Advocaat was 18 Feyenoord moet antwoorden na de nederlaag tegen ADO en Ajax heeft de buit al lang en breed binnen. Maar juist daarom zullen de Amsterdammers nog meer gas geven, vreest de aanhang van de Rotterdammers. Feyenoord moet opstaan in de Klassieker, maar kan y @sjoerdmossou COLUMN SJOERD MOSSOU Toen Feyenoord zondagmiddag aan het verliezen was van ADO Den Haag, ging Dick Advocaat achter zijn veredelde dug out staan, een soort rijtje van sportstoelen aan de zijlijn van het veld. Hij legde één arm languit over de leuning. Met zijn andere arm poseerde hij een beetje als Le Pen- seur van Rodin, maar dan de dodelijk vermoeide variant. Het hoofd van Advocaat verdween steeds iets moedelozer in zijn eigen handpalm. Het zou weleens de foto kunnen worden die het tijdperk-Advocaat bij Feyenoord voor altijd gaat il lustreren. Als Ajax zondag glorieus wint in de Kuip, dreigt een afscheid vol tragiek en frustratie. Van de montere, in topvorm verkerende Advocaat van een jaar geleden is dan weinig meer over. (Het is dat Dick elk jaar jonger wordt, anders was hij de afgelopen maanden alsnog kaal geworden, dwars tegen de logica van zijn eigen haartrans- plantaties in.) Over Advocaat bestaat het beeld dat hij vaak gespaard wordt in de media. Hij heeft er veel vrienden, klinkt het dan, waardoor de echt scherpe kritiek uitblijft. Feyenoord staat vijfde nota bene. Een treurig seizoen dreigt. Waarom gaat Advocaats kop er niet genadeloos af? Waarom blijft iedereen zo olijk en gezellig doen zodra hij voor een camera verschijnt? Persoonlijk denk ik dat het best meevalt, met dat 'Dickie knuffelen'. Nie mand beweert dat Advo caat een genie is, niemand vermoedt in hem de groot ste tacticus aller tijden, nie mand vindt Feyenoord goed dit seizoen, iedereen ziet dat de magie al een tijdje is uitgewerkt. Wat Advocaat wél heel goed kan, beter dan ooit zelfs: charmant de aan dacht afleiden van veel gro tere problemen. Dick heeft een feilloos gevoel voor de waan van de dag, en omarmt die waan als geen ander. Moeiteloos schippert hij van incidentje naar op leving, van mediarelletje naar bijzaak, van onver wachte meevaller naar kansloze nederlaag en weer terug. Hij wordt een keer boos, maakt een grapje, beledigt een speler, aait over een bolletje, leunt wanhopig op een dug-out, zegt dat het zo niet lan ger kan en gaat weer vrolijk door. Dat Feyenoord daar op termijn weinig aan heeft, dat een elftal er niet echt beter van wordt, lijkt me evident. Maar wat vaak wordt onderschat in dit verhaal: dit pragmatische, achteloze oppor tunisme is exact wat Feyenoord in de laatste an derhalf jaar nodig had. Er was geen andere optie dan Dick, de aandacht móést wel worden afgeleid. De club is aan de be delstaf. Op Varkenoord is het haat en nijd. Het elf tal is allang aan renovatie toe. Feyenoord City blijft een schier onoplosbaar hoofdpijndossier. Frank Arnesen haalt met weinig geld heel matige spelers, maar probeert ondertussen - eindelijk - het fun dament een beetje op te knappen. Op die modderschuit was Dick Advocaat vrij lang de vlag waar iedereen naar keek. Totdat het zo hard begon te stormen dat ook de vlaggenstok knakte, precies zoals het in de Kuip vrijwel altijd gaat. Zo'n beetje iedere trainer van Feyenoord in de laatste twintig a dertig jaar werd binnengehaald als verlosser, maar moest vroeg of laat oprotten, want hij snapte er niets van. Je zou stilaan kunnen vermoeden dat dat niet per se aan de trainer ligt. Dick heeft een feilloos gevoel voor de waan van de dag Ihattaren ontbreekt bij PSV Vermeer naar club van Stam Stel, je kunt als club kiezen wan neer j e in het seizoen Ajax zou kun nen treffen. Dan lijkt het ideale mo ment toch de eerste wedstrijd nadat de Amsterdammers de landstitel hebben gehaald en dan bij voorkeur in eigen stadion. Feyenoord heeft die situatie. De aartsrivaal heeft de buit sinds zon- dag officieel binnen, de vele inter nationals kunnen nog even een blaasje nemen en het eeuwige moeten is als sneeuw voor de zon verdwenen bij de ploeg van trainer Erik ten Hag. Dick Advocaat vertelde gisteren op de vraag waarom Feyenoord, na de wanvertoning zondag in Den Haag tegen ADO, een kans zou ma ken tegen Ajax dat 'een stukje on derschatting' best zou kunnen hel- pen. Maar wie op zaterdag of op de ochtend voor de wedstrijd op de Coolsingel lukraak aanhangers van Feyenoord zou aanspreken om de stemming te peilen, zou waar schijnlijk geen vleugje optimisme aan Rotterdamse kant ontdekken. Ook niet nu Ajax niets meer heeft om voor te spelen. Daarvoor is Feyenoord te ver weggezakt na de winterstop. En daarvoor is de eeuwige angst voor zaterdag 8 mei 2021 VOETBAL PSV kan mor gen in de uit wedstrijd tegen Willem II niet be schikken over Mo Ihattaren (19, foto). De middenvelder is ziek en heeft deze week niet kunnen trai nen, vertelde trainer Roger Schmidt gis teren voor het duel. Ihatta- ren had op 6 februari voor het laatst een basisplaats bij PSV. VOETBAL Kenneth Ver meer (35, foto) vervolgt zijn loopbaan bij FC Cincin nati. De doel man onderte kende een contract tot en met 2022 bij de club van trainer Jaap Stam. Vermeer le verde in april zijn contract bij Los Ange les FC in. Eer der kwam hi onder meer uit voor Ajax en Feyen- oord. o a 0) Ideale moment, alleen gelooft niemand het Mikos Gouka Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18