Is het inhalig dat ik lekkers van visite voor mezelf houd? Joost MAG T WETEN MIJN OUDERS, BROERS EN IK hebben al jaren geen contact meer met onze jongste broer. Hij wil geen contact omdat hij vindt dat hij een slechte jeugd heeft gehad. Wij hebben onze jeugd als fijn en normaal beschouwd. Ik voel boosheid en medelijden, mijn ouders lijden hier onder. Ik vrees dat dit tot hun dood zo blijft. Heeft u raad? JOOST Zijn er nog families waar iedereen gelukkig is met elkaar? Het aantal vragen voor deze rubriek over gebroken gezinnen is bijna eindeloos. Ruwweg kun je twee soorten treurnis onderscheiden. Bij soort A is er ooit iets voorgevallen dat voor een tweespalt van jaren heeft gezorgd. Erfeniskwesties, echtscheidingen, een scheldpartij. Droefenis. Soort B omschrijf ik gemakshalve maar als 'de zaak van de verloren zoon'. Harmonieuze familie, maar zoon, dochter, broer of noem maar een familielid valt buiten de boot. Wordt in het water geduwd of springt zelf overboord. Meestal het laatste, zoals in dit geval. Wijze raad is meer dan ik in huis heb. Wel heb ik tips hoe met de situatie om te gaan. Om te beginnen: laat niemand zich schuldig voelen. Ook het buiten beentje zelf niet. Vader en moeder hebben iedereen netjes opgevoed, maar er zijn nu eenmaal kinderen waar geen opvoeding tegen opgewassen is. Zoals er topvoetballers geboren worden in gezinnen waar niemand ooit een bal heeft aangeraakt, worden er zwarte schapen geboren in de meest harmonieuze gezinnen. Je doet er niets aan. Voel je niet schuldig. En heb vrede met de situatie. God hoort je brommen, dat begrijp ik. Maar het zijn nu eenmaal zaken buiten je macht, erken dat. En herneem je leven. ALS IK MENSEN UITNODIG, nemen ze vaak bonbons of een flesje wijn mee. Nu koop ik voor visite zelf altijd iets lekkers en wijn. Dus ik breek de door hen meegebrachte versnaperingen tijdens het bezoek meestal niet aan. Een vriendin noemt dat 'inhalig'. Bent u dat met haar eens? JOOST De zuinigste traktatie die ik ken staat op naam van mevrouw Drees. In 1948 kwam de Marshallhulp op gang, de steun van de VS aan West-Europa. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, bezocht de verschillende landen om poolshoogte te nemen. In Italië werd hij in het presidentiële paleis gefêteerd. Daarna bezocht hij ons land. Hier werd hij ontvangen door premier Willem Drees in diens rijtjeshuis in Den Haag. En daar kreeg hij een kopje thee met een mariakaakje. Dit land moet erg arm zijn, dacht Marshall. Nederland kreeg vervolgens van alle kleine landen veruit de meeste steun. Een droog koekje voor een half miljard dollar. Hoe verhoudt uw lekkers zich tot de meegebrachte versnape ringen? Mariakaakje tegenover Belgische bonbons? Gevulde koek tegenover slagroomgebak? Dat zijn dingen van belang om te weten voor de beantwoording van deze vraag. Een vraag overigens van zo weinig belang dat je hem onder een loep moet houden om hem waar te nemen. Misschien kunt u de keuze aan uw gast laten: 'Jij bracht appeltaart mee, toevallig heb ik ook appeltaart. Welke wil je?' Ik had nog betere antwoorden in gedachten, maar helaas is uw probleem ook onder een microscoop niet meer goed zichtbaar. Op dit moment zie ik het zelfs verkruimelen en opgelost worden als een mariakaakje in een kopje thee. -* Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (78) een eind op weg is, beantwoordt hij jullie vragen. Heb je een prangende kwestie om voor te leggen aan Joost Prinsen? Mail dan naar joostmagtweten@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 125