Indrukwekkende winst van Mathieu van der Poel Geen groen licht voor fans 20 Catharina pakt goud in Kazan Schuurs naar finale Madrid Blaszka mist Zomerspelen FORMULE 1 GP VAN SPANJE GP van Spanje Vijf jaar geleden deed Max Verstappen in Barcelona iets wat Nederland in vervoering bracht. Zijn vader, de commentator en een bewonderaar herbeleven het moment van zijn eerste GP-zege.. „Waan-zinnig. De alleskunner op de fiets ging in de laatste ronde met succes in de aanval en bleef de Fransman Victor Koretkzy en de Zwitser Nino Schurter voor. Van der Poel probeerde in het begin van de wedstrijd ook al snel bij de rest van het veld weg te rijden. Hij reed enige tijd op kop, maar het lukte niet om voldoende afstand te nemen. Hij liet zich daarna te- rugzakken in de kopgroep en sloeg in de slotfase alsnog toe. Het is voor Van der Poel zijn eerste mountainbikewedstrijd sinds 2019. Vorig jaar kwam hij niet in deze discipline in actie. In 2019 won hij ook al de 'shorttrack wedstrijd' in Albstadt. Met zijn zege heeft Van der Poel zijn eerste wereldbekerpunten binnen. Dat is belangrijk met het oog op de Olympische Spelen zodat hij bij de olympische crosscountryrace zover mogelijk van voren mag starten. De hoofdwedstrijd in Albstadt is morgen. Als winnaar van de 'shorttrack' mag Van der Poel dan vooraan starten. Circuit de Barcelona - Catalunya Prix ging winnen, stond wel vast. Maar toen, 18 jaar en 228 dagen oud, nieuw bij het team, kwam het als een schok. ,,Ik had dit ook niet voor mogelijk gehouden", bekent Jos. Hij krijgt die zondag via zijn telefoon mee wat het allemaal losmaakt. Het lijkt alsof heel Nederland heeft in geschakeld, wetende dat in Spanje sportgeschiedenis in de maak is. Bij FC Utrecht - PEC Zwolle wordt in de 58ste minuut de naam van Ver stappen gescandeerd, als duidelijk is dat hij gaat winnen. In de studio van Langs de Lijn op Radio 1 voelt presentator Hugo Borst, voetbalman in hart en nie ren, zich trots. „Eigenlijk vind ik dat chauvinisme kinderachtig, het is onzinnig dat ik blij ben omdat ie- amen reisden Jos en Max Verstappen af gelopen donderdag naar Spanje. „Lekker onder ons tweeën, wat tijd doorbren gen samen", zegt senior liefdevol. Over wat er vijf jaar geleden ge beurde op de plaats van bestem ming, wordt met geen woord ge rept. Die eerste overwinning in de Formule 1, het is een pracht van een herinnering, verankerd in hun ge heugens. Maar sentimenteel wor den vader en zoon niet als ze weer door de poorten van het circuit even buiten Barcelona stappen. Hoewel. Als Jos Verstappen in zijn herinneringen duikt, gaat het alsnog vanzelf. Hij heeft niet één moment dat als eerste bovenkomt. Het mooie aan het verhaal is juist het hele weekeinde, zegt hij. Max was net gepromoveerd van Toro Rosso naar het A-team van Red Bull. ,,Ik weet nog dat ik tig keer te gen Max heb gezegd: bouw het nou rustig op. Mensen zien misschien het liefst dat je in de eerste trainin gen meteen ten onder gaat." Het team bereidt hem minutieus voor. ,,Hij moest in een paar dagen alle nieuwe dingen leren. Alleen dat hele stuurtje is al enorm wennen", zegt Jos. ,,Je ziet de afgelopen tijd hoeveel problemen coureurs heb ben als ze voor het eerst in een nieuwe auto stappen." Zo niet Max Verstappen. Die kwalificeert zich als vierde. ,,En dan die race. Het on- geloof na die eerste ronde. De span ning, zouden de banden het hou den? Kimi Raikkönen twintig ron den hijgend in zijn nek. Na de fi nish het emotionele erbij. Het was waan-zinnig. Kijk, ik heb weer kip penvel als ik erover vertel." Wel tien keer heeft hij de race in middels teruggezien. ,,Alleen het