Heb je er last van? Zo'n bekende vader? David en Erik Dekker bij het schilderij van de zege in Parijs-Tours (in 2004) van Dekker senior. FOTO PIM RAS Hoe is jullie verstandhouding?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22