Kijk, dit is voor moeder JOL Vandaag bij de krant Bedreiging RIVM-baas Patiënt heeft moeite met concentratie en dingen onthouden Vlaamse Opgepakte Zeeuws- vrouw werd steeds radicaler Is dit hét moment voor Feyenoord? Gekwelde club ontvangt rivaal Ajax, dat al kampioen is Een mooi boeket bloemen met een fles prosecco erbij. Moederdag is in coronatijd belangrijker dan ooit. Daarom pakken we morgen flink uit. Bloemist Jaap Wisse van Bloemisterij Wisse in Heinkenszand is er maar druk mee. „Moeders worden extra verwend'', weet hij. C-support, een stichting die door de overheid is aangewezen om co ronapatiënten die drie maanden na besmetting nog gezondheidspro blemen ervaren te ondersteunen bij nazorg, hielp tot nu toe bijna vierduizend mensen. Het gaat in veel gevallen om mensen die nooit in het ziekenhuis lagen. Vermoeidheid is de meest ge hoorde klacht: 45 procent van de longcovidpatiënten (mensen met langdurige coronaklachten) heeft daar last van. Ook kortademigheid, spierpijn en slaapproblemen staan hoog op de lijst. Een deel van de mensen die hulp krijgen, heeft een jaar na besmetting nog steeds ern stige problemen. Het werkelijke aantal mensen dat na besmetting voor langere tijd ge- zondheidsproblemen ervaart, ligt in Nederland vermoedelijk veel ho ger dan vierduizend. Alleen al tus- Wat 't onderliggende probleem precies is, kunnen we nog niet aantonen sen augustus en januari maakten ruim 21.000 patiënten gebruik van zogenoemde paramedische her- stelzorg. Ze staan onder behande ling van bijvoorbeeld een fysio-, oe fen- of ergotherapeut. De verwach ting is dat dit aantal dit jaar verder toeneemt. Over de oorzaak van de langdu rige klachten is nog niets bekend. Sommige deskundigen vermoeden dat corona het autonome zenuw stelsel kan aantasten. Dat regelt bij voorbeeld de temperatuur in het li chaam, stuurt de hartslag en ver oorzaakt kippenvel. Ook ontstekin gen in het immuunsysteem in de hersenen worden als optie gezien, maar wetenschappelijk is dit nog moeilijk aan te tonen. De meeste mensen met langdu- rige klachten vallen hard terug als ze zich te veel inspannen. Fysiothe rapeuten die geneigd waren om de conditie van deze patiënten te trai nen, zijn daarvan teruggekomen. Bij gangbare onderzoeksmetho den, zoals hersenscans, komt nau welijks schade aan het licht. ,,Ex- treme vermoeidheid lijkt een symptoom van een onderliggend probleem, maar wat dat probleem precies is, kunnen we nog niet aan tonen'', zegt Ewoud van Dijk, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging voor Neurologie. Deskundigen vrezen dat, net als bij Q-koorts het geval was, een deel met problemen blijft kampen. P8 Nieuwsmedia telativêïeiï OP&S TSx^y Wond weer jezelf na een raj Teali.rope of rotan, kies joi iw n Snoertje kapot? Ga draadloos' ZEELAND 1 P18-19 »P3 EN ZEELAND 2 Na corona nog lang problemen Patiënten met langdurige coro naklachten hebben opvallend vaak problemen met hun brein. Ruim een derde van de mensen die aanklopten bij de hulpverle ners van C-support ervaart pro blemen met concentratie, 30 procent heeft moeite met din gen onthouden. Hoofdpijn komt ook veel voor. Ellen van Gaalen Sander van Mersbergen Den Bosch —Ewoud van Dijk, Nederlandse Vereniging voor Neurologie Warme moederdag pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1