Onderzoek naar drugsoverlast in Goes in ijskast: 'Het heeft nu geen zin' Stranden opgespoten voor de intocht begint 6 HAVEN STAVENISSE KEURMERK^ Oranje Boven, gaat het liedje. Maar de haven van Stavenisse is in de ban van 'blauw'. Voor het eerst wappert daar de vlag die staat voor een schone en veilige haven. Michiel Bouwman Stavenisse og niet zo eens heel lang geleden stond de haven van het meest westelijke Thoolse dorp er niet goed op. Te weinig boten hadden er een vaste ligplaats en de inkomsten waren lager dan de kosten. Jaar lijks leed de gemeente daar 15.000 euro verlies op. Tot de Sportvissers Watersportvereniging Stave nisse (SWS) de schouders eronder zette. Geen a-b-c'tje ,,Dit is een kroon op ons werk", zegt bestuurslid Marc van den Bulck. Met zijn hoofd knikt hij in de rich ting van de blauwe vlag, een inter nationaal keurmerk voor havens en stranden die schoon en veilig zijn. De Antwerpenaar is één van de mensen die zich ervoor inzetten. Zijn eigen boot ligt er ook in de ha ven en sinds vijf jaar heeft hij een vakantiehuis vlakbij de haven. ,,Of ik trots ben op de vlag? Zeker en vast. Het is naar Tholen en Stave nisse toe absoluut een meerwaarde dat we dat in deze haven kunnen aanbieden. We hebben er lang aan gewerkt. Om die blauwe vlag te krijgen moet je een heel traject doorlopen. Er komt veel papier- werk bij kijken. Zo moet je een be drijfsnoodplan maken waarin alle veiligheden worden beschreven die de haven aanbiedt als er een calami teit is." Bezetting 84 procent Los van het wapperende symbool is de haven sowieso al een stuk vooruitgegaan. Havenmeester en medebestuurslid Wilbert van den Berge nam daarin het voortouw, zegt Van den Bulck. ,,Dat hand-in- hand-gaan draagt er toe bij dat we vandaag de dag een bezetting heb ben van 84 procent. Daar zijn we best fier op. Afgelopen maand kre gen we veertien nieuwe aanvragen voor een ligplaats!" Baggeren is van de baan Die vaste ligplaatsen, die per sei zoen worden betaald, zorgen voor het grootste deel van het inkomen van de SWS. Vooraan in de haven is er nog eens plaats voor twaalf boten aan de passantensteiger. Daar kunnen boten alleen aanme ren als er nog plaats is om een korte periode te blijven. Even was er sprake van uitbreiding van die steiger, maar daarvoor zou (weer) We hebben er lang aan gewerkt. Om die blauwe te vlag te krijgen moet je een heel traject doorlopen gebaggerd moeten worden. Een dure klus. ,,Diverse voorstellen van de gemeente zijn besproken", zegt Van den Bulck. ,,We kwamen tot de conclusie dat de haven per fect was zoals ze vandaag is. Dus we hebben besloten niet nog eens extra kosten te gaan maken. Het is prima in orde. Waarom zou den we die haven niet vol krij gen?" Keurmerk Donderdag werd bekend dat ne gentien Zeeuwse stranden en zes tien jachthavens de Blauwe Vlag toegekend kregen. Op Tholen heeft ook de jachthaven in Tho- len-stad dat keurmerk gekregen. Nu mogen enkel Nederlanders wiet halen in de twee Goese cof feeshops. Over de vraag of dat moet veranderen bleek de gemeenteraad een half jaar geleden erg verdeeld. De hele oppositie zegt: laat buiten landers toe, want nu worden ze in de handen van straathandelaren ge dreven. En die zorgen voor veel overlast en een onveilig gevoel. Co alitiepartijen CDA en SGP/CU wil len daar echter niets van weten. Sleutelpositie Daarmee heeft de WD een sleu telpositie. Hoewel de lokale af deling in haar verkiezingspro gramma pleitte voor het toelaten van buitenlanders in de shops, wilde ze nu eerst verder onderzoek. Dat moet uitwij zen of het weigeren van deze mensen daadwerkelijk de straathandel in de hand werkt. Dat kwam goed uit, want de raad wenste al verder onderzoek naar de drugsproblematiek in heel de stad en niet alleen de Koepoort, zoals destijds was gebeurd. Dat onderzoek komt er voorlopig niet. Volgens burgemeester Margo Mulder heeft het geen zin, nu alles anders is door corona. Zodra de si tuatie het toelaat, komt het onder zoek er alsnog. In een aantal andere gemeenten in het land is het i-cri terium - waarmee het weren van de buitenlanders uit de coffeeshops is geregeld - al afgeschaft in een po ging de straathandel te doen afne men. Ook in Vlissingen zijn bui tenlanders binnenkort weer wel kom in de shops. ZOUTELANDE Dit weekend be gint Rijkswaterstaat met het op spuiten van de stranden tussen Zoutelande en Westkapelle. De suppletie heeft twee maan den vertraging opgelopen. ,,Het baggerschip dat het zand moet spuiten was afgelopen tijd aan het werk bij Julianadorp", vertelt woordvoerder Ilze Rokven. ,,Daar hebben ze veel last gehad van slecht weer, waardoor er vertra ging is opgelopen." Dat heeft ver der geen vervelende gevolgen voor het Zeeuwse toeristensei zoen. licht Rokven toe. ,,We ver wachten eind juni klaar te zijn, precies volgens planning." Tot die tijd hebben strandgan- gers weinig last van de suppletie. Tijdens de werkzaamheden blij ven strand en zee grotendeels toegankelijk. Alleen het deel waar wordt gewerkt, is afgezet vanwege het gevaar van drijfzand en rondrijdende bulldozers en shovels. De stranden tussen Zoutelande en Westkapelle krijgen er onge veer 900.000 kubieke meter zand bij, over een lengte van vijf kilo meter. Dat gebeurt om de kust te laten meegroeien met de zeespie gelstijging. Na de zomer vaart het baggerschip verder naar Dishoek, om de stranden tot aan Vlissin- gen weer gelijk te maken met de rest. zaterdag 8 mei 2021 'Blauwe vlag is kroon op ons werk' De blauwe vlag wappert in de haven van Stavenisse. foto marcelle davidse -Marc van den Bulck, bestuurslid SWS N Het plan voor een breed onder zoek naar drugsoverlast in Goes belandt voorlopig in de ijskast. ,,Het heeft nu geen zin'', zegt burgemeester Margo Mulder (foto). Daarmee wordt ook de discussie over het wel of niet toelaten van mensen uit het bui tenland in de coffee- shops geparkeerd. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131