We hebben het over de dingen die we samen willen doen: kijken naar The Sound of Music, een dagje shoppen, samen naar Parijs, Curagao en London. En natuurlijk komen meer dan eens pijnlijke herinneringen naar boven. Dat ik me afvraag: waarom heb je destijds na de scheiding niet méér moeite gedaan? Ik zou alles, werkelijk alles, hebben gedaan om mijn kinderen te zien. Waarom heb jij dat niet gedaan? We hebben afgesproken dat we alles kunnen bespreken. Ik wil die gevoelens niet wegstoppen met het risico dat ze er dan toch op een gegeven moment uit knallen en er dan weer een verwijdering tussen ons ontstaat. Dus houden we allebei de deur open, hoe moeilijk dat soms ook is. Ook al kan mijn moeder soms niet veel meer zeggen dan dat ze het verschrikkelijk verdrietig vindt hoe het allemaal is gelopen, ze kan de tijd niet terugdraaien. Dat snap ik. Maar het helpt me enorm dat ze naar me luistert, me probeert te helpen en er nu wél voor me is. In haar aller eerste brief beloofde ze: 'Ik zal alles doen wat ik nu nog kan doen, om je te helpen in het reine te komen met het verleden.' En ze heeft woord gehouden. Ik heb weleens gedacht dat het voor mij als kind mak kelijker zou zijn geweest als mijn moeder 'gewoon' was overleden en niet plotsklaps bij ons was weggegaan. Ik heb me zo lang minderwaardig gevoeld; alsof het mijn schuld was dat ze niet meer terugkwam. Er moest toch wel iets grondig mis met mij zijn. Ik ben nu zo ongelooflijk blij dat ze leeft en dat we kunnen genieten van wat er nu wél is. We hebben vrijwel dagelijks contact en bijna elke ochtend appen we om elkaar een welgemeende 'goede morgen' te wensen. Het zit in die kleine dingen, daar kan ik zo blij en gelukkig van worden. Zondag is het Moederdag. Ik denk terug aan de aller eerste moederdag die we na al die jaren samen beleefden. We vierden ons beider moederschap en dat we elkaar weer hadden teruggevonden. Mijn moeder gaf me een stekje van het moederkruid dat in haar tuin groeide en ooit in de tuin van van haar moeder had gegroeid. Het ontroerde me dat straks in onze tuin datzelfde moeder kruid zou groeien. Toen ik thuiskwam vroegen mijn dochters: 'En, mam? Hoe was het?' 'Het voelde als thuis komen.' En ik omhelsde ze. Voor veel mensen zal Moederdag een speciale dag zijn. Voor mij heeft het een extra betekenis. Ik ben dolblij dat we dit jaar alweer onze derde Moederdag samen kunnen vieren. We maken er een bijzondere dag van, met roze pioenrozen, taart, cadeautjes en - het allerbelangrijkst - elkaar. MEZZA 23 Over haar zoektocht, waarbij ze niet alleen zichzelf maar ook haar moeder terugvond, schreef Sophie Zeestraten vorig jaar het boek Moederziel (Ambo Anthos €20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 103