Disclaimer geëist bij omstreden film 'De Oost' Maxima krijgt eigen postzegel Sunset Beach Resort Ji 12 NIEUWS SONGFESTIVAL GASTOUDERS JEANGU Geen zorg dat Jeangu Macrooy op het songfestivalpodium opeens een black-out krijgt. Volgens Ingrid Grimberg, zijn voormalige gastmoeder uit Hengelo, is Jeangu op het podium het meest relaxed. Volgens de federatie geeft De Oost 'een onjuist en eenzijdig beeld' van de situatie in voormalig Neder- lands-Indië. Indonesische vrij heidsstrijders proclameerden op 17 augustus 1945, twee dagen na de Japanse capitulatie, de onafhanke lijke republiek Indonesië. Nederland stuurde troepen om het gezag te herstellen. Dat ging ge paard met veel geweld. Berucht was het Korps Speciale Troepen (KST) van kapitein Raymond Westerling (bijnaam 'de Turk'), dat kampongs platbrandde en Indonesiërs stand rechtelijk executeerde. Omgekeerd werden veel (Indische) Nederlan ders en Molukkers slachtoffer van moordpartijen door Indonesische guerrillastrijders tijdens de Ber- siap. De bloedige oorlog kostte aan beide zijden duizenden levens. De eerste trailer van de film, waarin acteur Marwan Kenzari de rol van 'de Turk' speelt, zorgde vorig jaar al voor veel kritiek van Indische Nederlanders en oorlogsveteranen. In het filmpje worden Nederlandse militairen afgebeeld in zwarte uni formen waardoor ze volgens de Fe deratie Indische Nederlanders 'als nazi's worden weggezet'. Ook stelt de federatie kritische vragen bij het feit dat Indonesië medefinancier is. Eind vorig jaar pleitte de FIN al voor een disclaimer, maar afspraken daarover mislukten toen. De Oost verschijnt volgende week op Amazon Prime Video en gaat in september in première. Dinsdag is de uitspraak. Luxe appartementen en penthouses op Bonaire direct aan de Caraïbische Zee ingrid Grimberg (54) hoeft niet lang na te denken over de vraag of ze zich het moment nog her innert dat Jeangu Ma crooy op zijn 20ste in Twente arriveerde. Ze weet nog precies hoe hij erbij stond, toen zij en haar man Maurice hem die ene septem berdag in 2014 van station Hengelo oppikten. ,,Het eerste wat me opviel, waren zijn lach en zijn lengte: hij is echt héél lang. En dat hij een gitaar op zijn rug droeg. En dat hij best een beetje trillerig was, want het wds natuurlijk ook een enorme stap. Hij had altijd in Su riname gewoond en liet zijn moeder, zijn tweelingbroer Xil- lan en de rest van de familie ach ter om alleen naar het conservato rium in Enschede te gaan.'' Wat ze ook nooit vergeten is: hoe hij zijn zenuwen die eerste dag onder bedwang kreeg. ,,Toen we bij ons thuiskwamen en hem aan onze kinderen hadden voorge steld, vroeg hij in de woonkamer di- rect of hij iets mocht spelen. Best apart: hij was nét binnen. Toen hij een lied in het Surinaams inzette, be greep ik waarom. Het was alsof de spanning, al zingend, van hem af gleed. Ja, ik weet nog goed dat onze drie meiden tranen in hun ogen kregen. En ik? Ik ook, ja." Het was geen toeval dat Jeangu Macrooy, die over twee weken namens Nederland Birth of a New Age op het songfestivalpodium in Ahoy zingt, zo'n zeven jaar ge leden bij Ingrid, Maurice en hun vijf kinderen in Hengelo te rechtkwam. De twee hebben een groot huis waar ze als ei gentijdse hospita's al sinds 2011 internationale studenten op vangen; van Bulgaren, tot Bra zilianen en Australiërs. De zanger is bovendien verre fa milie van Maurice. Zijn broer is getrouwd met een van Jean- gu's tantes. Ingrid: ,,Daarom was onze relatie met Jeangu vanaf het begin sowieso al wat closer dan met andere studenten. Ik had contact met zijn moeder en oma en Jeangu ging vaak mee naar familiefeesten." Ingrid had vanaf dag één een klik 50 jaar zegt Van Rossum. ,,Ik denk niet dat ooit een koningin zo op een postzegel is afgebeeld." De kleurenfoto's zijn van fotograaf Robin Utrecht. De Maxima-ze gels, die geschikt zijn voor post tot 20 gram binnen Nederland, zijn vanaf 17 mei te krijgen. zaterdag 8 mei 2021 PC De Federatie Indische Neder landers (FIN) heeft gisteren in een kort geding geëist dat er een disclaimer komt bij de film De Oost om het fictieve karakter te benadrukken. De Oost gaat over de Indonesische Onafhan kelijkheidsoorlog tussen 1945 en 1949. Tonny van der Mee Amsterdam 'Winnen is voor Jeangu niet echt belangrijk' Bemachtig een luxe 2 tot 10-persoons appartement of penthouse op Bonaire. Sunset Beach Resort ligt direct aan het strand met uitzicht op het prachtige onbewoonde koraaleiland 'Klein Bonaire'. Elk van de appartementen en penthouses heeft zeezicht Verkoopprijzen vanaf 225.000,- Zwembad met poolbar Casino Restaurant Duikschool op het resort Kijk voor meer informatie en de verkoopbrochure op www.europarcsverkoop.nl Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. Jeangu en Ingrid. FOTO PRIVÉBEELD Eefje Oomen Hengelo DEN HAAG Koningin Maxima krijgt ter ere van haar 50ste verjaardag op 17 mei een eigen postzegel. Ook haar man, koning Willem-Alexan- der, kreeg zo'n postzegel toen hij Abraham zag. Het postzegelvel 'Koningin Maxima 50 jaar' telt vijf zegels. Volgens PostNL krijgt het een opvallende indeling doordat de postzegel met het zwart-wit- portret van de koningin twee keer zo groot is als de postze gels met de kleurenfoto's. De postzegels worden doorsneden met geknikte lijnen in de kleu ren van de Nederlandse vlag. Het zwart-witportret is een pri- véfoto die normaal op de werk kamer van de koning staat. Ontwerper Maud van Rossum zag de foto tijdens een tv-toe- spraak van Willem-Alexander en vroeg toestemming om deze afbeelding te gebruiken. ,,Het is een prachtig beeld, heel intiem", De grotere zwart-wit- postzegel is gebaseerd op een privéfoto van Maxima. FOTO POSTNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12