Bejaarde mossels en frieten in Graauw 'Meepraten over de dorpsvisie is een farce' 7 Jongeren die wegtrekken uit Zeeland, het houdt Jennah Kips (22) bezig. De Graauwse maakt als afstudeerproject de film Friet met Mossels waarin dat thema centraal staat. ,,Op een humoristische en absurde manier." In de Dorpsstraat van Graauw lopen op vrijdagmiddag mensen met een mossel als hoofd. De mossels halen een wafel bij Martje's Wafels, ter wijl wafelbakster Martje als knal geel frietje uitgedost is. Jennah Kips (22) trekt in Graauw heel wat bekijks tijdens het draaien van haar film. ,,Over wat gaat dit?", vraagt een verbaasde passant aan Jennah. „Frieten en mossels", zegt ze lachend. ,,Dan komt het wel goed", zegt hij. Jennah studeert dit jaar af aan Sint Joost School of Art Design in Breda, in de richting animatie en illustratie. De Graauwse woont doordeweeks op kamers in Breda, maar voelt zich nog steeds een Zeeuws meisje. De vergrijzing van haar geboortestreek is een thema dat haar bezighoudt. Jenna hoopt dat haar film mensen aan het den ken zet. Het houdt mij ook bezig. Ik wil hier na mijn studie wel graag blijven, maar is het realis tisch? Zijn er baankansen?" Friet met Mossels speelt daar op een humoristische en absurde ma nier op in. De film speelt zich af in Ik wil hier na mijn studie wel graag blijven, maar is het realistisch? Zijn er baankansen? een Zeeuws-Vlaams grensdorp. De Zeeuws-Vlamingen zien eruit als mossels en de Belgen als frie ten. ,,We hebben de pakken alle maal zelf gemaakt, de mossels zijn van purschuim gemaakt." Het idee van Jennah om Zeeuwen als wan delende mossels te verbeelden, kreeg al eerder vorm. Vorig jaar maakte ze Van d'Ee tot Hontenisse, een filmproject waarbij mensen met mosselhoofden fietsers aan spraken en met hen in gesprek gingen over het vertrek van jonge ren uit de streek. ,,Dat was meer performance, waarbij het ging om de reactie van mensen." Dat vroeg om een vervolg, in de vorm van een korte film. Jennah begon met het tekenen van een storyboard en het verhaal ontstond gaandeweg. In het grens dorp wonen bijna alleen nog maar bejaarde mossels en frieten, vertelt de filmmaakster. ,,Een jongere moet beslissen of ze er blijft of weggaat." Familie Die hoofdrol wordt gespeeld door Julia Verplanke, een nichtje van Jennah. Ze speelde ook in de speel film Mijn beste vriendin Anne Frank en museumfilm Van jou is er maar één. Er doet nog meer familie van Jennah mee: ,,Mijn twee zussen, mijn ouders, oom, bijna de hele crew bestaat uit familie en vrien den. En veel mensen uit het dorp helpen mee." Cameraman Jean-Pierre Baze lier en co-producer Jan Rubbens zorgen dat het opnameproces ge smeerd loopt. De opnames begon nen afgelopen weekend en namen een week in beslag. ,,We hebben vooral in en om Graauw gefilmd en ook in de kerk van Hengstdijk." Friet met Mossels wordt uiteindelijk een korte film van zeven minuten, in een bijzondere vorm: stop-mo tion/multimedia. Bij stop-motion maak je bewegend beeld door frames achter elkaar te zetten. ,,En bij multimedia gebruik je verschil lende technieken door elkaar." Wanneer de coronamaatregelen het toelaten, wil Jennah een film première van haar afstudeerpro ject houden voor het dorp. heeft die tien punten verzameld via reacties van inwoners op het plat form de verbinding in Burgh- Haamstede. Dat platform is samen- We gaan niet alles opnieuw doen, we willen vooruit 44 mensen getekend, maar de lijst groeit, laat Van Rossum via een mailwisseling aan dorpsraadvoor zitter Kees Veerhoek weten. Ze vin den het proces naar de uiteindelijke plannen al te veel afgebakend. Nieuwe inbreng van dorpsgenoten zou niet meer mogelijk zijn. Niet alles opnieuw Kees Veerhoek zegt dat Van Ros- sum zijn punten gewoon aan de orde kan brengen in de dorpsraad vergadering, maar niet, zoals Van Rossum wil, als apart agendapunt waarbij er ook op kan worden ge stemd. Het staat ook niet op de flyer die inwoners in de bus hebben ont vangen, er is geen tijd voor in de vergadering en het zou volgens Veerhoek een andere afslag zijn in het proces. ,,We gaan niet alles op nieuw doen, we willen vooruit. Maandag willen we kijken of de aandachtspunten op de agenda ook de dilemma's zijn die inwoners voor ogen hebben." Die manier van werken is volgens Veerhoek door de gemeenteraad bepaald. ,,De gemeenteraad heeft besloten dat de vervolgstappen in de uitvoering van de dorpsvisie via een procesplan verlopen." En die stappen maakt de dorpsraad niet al leen, zegt Veerhoek, maar in sa menwerking met de ondernemers vereniging en de gemeente. Keuzes maken Nadat 30 inwoners via werkgroe pen de dorpsvisie verder hebben uitgewerkt en hun eindrapportages twee keer aan inwoners zijn voor gelegd is het nu tijd om meer rich ting te geven aan de dorpsvisie. ,,We gaan na de vergadering van 10 mei weer aan de slag met nieuwe werkgroepen, waarin we keuzes gaan maken. Bijvoorbeeld: gaat de Albert Heijn het dorp uit of niet? Daarna komen we weer terug bij de inwoners om te kijken wat hun belangen bij die keuzes zijn. En daarin worden alle inwoners ge hoord. Want j e kunt wel roepen dat je de Albert Heijn niet op een be paalde plek wilt, maar wat zijn je belangen daarbij? En welke belan gen moeten we gaan verdedigen?" Dat het proces ondemocratisch zou verlopen, weerspreekt Veerhoek. ,,We zijn juist uit op een open be stuurscultuur." Van Rossum wil tien prioriteiten inbrengen in de dorpsraadvergade ring van 10 mei, waarop in die ver gadering gestemd kan worden. Hij gesteld door inwoners die het niet eens zijn met het proces rond de dorpsvisie, waaronder Van Ros- sum. Via het platform, dat via een gelijknamige website bereikbaar is, zijn handtekeningen van gelijkge stemden verzameld. Er hebben nu zaterdag 8 mei 2021 SD Sophie Stockman Filmopnames in Graauw voor Friet met Mossels. Jennah Kips (derde van rechts) en cameraman Jean-Pierre Bazelier (rechts) bereiden een volgende scène voor. foto camile schelstraete - Jennah Kips, filmmaker Ondemocratisch. Zo noemt in woner Martin van Rossum het proces rondom de uitvoering van de dorpsvisie Burgh-Haam- stede. Zijn poging om nieuwe agendapunten in te voeren voor de online dorpsraadvergadering van maandag zijn daar een sterk voorbeeld van, vindt hij. Met hem is een groeiend aantal dorpsgenoten ontevre den over de gang van zaken, be weert Van Rossum. - Kees Veerhoek, dorpsraadvoorzitter Valeska Nastaly Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130