Carlos Tieleman bewaakte de naam van Philippine 6 Middelburgse Turfkaai is onveilig Carlos Tieleman 1942-2021 Gaten in de bestrating achter de ka demuur langs de Turfkaaien zijn geen goed teken, op z'n zachtst ge zegd. Uit onderzoek eind maart blijkt dat de constructie van de ka dewand er slecht aan toe is. Om niet het risico te lopen dat een par keerder zijn geliefde voertuig in het water ziet verdwijnen of een voet ganger struikelt in een 'vers' gat, neemt de gemeente extra beveili gingsmaatregelen. En trekt zestig duizend euro uit voor die beveili ging en onderzoek naar een oplos sing voor de problemen. Sinkholes? ,,Dat woord kennen veel mensen, maar het zijn natuur lijk niet die van Chinese propor- De lantaarnpalen staan hier ver genoeg van de kant tie'', zegt projectleider Johan Pad mos van de gemeente Middelburg. Deze zinkgaten verzwelgen dus geen bus zoals vorig jaar in China gebeurde. We hebben Amsterdam als voorbeeld van instorting. Dat moe ten we voor zijn", aldus Padmos. Doelend op het stuk Grimburgwal dat met lantaarnpalen en al in de gracht verdween. ,,De lantaarnpa len staan hier ver genoeg weg'', lacht collega Angelo Commelin enigszins wrang. ,,En de huizen staan hier gelukkig ook niet pal langs het water. Maar feit blijft dat de kademuur slecht is en er een ri sico op instorten van bepaalde de len bestaat. Dus zijn de parkeervak ken aan de waterkant achter de Stadsschuur afgesloten en plaatsen we ook zo snel mogelijk hekken, zodat voetgangers niet binnen twee meter van de kadewand kunnen lo pen.'' Het voetpad blijft intact, maar de stroken kinderkopjes zijn straks niet langer toegankelijk. Comme- lin: ,,Er komt een stevig, verankerd hek. Geen dranghekken die je zo het water in kan kieperen." De bus halte kan ook blijven, de achterkant zou ver genoeg van het water af staan. De rondvaartboot houdt, als dat straks weer kan, keurig het midden van de gracht aan en vaart niet dicht langs de muur om passagiers bijzondere plantjes te laten bewon- deren. Commelin: ,,Er zitten hier ook weinig plantjes en langs de muur is het vrij ondiep, dus daar voer hij toch al niet. De tijdelijke waarschuwingsborden zijn zowel vanaf de straatkant als vanaf de wa terkant te zien. Dus ook voor sup pers en kanoërs." Vergunningaanvragen voor ter rassen aan de waterkant, zoals het voormalige Hard en Ziel dat vorig jaar had, zijn er nog niet. Rosanne den Toonder, die op i juli in dat pand haar espressobar Roos opent: Nee, ik ga dit straks alleen doen dus ik hou het voorlopig bij het ter ras voor de zaak, met zo'n zes tafel tjes.'' De kademuur is slecht en er bestaat een risico op instorten van bepaalde delen ,,De constructie van de Turfkade- muur is vrij ingewikkeld'', vertelt Commelin. ,,Metselwerk tussen metaal, op houten palen en balken, gebouwd in 1901. Geen massief ste nen muur zoals bij de Punt en de Rouaansekaai.'' In 2007 is herstel werk verricht aan de Turfkaai en in 2013 is aan de overkant de muur bij de rechtbank (Kousteensedijk) groots gerestaureerd. Geen reden destijds om ook de Turfkaai direct te pakken, legt Padmos uit: ,,De Kousteensedijkkant was zichtbaar slecht, dat was was hier toen niet het geval." Maar inmiddels staat de Turfkaai duidelijk wel bovenaan de priori teitenlijst. Overbuurman Johan La- boyrie (96) bekijkt alles maar eens vanuit zijn deuropening. ,,Het ce ment is vergaan, net als bij mij ach ter is gebeurd. Een heel werk hoor,'' weet hij zeker. Afgelopen maandag overleed Carlos Tieleman. De man die vooral het gezicht van horeca en mosselen in Philippine was Op elfjarige leeftijd, als jongste lid van de Axelse Biljart Club (A.B.C.) speelde Carlos Tieleman (staand op de foto links) al voor de prijzen. De man die later het gezicht werd van de ho reca en mosselen in Philippine was een gedreven persoon. Tieleman is afgelopen maandag op 79-jarige leeftijd in Terneu- zen overleden. Hoewel geboren in Axel, was Carlos Tie- leman mosselen, Philippine en restaurant Auberge des Moules in het bijzonder. Lang dreef hij het restaurant samen met zijn vrouw Nini Wiskerke. Nu mede ge dreven door zijn dochter Manon. In 1973 maakte hij deel uit van een grote groep horecamensen die in de VS ging kij- ken. Hij kwam terug met de conclusie dat de Amerikanen juist iets van ons konden leren. ,,De Amerikanen zetten net zo ge makkelijk een plastic glas met cola naast een diner. Dat hoef je in Nederland niet te proberen." Kwaliteit Carlos Tieleman speelde een hoofdrol in het samenbrengen van de mosselrestau rants in Philippine en het bewaken van het niveau in het mosseldorp. Philippine moest vooral kwaliteit blijven bieden en niet inzetten op busladingen vol Belgen. ,,Die komen voor vijftig Franc met de bus uit Brussel en zetten heel je kot op stel ten", zei hij in 1985 in de krant. Hij was niet voor het massale. Het bleef niet bij mosselen. Tieleman was in 1984 een van de oprichters van Ki- wanis Club Zeeuws-Vlaanderen. Een jaar later nam hij het Vlaanderencomplex in Sas van Gent over. Getrouwd met een telg uit het mosselgeslacht Wiskerke, was hij het gezicht van Wiskerke bv. dat in Ter- neuzen onder meer in 1985 het Churchill Hotel en in 1990 het Roosevelt Hotel (nu City Hotel) overnam. vrijdag 7 mei 2021 Sinkholes en instortingsgevaar Afzettingen vanwege instortingsgevaar, sinkholes en verzakkingen; het klinkt alle maal onheilspellend en veront rustend. Wat is er aan de hand met de Turfkaai in Middelburg? Annemarie Zevenbergen Middelburg -Angelo Commelin, gemeente - Angelo Commelin Guido van der Heijden De uitvaart van Carlos Tieleman zal in besloten kring plaatsvinden. Angelo Commelin bij de kademuur langs de Turfkaai. Aan de waterkant zijn parkeerplaatsen afgezet en langs de kadewand komen nog hekken voor voetgangers. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69