Bejaarde mossels en frieten in Graauw Liefst 100 op de Philipsdam, maar 80 heeft ook voordelen 7 Jongeren die wegtrekken uit Zeeland, het houdt Jennah Kips (22) bezig. De Graauwse maakt als afstudeerproject de film Friet met Mossels waarin dat thema centraal staat. ,,Op een humoristische en absurde manier." In de Dorpsstraat van Graauw lopen op vrijdagmiddag mensen met een mossel als hoofd. De mossels halen een wafel bij Martje's Wafels, ter wijl wafelbakster Martje als knal geel frietje uitgedost is. Jennah Kips (22) trekt in Graauw heel wat bekijks tijdens het draaien van haar film. ,,Over wat gaat dit?", vraagt een verbaasde passant aan Jennah. „Frieten en mossels", zegt ze lachend. ,,Dan komt het wel goed", zegt hij. Jennah studeert dit jaar af aan Sint Joost School of Art Design in Breda, in de richting animatie en illustratie. De Graauwse woont doordeweeks op kamers in Breda, maar voelt zich nog steeds een Zeeuws meisje. De vergrijzing van haar geboortestreek is een thema dat haar bezighoudt. Jenna hoopt dat haar film mensen aan het den ken zet. Het houdt mij ook bezig. Ik wil hier na mijn studie wel graag blijven, maar is het realis tisch? Zijn er baankansen?" Friet met Mossels speelt daar op een humoristische en absurde ma nier op in. De film speelt zich af in Ik wil hier na mijn studie wel graag blijven, maar is het realistisch? Zijn er baankansen? een Zeeuws-Vlaams grensdorp. De Zeeuws-Vlamingen zien eruit als mossels en de Belgen als frie ten. ,,We hebben de pakken alle maal zelf gemaakt, de mossels zijn van purschuim gemaakt." Het idee van Jennah om Zeeuwen als wan delende mossels te verbeelden, kreeg al eerder vorm. Vorig jaar maakte ze Van d'Ee tot Hontenisse, een filmproject waarbij mensen met mosselhoofden fietsers aan spraken en met hen in gesprek gingen over het vertrek van jonge ren uit de streek. ,,Dat was meer performance, waarbij het ging om de reactie van mensen." Dat vroeg om een vervolg, in de vorm van een korte film. Jennah begon met het tekenen van een storyboard en het verhaal ontstond gaandeweg. In het grens dorp wonen bijna alleen nog maar bejaarde mossels en frieten, vertelt de filmmaakster. ,,Een jongere moet beslissen of ze er blijft of weggaat." Familie Die hoofdrol wordt gespeeld door Julia Verplanke, een nichtje van Jennah. Ze speelde ook in de speel film Mijn beste vriendin Anne Frank en museumfilm Van jou is er maar één. Er doet nog meer familie van Jennah mee: ,,Mijn twee zussen, mijn ouders, oom, bijna de hele crew bestaat uit familie en vrien den. En veel mensen uit het dorp helpen mee." Cameraman Jean-Pierre Baze lier en co-producer Jan Rubbens zorgen dat het opnameproces ge smeerd loopt. De opnames begon nen afgelopen weekend en namen een week in beslag. ,,We hebben vooral in en om Graauw gefilmd en ook in de kerk van Hengstdijk." Friet met Mossels wordt uiteindelijk een korte film van zeven minuten, in een bijzondere vorm: stop-mo tion/multimedia. Bij stop-motion maak je bewegend beeld door frames achter elkaar te zetten. ,,En bij multimedia gebruik je verschil lende technieken door elkaar." Wanneer de coronamaatregelen het toelaten, wil Jennah een film première van haar afstudeerpro ject houden voor het dorp. Strijdbaar was Corniel van Leeu wen afgelopen november nog, toen het plan van de provincie bekend werd. 80 op de Philipsdam? Dat viel slecht in de gemeente. Het zou de bereikbaarheid niet ten goede ko men. Mochten woorden de Provin cie niet overtuigen, dan schroomde de wethouder niet om ook officieel protest op papier in te dienen. Maar een half jaar later lijkt die verdedigende reflex plaats te maken voor een bekoelde afweging. De Provincie kent het standpunt van Bij maximum snelheid van 80 km per uur komt rondweg dichterbij Tholen. Maar, gaf gedeputeerde Harry van der Maas in onderlinge gesprekken aan, het geld groeit de Provincie niet op de rug. Als geko zen zou worden voor een maxi mumsnelheid van 100, en alle aan passingen daarbij, kost dat ruim 14 miljoen euro. En dat zou wel 's ge volgen kunnen hebben voor een ander project wat hoog op Tholens verlanglijstje staat. Stikstofcrisis Als de Philipsdam verandert in een weg waar 80 gereden mag worden, zijn de kosten veel lager. Bovendien komt de ontwikkeling van de rondweg bij Oud-Vossemeer dan dichterbij. Als de grondaankopen en procedures normaal verlopen, kan over drie tot vier jaar begonnen worden met de aanleg. Daarnaast wil Van der Maas Tholen dan tege moet komen door de maximum snelheid op de Oesterdam op 100 te houden. Vanwege de stikstofcrisis staat ook die weg op de nominatie voor een snelheidsverlaging. zaterdag 8 mei 2021 BE Sophie Stockman Filmopnames in Graauw voor Friet met Mossels. Jennah Kips (derde van rechts) en cameraman Jean-Pierre Bazelier (rechts) bereiden een volgende scène voor. foto camile schelstraete - Jennah Kips, filmmaker Het liefst zou Tholen zien dat er op de Philipsdam 100 kilometer per uur gereden mag blijven worden. Maar verlaging naar 80 bespoedigt de aanleg van een - vurig gewenste - rondweg bij Oud-Vossemeer waardoor de gemeente eieren voor haar geld lijkt te kiezen. Michiel Bouwman Sint-Philipsland Volgend jaar mag er nog maar 80 gereden worden over de N59 (Philipsdam). foto windpark krammer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132