-1 7 Enige Kamerlid Liane den Haan stapt uit de partij, maar blijft parlementariër Liane den Haan verlaat 50Plus, maar houdt onder eigen naam haar Tweed Kamerzetel. Daarmee is de ouderenpartij zel in één klap uit de Tweede Kamer verdwe lijkt ze ten dode opgeschreven nen en vrijdag 7 mei 2021 dat hij in opspraak kwam omdat hij als hoofdredacteur van de Gay krant geen pensioenpremie voor zijn personeel bleek te hebben af gedragen. Toen Krol toch terug kwam, splitste collega-Kamerlid Norbert Klein zich af. Op de ach tergrond gingen bestuursleden rollebollend over straat. Uiteinde lijk vertrok Krol weer met bonje. Pensioenakkoord In de hoop een streep onder het verleden te zetten, ging Nagel af gelopen zomer op zoek naar een opvolger voor Krol. Hij polste on der anderen Omroep Max-voorzit- ter Jan Slagter en voormalig Tele- graf-hoofdredacteur Sjuul Para dijs. Die bedankten. Uiteindelijk probeerde Nagel Anbo-voorzitter Den Haan. Enige probleem: zij was vóór het pensioenakkoord dat het kabinet had afgesloten en 50Plus mordicus tegen. ,,Maar in gesprek ken zei ze dat het meningsverschil slechts om punten en komma's ging. Ze zou ons verkiezingspro gramma uitdragen. Dat heeft ze niet gedaan'', zegt Nagel. Den Haan had eerder bij oude renbond Anbo ook al ruzie met medebestuurders. Nagel heeft spijt van zijn keuze. ,,Ik had naar Jan Slagter moeten luisteren. Hij zei destijds: 'Niet doen! Overal waar zij komt, zal ze ruziemaken.' Dat is uitgekomen. Helaas. Dit is kiezersbedrog zonder weerga.'' Nagel is er van overtuigd dat dit niet het einde is van 50Plus. Maar of de partij hier nog overheen komt, is twijfelachtig. Het imago van ruziepartij wordt elke keer weer bekrachtigd en nu is de partij ook nog eens uit de Tweede Ka merbankjes verdwenen. -m Liane den Haan wil 'senioren een krachtige 1 stem blijven geven'. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag Partijoprichter van 50Plus Jan Nagel weet nog van niets als hij wordt ge beld om een reac tie op het vertrek van Liane den Haan. ,,Wat zegt u?'' Het is teke nend voor de verziekte sfeer die er al maanden in de partij hangt. Den Haan was nog het enige Tweede Kamerlid van 50Plus. Ze overvalt gisteren haar partij als ze op Twitter aankondigt op eigen ti tel verder te gaan. 'Ik blijf als volksvertegenwoordiger senioren een krachtige stem geven, maar niet langer onder de vlag 50Plus.' Den Haan neemt met haar be sluit een vlucht naar voren. Mor gen zou er een partijcongres zijn. Daar dreigde een openlijke breuk tussen haar en het partijbestuur. De partij was opgesplitst in twee kampen die elkaar via de media al weken zwartmaakten. Den Haan heeft altijd gezegd eerst de leden te willen horen voordat ze zou be sluiten eventueel uit 50Plus te stappen. Dat heeft ze niet gedaan. Voor 50Plus houdt het nu op in de Tweede Kamer, na de voor die partij dramatisch verlopen verkie zingen. Van de vier zetels bleef er maar één over. Maar die is de partij nu dus ook kwijt. Directe aanleiding voor de breuk zijn twee rapporten die de ze week verschenen over de mis lukte verkiezingscampagne, van elk van de twee kampen binnen 50Plus: grofweg team-Den Haan en team-bestuur/partijvoorzitter Nagel. In beide stukken wordt de schuld bij het andere kamp gelegd. Zo noemde Den Haan 50Plus een 'ruziepartij' met een 'zeer on gezonde, ziekmakende partijcul tuur', ingegeven door 'roddel, lek ken en ego's'. In haar rapport (dat natuurlijk via een lek onder jour nalisten werd verspreid) zei ze te zijn gedwarsboomd door het be stuur. Zo zou het partijbestuur haar twee maanden voor de ver kiezingen hebben geprobeerd weg te krijgen als lijsttrekker, toen ze 'zonder overleg' het standpunt over de AOW-leeftijd 'wijzigde'. In rapporten leggen beide kampen de schuld van het verlies bij de ander Den Haan wist dat naar eigen zeg gen te sussen, maar volgens haar zat er een andere reden achter de poging haar op een zijspoor te zet ten. Haar verhouding met een lid van het hoofdbestuur zou zijn ver slechterd na een (zoals het in app- jes van leden wordt genoemd) Me- too-affaire. Den Haan over het be stuurslid: „Hij heeft een blauwtje gelopen bij de lijsttrekker." Volgens bronnen zou het gaan om een ongewenste tongzoen. Daarna keerde deze bestuurder zich van haar af, terwijl Nagel daar 'niet op ingegrepen' heeft. Hij wist van een 'meer dan collegiale rela tie', maar van ongewenste intimi teiten zou hem niets gemeld zijn. Vanuit het kamp-Nagel klonken juist verwijten aan het adres van Den Haan. Zo staat in het rapport van het bestuur te lezen dat het misging, doordat Den Haan haar eigen campagneteam samenstelde. 'Het campagneteam had te weinig kennis van de mores bij een poli tieke partij en de campagne kreeg een draai die meer leek op het pro moten en profileren van de lijst trekker dan de inhoudelijke stand punten van de partij.' Tv-spotje Ofwel: Den Haan promootte Den Haan. En niet de partij. Ze ruziede in de campagne met andere kandi daten over het pensioenstandpunt van 50Plus. Na de verkiezingen kwam daar nog bij dat ze weigerde een initiatiefwetsvoorstel van de vorige fractie te verdedigen, waarna de SP dat overnam. Ook zou ze geen toestemming hebben gegeven haar beeltenis te gebrui ken in een tv-spotje van 50Plus, waardoor een uitzending voor po litieke partijen niet doorging. De kemphanen zouden morgen dus recht tegenover elkaar komen te staan. 50Plus kiest een nieuw hoofdbestuur, want onder ande- Partijvoorzitter Jan Nagel heeft Haan vroeg lijsttrekker te worden. ren Jan Nagel vertrekt. Punt is: het bij de 'affaire' betrokken bestuurs lid heeft zich ook gekandideerd. Met de soap die zich nu voltrekt, lijkt het lot van 5oPlus bezegeld. De vorige partijleider, Henk Krol, vertrok vorig jaar al met ruzie en ook hij nam zijn zetel mee. En vóór Nagel lag partijvoorzitter Geert Dales in conflict met (onder andere) de overgebleven Kamerle den. Na hun vertrek wilde Nagel een nieuwe start maken met de ouderenpartij die hij in 2009 op richtte (toen nog OokU geheten). Met voorvechter voor homorech- Oud-partijleider Henk Krol vertrok ook met ruzie en nam zijn zetel mee ten Henk Krol haalde de partij twee Kamerzetels in 2012. Maar de partij kwam vervolgens vooral door conflicten in het nieuws. Zo vertrok Krol uit de Kamer na- achteraf spijt dat hij Liane den GO Met 'zetelroof' dreigt definitief einde van ruziepartij 50Plus FOTOANP FOTO HH/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7