Universiteiten willen weer volledig open £302 £202 KAMERA 8 NIEUWS GRATIS EXPRFSS. Dat hebben voorzitter van de Ver eniging van Universiteiten (VSNU) Pieter Duisenberg en rector magni ficus van de Radboud Universiteit Han van Krieken gezegd. Het uit gangspunt is dat het onderwijs op de instelling plaatsvindt en de 1,5 meter kan worden losgelaten. Tegelijk blijft er nog een aantal aan vullende maatregelen op de cam pus, zoals het vrijwillig (zelf) testen en het hanteren van een maximale groepsgrootte (75). Van Krieken: ,,De grote colleges blijven we online doen of in gebou wen buiten de campus. Denk aan een schouwburg of concertzaal. Daar geldt de anderhalve meter en kunnen we dus meer studenten veilig kwijt.'' Uiterlijk in juli geeft het OMT het kabinet daar advies over. De universiteiten volgen met de volledige heropening het voor keursscenario voor het nieuwe col legejaar, dat minister van Onder wijs Ingrid van Engelshoven heeft rondgestuurd. Dit scenario gaat er van uit dat een groot deel van de be volking is gevaccineerd en veel maatregelen worden afgeschaald. Veel aanmeldingen Op 26 april is ook in het hoger on derwijs de eerste stap gezet om fysiek onderwijs weer mogelijk te maken. Het primair en voortgezet onderwijs gingen al eerder (deels) open. Ondertussen blijft het aantal aanmeldingen voor de universiteit groeien. Op 1 mei hadden zich circa 105.000 eerstejaars aangemeld voor een bachelor, tegen ongeveer 100.000 op de deadline vorig jaar. De universiteiten verwachten komend jaar zo'n 5 procent meer studenten door onder andere meer internationale aanmeldingen en extra doorstroom vanuit het hbo. Die groei zet volgens modellen fors door, van 329.000 studenten in 2020 tot 402.300 in 2030. Het grootste deel van de aanwas is binnenlands. De universiteiten willen af van de huidige manier van bekostiging. Ze krijgen een vast bedrag, onge acht het aantal studenten. Waar door het bedrag per student, door stijgende aantallen, al decennialang daalt. Ook moet er structureel 1,1 miljard euro bij om de kwaliteit van onderwijs op peil te houden, de werkdruk voor medewerkers te verminderen en de kennispositie van Nederland te handhaven. Franse vissers hebben het beleg van de haven van Saint Helier tijdelijk gestaakt. De hoofdstad van Kanaaleiland Jersey is weer bereikbaar, maar de ruzie om visrechten na de brexit blijft op hoog niveau dooretteren. De dieseldampen van de HMS Severn en HMS Tamar, twee schepen van de Britse marine, vormen een symbolisch rook signaal voor de Franse vissers bij de haven van Saint Helier. De pluimen in de verte zijn groter dan de bootjes van de opstandige kapiteins en hun bemanning te zamen. De dwarsliggers, woe dend over hun aangepaste vis licenties, zijn gewaarschuwd. Op 30 april paste Jersey, een kroondomein van het Verenigd Koninkrijk, eenzijdig de visregels aan. Wie niet afdoende kan aan tonen over historische rechten te beschikken, krijgt nu slechts beperkte toegang tot de territo riale wateren van het eiland, rijk aan schaaldieren, krab en kreeft. De aanscherping treft tientallen Franse vissers die naar eigen zeg gen nu 80 procent van hun in komsten kwijtraken. Jersey heeft een aparte status. Het eiland met ongeveer hon derdduizend inwoners kan zelf standig het beleid bepalen, maar krijgt als 'Crown Dependency' de onvoorwaardelijke steun van het Verenigd Koninkrijk, waartoe het officieel niet behoort. Evenmin is het belastingparadijs een vol waardig lid van de Europese Unie. Wel moet het zich houden aan het brexitakkoord. En daar wringt de schoen. ,,We willen geen oorlog'', ver telt Olivier Andreani aan boord van de L'Omerta, een van de on geveer zeventig schepen die gis teren naar Saint Helier voeren om de onvrede van de Franse vissers over de aangepaste regelgeving te uiten. ,,We willen alleen het recht om in deze wateren te kun nen blijven vissen, zoals we al decennialang doen.'' Op de ach tersteven hangt