Waterfeest op het Kerkplein van Bru: de fontein is aan 6 AAN DE HAND ZORGBOERDERIJ VOOR KINDEREN MET AUTISME De hele week de deur uit of alleen een weekend: voor kinderen kan dat een grote horde zijn. En toch werkt dat het beste, vinden ze bij het christelijk begeleidingscentrum Aan de Hand in Brijdorpe. Waar andere zorgboerderijen volgens directeur Astrid Boot minder logeermogelijkheden aanbieden, is dat bij hen juist een speerpunt. u precies 12,5 jaar gele den ging het roer om bij het hoveniers- en akkerbouwbedrijf van Astrid en Leo Boot. Hun onderneming werd een zorg boerderij. Hun autistische zoon Douwe (nu 22 jaar oud) was de aanleiding. Astrid en Leo wilden hun ervaringen inzetten om an dere kinderen met autisme en hun ouders te helpen. Inmiddels nemen 65 kinderen met autisme en aanverwante stoornissen, zoals ADHD, deel aan de methode van Aan de Hand. En Douwe? Die werkt als zorgverle ner mee in het bedrijf, net als zijn zus Rhodé (21). Hun vader Leo is juist uit het bedrijf gegaan en is nu zelfstandig kraanmachinist. Het werkt goed, zegt Astrid, die na een negatieve beoordeling van de in spectie in 2019 een flinke kwali teitsslag heeft gemaakt met Aan de Hand. Drie van de 25 medewer kers hebben nu een hbo-diploma met kwaliteitsregistratie SKJ, en anderen worden gestimuleerd dat te halen. Op hun gemak Van meet af aan kunnen kinderen, in de leeftijd van 5 tot 18 jaar, blij ven slapen bij Aan de Hand. In eerste instantie is het een vorm van respijtzorg voor de opvoeders thuis, maar tegelijkertijd onder steunt het logeren het behalen van de doelen die ze samen met de kinderen opstellen. ,,Een kind moet ook even wennen als het hier komt. Daarom werkt een weekend of een langere periode beter. Want als een kind zich op zijn gemak voelt, staat het ook open om wat te leren. Het is be langrijk dat die basis er is", zegt Astrid. En er is nog een voordeel. ,,Veel kinderen die hier komen, hebben moeite met hun eigen li chamelijke verzorging, of ze heb ben een verstoord bedritueel. Als ze hier blijven slapen, kun je dat gelijk meepakken." Het is mooi om kinderen te kunnen helpen in hun ontwikke ling, maar soms komen ze uit zo'n ellendige situatie dat Astrid vaak even moet slikken. ,,We zien steeds meer kinderen met hech- tingsproblematiek. Dat uit zich in onvoorspelbaar gedrag doordat ze vertrouwen missen. Zo heb ik hier Mensen met autisme zijn vaak erg gefocust op één ding. Dat heeft nadelen én voordelen een kind gehad dat thuis lange tijd opgesloten op haar kamer had ge zeten en zich had aangeleerd be hang te eten." Dat Aan de Hand het zich kan permitteren om kinderen te laten logeren, heeft te maken met de ca paciteit van het bedrijf. ,,Wij heb ben 25 kamers en zijn erop inge- richt. Als je maar zes bedden hebt voor telkens één nacht slapen is dat lastiger", kan Astrid zich zo in denken. Tien kinderen hebben hun eigen kamer bij Aan de Hand. ,,Zij zijn hier 24/7. Maar zijn ze een weekend weg, dan kan het voorko men dat er een ander kind in hun kamer slaapt. Dat spreken we ook zo met ze af." Uitvinders Ook al hebben ze autisme, gek zijn ze niet. Astrid maakt graag korte metten met de vooroordelen. ,,Uit- vinders zijn negen van de tien keer autistisch. Ze vinden wat uit, omdat ze zo gefocust zijn op één ding. Dat heeft nadelen, maar ook voordelen." De fontein is één van de klapstuk ken van de herinrichting van het centrum van Bruinisse. Hij heeft duidelijk aantrekkingskracht op de dorpskinderen, maar enkele tien- tallen meters verderop op het Kerk plein is er nog een kinderattractie: het speeltuintje. Dat is een dag eer der opengegaan. ,,Alles heeft de vormen en kleu ren die horen bij Bru", zegt Tony Onderdeel van de werkzaamheden is ook archeologisch onderzoek van Meel. Hij is hoofd uitvoerder namens aannemer Gebr. Moerland die sinds september aan het werk is in Bruinisse. Het einde van het werk aan het Kerkplein en de aan grenzende straten is in zicht. Nog een ruime maand. ,,Als alles mee zit", zegt Van Meel. Graven Onderdeel van de werkzaamheden is ook archeologisch onderzoek. Els Coppen en Juanita Kieburg van Ar tefact onderzoeken de graven die onder en in de straten rondom het Kerkplein liggen. Bijzonder is vol gens Kieburg dat er ook te vroeg ge boren kinderen liggen begraven. Het gaat dan om de periode vanaf 1500 tot circa 1800. ,,Toen was het niet gebruikelijk om ook doodgebo ren kinderen een graf te geven, maar hier in Zeeland zie je dat wel vaker." Wie de overledenen zijn, hopen ze ook nog te kunnen ach terhalen via gemeentelijke archie ven. zaterdag 8 mei 2021 'Logeren kan autistisch kind helpen' Astrid Boot (met sjaal) te midden van 'haar kinderen' bij zorgboerderij Aan de Hand. Het christelijk begeleidingscentrum in Brijdorpe vierde vorige week haar 12,5-jarig bestaan. foto marieke mandemaker Valeska Nastaly Brijdorpe -Astrid Boot, directeur N De plasjes water langs de ran den van de mosselvormige fon tein waren al aanlokkelijk, maar zodra gisteren de waterstralen uit de vloergaten omhoog spo ten, was het feest voor de kinde ren van Bruinisse. Broers Tommy (10) en Martin (8) van der Wielen genoten als eersten met volle teugen van de opening van de waterpartij. Letterlijk zelfs. Valeska Nastaly Bruinisse De nieuwe fontein op het Kerkplein in Bruinisse werd gisteren in werking gesteld en daar maakten de broers Tommy (l) en Martin van der Wielen meteen een feestje van. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129