'Je staat er tijdens je vakantie niet vaak bij stil dat er iets ergs kan gebeuren' de gids bij hun hostal kijken. Hun bed den blijken onbeslapen en er ontstaat enige ongerustheid. Na verloop van tijd slaat die om in paniek en naarmate de dagen verstrijken en de regentijd in volle hevigheid losbarst, in wanhoop. 'Je kunt lang zonder eten en water was er waar schijnlijk genoeg,' zegt Marja West. 'Maar het terrein was ronduit gevaarlijk door hoogteverschillen, gladheid en de temperatuurverschillen. Door de hoge luchtvochtigheid loop je het risico dat elk krasje op je been een ontsteking wordt.' Twee maanden na hun verdwijning verdampt de hoop op een goede afloop. Dan wordt diep in de jungle eerst de rugzak gevonden met onder meer hun telefoons, bh's en camera. Later volgen ontdekkingen van botresten en een schoen met een voet erin. Die vondsten leiden tot speculaties en complottheo rieën die tot op de dag van vandaag rondgaan: ze zijn ontvoerd vanwege hun organen, ze zijn een seriemoordenaar tegengekomen, iemand heeft hen geron seld voor prostitutie, ze zijn slavinnen in een onbekend land. 'Mensen gaan ongelooflijk ver,' zegt Marja West. 'Iemand had een man met een machete in de bosjes gefotoshopt. Een ander had hetzelfde gestreepte topje als dat van Kris bij Zara gekocht om te bewijzen dat ermee gemanipuleerd was: de banen liepen anders dan op de foto. Logisch: die goedkope topjes zien er nooit exact hetzelfde uit. Een rode truck die jaren eerder bij het Pianistapad werd gezien, verscheen plotseling in de tijd- lijn van 2014. De in het dorp bekende hond Blue zou met Kris en Lisanne zijn meegelopen. Al die onzin blijft jaren online staan en op een gegeven moment nemen mensen dat voor waar aan.' Jürgen Snoeren: 'In de toekomst wordt dat nog ingewikkelder. Dan kunnen deep fake-beelden opduiken tussen echt beeldmateriaal. Verzinsels zijn dadelijk nauwelijks meer van echt te onderscheiden.' Door te reduceren en te deduceren, rapporten en verklaringen en gegevens te combineren, fysieke bewijzen en fabels weg te strepen, hebben de auteurs een minutieuze, rake reconstructie gemaakt die leest als een trein. Zeer aannemelijk is dat de meisjes nadat ze verdwaalden de eerste drie dagen bleven zitten op één plek. Toen er nie mand kwam, begonnen ze toch te lopen. Dieper de jungle in, tot ze klem kwamen te zitten. Jürgen Snoeren: 'Het laatste zekere punt dat ze nog leefden was 8 april. En daarna hopen we, hoe naar dat ook klinkt, dat het zo kort mogelijk heeft geduurd.' Marja West: 'Want je sterft nooit tegelijk. Een van de meiden De auteurs hebben de families, die geen medewerking wilden verlenen, laten weten dat ze met het boek bezig waren om hen te behoeden voor verrassingen. Dat ze tot nu toe zelf geen stap in de jungle hebben gezet, doet niks af aan hun onderzoek, zeggen ze. 'Door corona konden we niet rei zen,' zegt Marja West. 'Maar we hebben zoveel informatie verza meld en daardoor zoveel bewerin gen kunnen wegstrepen. Zodra het kan, willen we alsnog naar het gebied. Om de mensen daar te ontmoeten en nog antwoorden te krijgen op vragen. De vind plaats van hun botresten is niet de plek waar ze zijn overleden, de botten zijn waarschijnlijk meegenomen door de rivier. We willen weten waar Kris en Lisanne hun laatste nachten doorbrachten.' heeft naast haar dode vriendin gezeten. Het is ook zo'n afschuwe lijke zaak omdat de gebeurtenis sen te voorkomen waren geweest: had een gps-tracker meegenomen, had laten weten waar je precies naartoe ging, was niet doorgelo pen, had een boekje van het gebied gekocht. Niks ingewikkelds aan. Maar ja, je staat er tijdens je vakan tie niet vaak bij stil dat er iets ergs kan gebeuren.' MEZZA 35 De rugzak werd aangetroffen tussen de stenen op de achtergrond. Langs de Rio Caldera, waar gezocht werd door reddingshonden. Verloren in de jungle verschijnt bij uitgeverij Spectrum, 21,99.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 115