Lampen, stoelen, tafels, deurklinken, koffiekopjes: drie jaar geleden werd journalist en socioloog Warna Oosterbaan gegrepen door de dingen die wij nodig hebben om niet al te hulpeloos in het leven te staan. Hij roept op tot meer respect en waardering voor al die trouwe, maar onderschatte bondgenoten. Een pleidooi. Het begon bij mij met een klemmende keu kendeur. Je moest hem een beetje optillen, met twee handen, en dan maakte hij zich zacht trillend los van de drempel. We wen den eraan, maar op een dag besloot ik toch dat ik er iets aan ging doen. Ik tilde hem uit de scharnieren en haalde een paar mil limeter van de onderkant van de deur af. Ik zette de deur er weer in en het probleem was opgelost, de deur zwaaide nu soepel open. Maar het eigenaardige was dat het dagen duurde voordat de nieuwe situatie tot mijn armen was doorgedrongen. Elke keer duwde ik toch weer harder tegen de deurhendel dan nodig was. O ja, dacht ik dan, dat hoeft niet meer. Zo zijn er meer dingen. Je pakt een pak melk en je hand schiet met pak en al omhoog. Blijkbaar dacht je dat het pak vol zat, maar het was leeg. Het omgekeerde gebeurt ook weleens: je pakt het pak melk, maar je handen glippen erlangs. Het was leeg en iemand had het verwisseld voor een vol pak. Minigebeurtenissen, maar ze wijzen op iets belangrijks: de dingen om ons heen zitten ook in ons. Ze zijn in ons aanwezig in de vorm van talloze gebruiksaanwijzingen. Die hebben we niet uit ons hoofd geleerd, ze zijn door de omgang met al die dingen in de vorm van reflexen en routines in ons lichaam opgeslagen. Als dat niet zo was, zou het dagelijks leven eindeloos gecompliceerd zijn. Het gemak waarmee we ons door ons huis bewegen, een mes pakken, een bord, een boterham smeren, de televisie aanzetten en tegelijkertijd met een kop koffie in de hand naar de bank lopen - we doen het zonder er bij na te denken, we hebben al die dingen in de vingers gekregen. Modern leven is leven met dingen. Maar hoe gemakkelijk dat moderne leven ook is, er zijn wel erg véél dingen voor nodig. Te veel, kun je zeggen. Ook bij mij thuis puilen sommige kasten uit, en staat de schuur vol tuinmeubelen, harken en fietsen. Zo af en toe brengen we iets weg naar het grofvuil, maar het schiet niet erg op. Sommige mensen hebben hun spullen zelfs opgeslagen bij een van de self storage-bedrijven, maar zover laten wij thuis het niet komen. Er zijn mensen die een oplossing weten: opruimgoeroes. Minimalisten, zoals ze zichzelf liever noemen. De Japanse Marie Kondo adviseert alleen dingen te houden waar je een blij gevoel bij krijgt ('Does it spark joy?'). Spullen waarvan je denkt dat ze misschien ooit nog eens van pas komen? Brieven die je al gelezen hebt? Restjes wol? Gooi ze weg en begin een nieuw leven! Haar Nederlandse geestverwant Dennis Storm beschrijft in zijn boek Weg ermee dat hij zich van zijn reizen een 'weergaloos gevoel van vrijheid' herinnert. In de hotels waar hij verbleef was geen troep, geen afwas, geen volle ijskast. Hij besloot zijn woning stapsgewijs om te bouwen tot een hotelkamer. Er staat nu niets te veel meer in. 'Je huis hoeft helemaal niet gezellig te zijn,' bezweert hij. 'Geen hippe krukjes, hebbedingetjes en gekkigheid,' adviseert Storm. 'Een warme deken op de bank is vaak al genoeg.' De minimalisten behandelen een probleem waar blijkbaar veel mensen mee zitten, want van de boeken van Kondo en haar collega's zijn miljoenen exemplaren verkocht. Maar is radicaal weggooien de juiste oplossing? Ik moet denken aan een artikel van de Amerikaanse schrijver Ken Budd. In The Washington Post van 28 sep tember 2019 schrijft hij dat hij al veertien jaar een paar witte golfschoenen bewaart. Ze zitten in een plastic ziekenhuiszak waarop staat: Persoonlijke bezittingen. Zijn 65-jarige vader had ze aan toen hij na een partijtje golf bezweek aan een hartaanval. Elke keer dat hij ze ziet, denkt hij: ik zou ze toch eens moeten weggooien. Volgens de principes van Marie Kondo had hij dat allang moeten doen. Want blij wordt hij er niet van, van die herinnering aan die tragische gebeurtenis. Toch bewaart hij ze. Omdat ze een onderdeel zijn van zijn geschiedenis. Omdat hij weet dat er in elk leven ook moeilijke momenten zijn. En hier zie je het verschil met de minimalisten. Die willen vooral in het hier en nu leven, en het liefst in een leeg hier en nu. Het is de vraag of dat een goed idee is. Het hier en nu wordt bevolkt door dingen, en die zijn er niet voor niets. Ze zijn er vaak al lang, ze hebben bezit genomen van je gedachten en je handelingen en ze doen iets wat van MEZZA29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 109