een spandoek met de tekst 'De regering van Jersey vermoordt ons'. Andreani, vergezeld door een journalist van de Britse krant The Telegraph, oogt opmerkelijk mon ter, terwijl hij voor de kust van Jersey dobbert, 22 kilometer van Normandië. Met zijn driekoppige crew nipt hij van sterke koffie. Achter zijn getrimde baard en zeemanshumor gaat onverzette lijkheid schuil. ,,Hopelijk kunnen we een akkoord bereiken. Anders gaat niemand hier weg.'' Onvriendelijkheden Net als zijn collega's voelt Andre- ani zich gesteund door de Franse overheid. Hij herhaalt het dreige ment van zijn minister van Visse rij Annick Girardin van een dag eerder. ,,We snijden de elektri citeit naar Jersey af, dat slechts 5 procent zelf opwekt, en staan niet meer toe dat hun vissers hun vangst in Frankrijk verkopen'', zegt Andreani schouderopha lend. Nabij de haven van Saint Helier nemen de onvriendelijk heden toe. Het voornemen om een kalm protest te voeren en niet richting de kades te varen, verdwijnt door de emoties naar de achtergrond. Lichtkogels worden afgeschoten. Vissers uit Jersey schelden hun Franse collega's uit. Volgens on bevestigde bronnen vuurt een ander zelfs met een antiek mus ket losse flodders af in de richting van de demonstranten. Onder tussen stuurt de Franse marine de Athos en de Themis naar de plek des onheils om een oogje in het zeil te houden. Het inzetten van militaire mid delen aan beide zijden van het conflict geeft de kern van de rel aan. De moeizame relatie tussen Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk, aansprakelijk voor het buitenlandse beleid van kroon domein Jersey, staat op scherp. Niet toevallig vormen visrechten de brandstof van de ruzie. Tij dens brexitonderhandelingen stonden premier Boris Johnson en president Emmanuel Macron over dit thema lijnrecht tegen over elkaar. ,,Wat willen die lui?'' foetert een Franse visser tegenover de BBC. ,,Ze willen vis vangen in onze wateren, maar ons de toe gang beperken.'' Minder emotio neel reageert Peter Ricketts op de dreigende situatie. Een typisch Franse manier om je ongenoegen te uiten'', zegt de voormalige ambassadeur tegen de Britse televisie. ,,Grote gebaren, met als belangrijkste doel om de aan dacht te vestigen op je grieven.'' Ricketts krijgt gelijk. Een dele gatie van officials uit J ersey no digt de vissers uit om te praten over hun ongenoegen. Vrijwel onmiddellijk geven de kapiteins een veerpont toestemming om de haven van Saint Helier te verla ten. Hoewel een akkoord uitblijft, verlaten de boten hun stellingen. Mogelijk slechts tijdelijk. ,,Als dit niet wordt opgelost, nemen we maatregelen'', geeft woordvoer der Hugo Lehuby aan tegen pers bureau Reuters. Het dreigement is indirect aan Boris Johnson gericht. De ruzie draait veel meer om de ontstane wrevel over de brexit tussen de premier en president Macron. Met heetgebakerde vissers als gewillig mondstuk. FOTOAFDRUKKEN OF WANDDECORATIE CADEAU! Panasonic Lumix DC-S5 body Sony A7 mark III body 25 JAAR vrijdag 7 mei 2021 GO We snijden Jerseys elektriciteit af!' Franse vissers protesteren tegen de nieuwe regels die Jersey eenzijdig afkondigde. foto ap De Nederlandse universiteiten rekenen erop dat ze bij de start van het nieuwe academische jaar op 6 september weer volle dig fysiek onderwijs mogen geven. Het verloop van de pan- demie is daarin wel van belang. Edwin van der Aa Den Haag Geert Langendorff Saint Helier Kijk op kamera-express.nl/25jaar Cadeaukaart t.w.v. €150 Adviesprijs Full frame systeemcamera met 24.2 megapixel CMOS-sensor, met indrukwekkende videoprestaties, ontworpen voor content creators. *Prijs na €300 cashback Art.nr: 12346519 Cadeaukaart t.w.v. €150 Adviesprijs Full frame systeemcamera met 24.2 megapixel CMOS-sensor en realtime eye-autofocus voor mens en dier. *Prijs na €200 cashback Art.nr: 12249714 SCAN DE CODE om alle actie producten te bekijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8