Tien dagen zou singer-songwriter Laura Jansen op het Griekse eiland Lesbos gaan helpen bij de vluchtelingenopvang. Het werden driejaar. Ze schreef er een boek over, vergezeld van een nieuw album. de wereldpolitiek is altijd de tweede passie geweest van Laura Jansen (44). 'Als tiener was ik een nerd,' vertelt de Nederlands-Amerikaanse singer-song writer via Zoom vanuit haar huis in Berlijn. 'Ik verdiepte me in de verhoudingen tussen landen en vond niks leuker dan debatteren. Ik ging naar demonstraties en bracht petities rond. Onrecht triggert mij al mijn hele leven.' Die betrokkenheid kreeg ze mee van haar moeder. 'Zij vond: je moet buiten je eigen geprivilegieerde leventje kijken, weten wat er op de wereld gebeurt. Solidair zijn stond voor haar bovenaan. We hebben heel wat halfdode dieren van straat geraapt en hulpbehoevende mensen in huis gehaald.' De stap om te gaan helpen in een vluchtelingen kamp op het Griekse eiland Lesbos, was dus best logisch. In de drie jaar dat ze er verbleef zag ze tien duizenden mensen uit Syrië, Afghanistan en andere oorlogsgebieden arriveren; ze hielp kampen bouwen, distribueerde voedsel en werkte andere vrijwilligers in. Maar ze stapelde ook trauma op trauma, versleet zichzelf tot op de draad en uiteindelijk stortte ze in. Laura Jansen is de dochter van een Amerikaanse moeder en een Nederlandse vader, die scheidden toen Laura 3 was. Ze werd geboren in Breda, woonde tot haar 12de in Connecticut, zat op school in Leiden, ze studeerde in Rotterdam en Boston, verhuisde naar Nashville, Los Angeles, Londen en Amsterdam, en woont nu dus in Berlijn. 'Totaal niet. Het normale huisje-boompje-beestje heb ik nooit gekend. Doordat ik zo vaak verhuisd ben, kan ik snel aarden op een nieuwe bestemming, maar tegelijker tijd is het zoeken naar een basis, naar mijn identiteit, ook een thema in mijn leven. Ik begin nu behoefte te krijgen om ergens te wortelen.' 'Nee, ik woonde in LA, probeerde al jaren te leven van de muziek, maar moest overdag - hoe cliché - werken als serveerster. Maar net toen ik dacht dat mijn houdbaar heidsdatum in de popwereld misschien inmiddels was verstreken, lukte het ineens wél.' Na een optreden in DWDD werd haar debuutalbum Bells een succes in Nederland. Ze reisde op en neer tussen haar vader- en moederland, gaf concerten, bracht een tweede album uit en ging op wereldtournee met trance-dj Armin van Buuren. Onderweg stapte ze als ambassadeur van Oxfam Novib rechtstreeks van het podium de grim mige realiteit van een sloppenwijk in Mumbai in, of bezocht ze een door droogte geteisterde boerengemeen schap in Zimbabwe. Dat contrast begon te knagen. MEZZA 25 'Op Lesbos voelde ik me pas echt nuttig MUZIEK MAG DAN HAAR LIEFDE EN LEVEN ZIJN, Je bent vaak verkast in je leven. Ben je ergens geworteld? Toen je doorbrak met je muziek, in 2009, kreeg je daar ook niet echt tijd voor. O co l LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105