F Ik kreeg training in het herkennen van platen met duivelse boodschappen' ving? 'Die houding herken ik door mijn christe lijke opvoeding, we waren thuis van het Vrij Evangelische geloof. Er waren gedragsregels en voorschriften die bepaalden hoe ik moest denken en doen. Zo vaak naar de kerk gaan, bidden. Ik zat in een jeugdgroep waarin ik leerde hoe ik bepaalde gesprekken moest voeren als de evolutie of homoseksualiteit ter sprake zouden komen. In een rollenspel moest ik dat oefenen. En ik kreeg training in het her kennen van platen die achterstevoren gedraaid duivelse boodschappen zouden bevatten, en mocht die muziek niet luisteren. Kortom: zelf nadenken was niet gewenst. En dat terwijl ik in mijn hoofd een avonturier ben, een vrijheidslievend mens dat wil experi menteren en zelf wil ontdekken of iets goed of slecht is. Soms deed ik alsof ik ziek was om op zondag naar Theo en Thea te kunnen kijken, in plaats van naar de kerk te gaan. En toen ik voor het eerst seks had met een vriendje, ging dat natuurlijk niet samen met de regels van de kerk en kwam ik in de knel te zitten. Het was het makkelijkste om dan maar dingen stiekem te doen, maar daar schiet je niets mee op. Gaan staan voor mijn mening en authentieke keuzes maken - niet denken: wat is voor anderen het makkelijkst - heb ik echt moeten leren.' Haar ouders vonden het aanvankelijk moeilijk dat hun dochter een andere afslag koos. Maar er is inmiddels sprake van wederzijds begrip en ze lezen haar boeken met plezier, hoewel seks een lastig onderwerp blijft. 'Maar ze zijn trots op mij en steunen mij waar ze kunnen. Dat heeft een paar jaar geduurd omdat ik in hun beleving de verkeerde afslag nam door niet langer te geloven.' Na een paar weken in Nederland vanwege de promotie voor Vogeleiland en omdat ze zojuist ook het scenario voor de film Julia's Tango heeft afgerond, is het nu weer tijd om even uit te rusten. 'Ik ben moe en wil genieten van de rust van het platteland. Ik bereid een reis voor naar mijn dochter, die in Australië woont. Die heb ik al anderhalf jaar niet meer gezien door de pandemie en de gesloten grenzen, ontzettend heftig. En verder wil ik zoveel mogelijk wegblijven van de ratrace, met de ene na de andere prikkel.' MEZZA 37 t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 117