'Als kind ging ik nooit op vakantie, daar was geen geld voor' Je zou zeggen dat iemand met zo'n hoge productie als Wim Daniëls (66) continu toe is aan vakantie. De auteur, taalkundige theater maker en sinds kort tv-presentator heeft meer dan honderd boeken op zijn naam staan. In het zojuist verschenen Op vakantie! laat hij zien hoe we in Nederland vroeger vakantie vierden: te voet, met de auto, op de fiets, met de brommer, per trein. Daniëls begon zoals hij altijd begint: bij zichzelf. 'Ik ben geboren in 1954 en ging als kind nooit op vakantie. Er was geen tijd voor, mijn vader had te weinig vakantiedagen. Maar vooral: geen geld.' Daniëls groeide op in een arbeidersgezin in Aarle-Rixtel. Zijn vader werkte in een metaal- fabriek, zijn moeder deed het huis houden. 'De vakanties bestonden uit één dag in de zomervakantie met de bus ergens heen.' Pas toen hij aan dit boek begon, vroeg hij zich af: was het raar dat we nooit op vakantie gingen? Het lange antwoord is zojuist in 240 pagina's van de persen gerold. Het korte antwoord heeft hij oo paraat: 'Het is een tamelijk jong fenomeen. We gaan pas sinds zo'n honderd jaar op vakantie.' Zelf ging hij op zijn 16de voor het eerst. Met zijn vrienden, op brommertjes. Althans: zij hadden er alle maal eentje, Daniëls niet, dus hij ging achterop. Naar Cochem in Duitsland, aan de Moezel. 'Je kunt het vergelijken met de jongerenreizen van nu.' Hij lacht. 'Maar dan met aanmerkelijk minder drank.' Zijn oudere broer ging een paar jaar eerder al. 'Ik zie hem nog staan. Met een stoere sportfiets. Volbepakt. De grens over, op naar België, daar keken mijn vriendjes en ik wel tegenop.' Wim Daniëls was de jongste van het gezin, en de enige die na mulo doorstroomde naar de havo, het hbo en daarna naar de universiteit. Hij stu deerde Nederlandse taal- en letterkunde. Of hij zonder die studie ook was gaan schrijven? Volmondig: 'Ja. Toen ik voor het eerst met die vrienden op vakantie was, heb ik een uitgebreid reisverslag gemaakt.' Hij schreef gedetailleerd over de uitstapjes, de grappen die zijn vrienden maak ten, het weer, het eten, en bundelde alles, zodat hij het naderhand gestencild aan zijn vrienden kon rondbren gen. Dat was, als je het zo bekijkt, misschien wel een van zijn eerste werken. Hoe ouder hij werd, hoe verder Daniëls' vakan ties gingen. Een van de hoogtepunten: toen hij 28 was, reisde hij negen maanden lang, groten deels liftend, met zijn vriendin - nu zijn vrouw - door Amerika, Cuba, Mexico, Nicaragua en Costa Rica. Toen de kinderen kwamen, bleven ze dichter bij huis. 'Spanje, Enge land. Ook mooi.' Vorig jaar viel zijn vakantie naar Andalusië in het water. Die staat - als het mag - voor dit jaar gepland. Maar een drin gende noodzaak om op vakantie te gaan? Die kent Daniëls niet zo. Hij zou prima het hele jaar door kun nen werken. Net zoals zijn ouders deden. Al van zijn eerste vakantie - op de brommer naar het Duitse Cochem - maakte veelschrijver WIM DANIËLS een reisverslag dat hij stencilde voor zijn vrienden. MEZZA39 MIJN BOEK Wim Daniel;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119