laatste kwartier hoor", zegt Jos Ver stappen vijfjaar later aan de rand van de paddock in Barcelona. La chend: ,,Oh en de start natuurlijk, met die twee zilveren auto's. Dat vond ik ook wel leuk." Die twee, Le wis Hamilton en Nico Rosberg, rij den elkaar in bocht 3 van de baan, waardoor Verstappen een kans krijgt om zijn debuut voor Red Bull Racing te bekronen met een fabel achtige zege. Dat Verstappen ooit een Grand zaterdag 8 mei 2021 JUDO Simeon Catharina heeft bij de Grand Slam in het Russische Kazan goud veroverd in de klasse tot 100 kilogram. In de finale versloeg hij de Rus Arman Adamian. Bij de vrouwen was er succes voor Nata- scha Ausma. In de klasse tot 78 kilogram behaalde ze het zilver. In de finale verloor ze van de Duitse Ana Maria Wagner. Ook Karen Stevenson (-78 kg), Jur Spijkers en Roy Meyer (+100 kg) kwamen in actie, maar wonnen hun eerste partij niet en werden vroeg tijdig uitgeschakeld. TENNIS Demi Schuurs (27, foto) heeft met haar dub- belpartner Gabriela Da- browski uit Canada de fi nale bereikt van het gravel toernooi van Madrid. Het duo versloeg in de halve fi nale Jelena Ostapenko uit Letland en Anastasia Pavli- oetsjenkova uit Rusland: 5 7 6-4 10-6. Wesley Koolhof verloor met zijn dubbel- partner Lukasz Kubot uit Polen in de kwartfinales van de Kroaten Nikola Mektic en Mate Pavic: 6-3 6-7 10-7. In het enkelspel klopte Alexander Zverev Rafael Nadal in twee sets: 6-4 6-4. WORSTELEN Het is Jes sica Blaszka (28) niet ge lukt deelname aan de Olympische Spelen af te dwingen in de klasse tot 53 kilogram. Op een olym pisch kwalificatietoernooi in Sofia verloor ze in de achtste finales met 5-3 van de Turkse Zeynep Yetgil. De Limburgse kwalifi ceerde zich nog als num mer 3 van de WK in 2015 voor de Spelen van Rio 2016. Haar olympische de buut liep echter uit op een deceptie. Blaszka verloor al in de eerste ronde kans loos en verliet Brazilië ge desillusioneerd. Blaszka moest zich afgelopen jaar twee keer laten opereren aan haar rechteronder- been. GO 'Ongeloof, tranen ROTTERDAM Mathieu van der Poel heeft bij de wereldbeker wedstrijd mountainbike in het Duitse Albstadt op indrukwek kende wijze de zogeheten 'shorttrack-wedstrijd' gewon nen. ROTTERDAM Bij de resterende speelrondes in het betaalde voetbal zijn definitief geen sup porters welkom. Dat is de uitkomst van overleg dat het kabinet gisteren voerde met de KNVB, de Eredivisie CV en de Keuken Kampioen Divisie. Het kabinet liet weten dat de ju ridische basis nog ontbreekt om (met toegangstests) publiek toe te laten bij publieksevenemen ten. De KNVB is zwaar teleurge steld. ,,Rondom de start van het huidige seizoen zijn in het be taald voetbal al zo'n 130 wed strijden met beperkt publiek ge speeld. Dit leverde voor zover bekend niet of nauwelijks be- smettingen op. Dat gold ook voor de drie Fieldlab-experimen- ten met publiek in de stadions'', aldus de bond. ,,Uit onderzoek is gebleken dat in de buitenlucht bijna geen besmettingen plaats vinden en dankzij de placering in de stadions kan iedereen gedu rende de wedstrijd eenvoudig voldoende afstand houden.'' De directeuren van de KNVB, Eredivisie CV en Keuken Kampi oen vinden het moeilijk te begrij pen dat de overheid niets doet met die uitkomsten. ,,Het was naar ons idee gepast én verant woord om het huidige seizoen met beperkt publiek af te slui ten.'' Morgen, Ziggo Sport, voorbeschouwing 13.45u, start race 15.00u Snelheid (in km/uur) Bocht nummer Circuit DRS-inhaalzone DRS-detectiepunt Rondes Afstand 4,655 km 66 307,104 km Winnaar 2020 L. Hamilton (Mercedes) Auteur Plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20