ECONOMIE 17 Focus op groen en digitaal CORONA ECONOMISCH HERSTEL Tot groot verdriet van werkgevers en vakbonden dreigt Nederland het allerlaatste land te worden dat in Brussel zijn nationaal herstelplan indient. De oorzaak daarvan is de slepende kabinetsformatie. Europarlementariërs van CDA en PvdA zien een andere reden. De coronapandemie heeft een zware slag aan de Europese eco nomie toegebracht. In Brussel liggen dikke draaiboeken klaar over hoe Europa zo snel mogelijk de economische draad weer kan oppakken. Daar voor ligt een bedrag van 750 mil jard euro klaar, keurig verdeeld over de lidstaten. Voor Nederland gaat het om 5,6 miljard (aan lenin gen en subsidies). Om aanspraak te kunnen maken op het geld moeten lidstaten een herstelplan indienen. Die herstel plannen hadden vorige week vrij dag binnen moeten zijn. Dat lukte slechts bij negen landen. Inmid dels hebben veertien landen een plan ingediend. En de rest, zo ver wacht de commissie, volgt 'in de loop van de komende weken'. Op een na dan toch, want namens Den Haag stuurden de ministers Wopke Hoekstra (Financiën) en Bas van 't Wout (Economische Zaken) eind vorige week een briefje naar Brussel met de mededeling dat Nederland eerst een nieuw kabinet wil en pas als dat er is, een plan indient. Tot die tijd moet niet alleen Brussel geduld uitoefenen, maar moeten ook alle bedrijven en werknemers - die na veertien maanden stagna- tie liever vandaag dan morgen weer aan de slag gaan - dat. Volgens Hoekstra en Van 't Wout wil het demissionaire kabinet niet een paar weken voor zijn vertrek de boel voor jaren dichttimmeren, en daarmee aan de nieuwe regeerploeg bij voor baat alle beleidsruimte ontnemen. Boemerang Dat zien PvdA-leider in Europa Agnes Jongerius en CDA-Europar- lementariër Toine Manders toch een tikje anders. Het 'nogal lullige briefje' (Jongerius) van Hoekstra heeft volgens hen niets met een plotse opwelling van democratie te maken, maar alles met Haagse eisen aan andere landen, die nu als een boemerang terugkomen. Jon- gerius: „Nederland wilde via de herstelplannen economische her vormingen en bezuinigingen af dwingen. Hoekstra stond met op geheven vinger naar Zuid-Europa te zwaaien. Maar nu ontdekt het kabinet dat Brussel ook eisen aan Nederland stelt: een stop op de Nu ontdekt het kabinet dat Brussel ook eisen aan Nederland stelt belastingvlucht voor multinatio nals, de hypotheekschuld van 1500 miljard omlaag, betaalbare huur woningen en betere regelingen voor mensen met onzeker werk, flexwerkers en zzp'ers." Manders: ,,Het was ook Rutte zelf. Als een dominee stond hij vorig jaar te preken dat het Euro pese geld niet zomaar beschikbaar kwam, landen moesten dan ook hervormen. Spanje en Italië zijn daar nu volop mee bezig, Rutte geeft niet thuis. De VVD, als partij van de rijken, zal niet in een rege ring willen zitten die constructies voor belastingontwijking via Nederland afschaft en de heilige koe, de torenhoge hypotheek schulden van Nederlandse huis houdens, gaat slachten." Beide Europarlementariërs vin den dat Rutte zich met zijn eisen aan Zuid-Europa flink in de voet heeft geschoten, én dat hij dit had kunnen voorzien. De Europese eisen, ook aan Nederland, zijn niet nieuw, ze staan in de landen- rapporten die Brussel keurig elk jaar uitbrengt. Jongerius: ,,Alles wat Brussel vraagt, had al jaren Brussel zelf lijkt Nederland voor alsnog niet heel erg achter de vodden te zitten. Kwaliteit boven snelheid is daar het devies. For meel kunnen de plannen zelfs 'op elk moment tot midden 2022' worden ingediend, zegt een woordvoerster van vicecommis- sievoorzitter Dombrovskis. Maar al die tijd komt er dan ook geen geld op tafel. Dat leidt tot groot verdriet bij werkgevers en werknemers, die het kabinet al maanden manen met een herstelplan te komen. Langer wachten is onverantwoord, schrijven de voorzitters Ingrid Thijssen (VNO-NCW) en Tuur Elzinga (FNV). De vooruitzichten voor de komende jaren zijn im mers nog steeds allerbelabberdst. Het bedrijfsleven zal tot en met 2025 maar liefst 47 miljard minder investeren dan het zonder corona zou hebben gedaan. Belangrijke handelspartners zitten zelf zoda nig in de puree, dat er geen per spectief is op een snel exportherstel. ,,Belangrijk is dat we geen onnodige tijd verliezen en dat een nieuw kabinet dit plan als vrijwel eerste beleidsdaad kan indienen in Brussel", aldus VNO- woordvoerder Kees Bakhuis. Nederland laat met zijn getreu zel kansen liggen, zegt ook CDA- woordvoerder interne markt Toine Manders. Hij noemt een voorbeeld uit de sector waarvoor hij rapporteur is: batterijen. Sinds Brussel helemaal op de groene toer zit, zijn die een Europees speerpunt geworden. ,,Europa moet wereldleider worden op het vlak van slimme batterijcellen voor elektrische auto's en energie opslag thuis. Nederland heeft in die sector prachtige bedrijven - DAF, VDL, NXP - en startups als DENS en Lightyear. Ook onze uni versiteiten staan klaar om de schouders eronder te zetten. Maar door het Haagse geklungel heb ik er een hard hoofd in of de regering erin slaagt daarvoor het geld uit Brussel binnen te halen." EISEN zaterdag 8 mei 2021 aanvraag EU-subsidiegeld Een bezichtiging van een woning. Brussel wil hervorming van de Nederlandse woning- Nederland wil wachten met Frans Boogaard Brussel -Agnes Jongerius, PvdA Voor Nederland ligt voor 5,6 miljard aan subsidies en leningen voor herstel van de economie klaar in Brussel. De nationale her stelplannen worden in Brussel getoetst aan tal van eisen. Omdat ze Europa groener en digitaal weerbaarder moe ten maken, zijn de twee belangrijkste dat minstens 37 procent van het te investeren geld in de klimaatdoelen moet passen, en dat min stens 20 procent ervan gaat naar ver- dere digitalisering. De eisen uit het zogenoemde Euro pese semester, de halfjaarlijkse econo mische gezond- heidscheck, variëren per lidstaat. Veel zui delijke landen moe ten hervormen en schulden saneren, Nederland moet - onder meer - de belastingvlucht stoppen en zijn wo ning- en arbeids- markt hervormen. Over hoe strak Brus sel hierin zit, zegt de woordvoerster van Eurocommissaris Dombrovskis: ,,Elk plan moet bijdragen aan het effectief aanpakken van alle - of een aanzienlijk deel van de - uit dagingen die zijn geïdentificeerd in de relevante landen specifieke aanbeve lingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17