Huizen schieten als paddenstoelen uit de grond 7 GROENE KINDEROPVANG WIEDEWEI Buiten slapen, kringgesprek op een boomstam, lunchen in de buitenlucht: wat buiten kan, gebeurt buiten bij kinderopvang Wiedewei in Zierikzee. Een kind met pissebedden en bladeren laten spelen heeft namelijk zo zijn voordelen, is het idee. Het is het concept voor zogeheten groene kinderopvang. Dat is niet nieuw, maar in Zeeland heeft het nog niet zo veel voet aan de grond als in de rest van Nederland, zegt ma nager Vivian Geelhoed-Vos. Zij is manager van de 13 locaties van Wiedewei, waarvan twee in Zee land. Die in Zierikzee bestaat vijf jaar, in Burgh-Haamstede is in ja nuari een vestiging geopend. Tot groot genoegen van de Stichting Groen Cement, die zich in het hele land inzet voor vergroening van de kinderopvang. Omdat Wiedewei, onderdeel van kinderopvangorganisatie Ki- beo, zich specifiek als groene op vang manifesteert, is Geelhoed Vos gisteren uitgeroepen tot be schermvrouw van de Stichting Groen Cement. Bij Wiedewei zijn de kinderen en de pedagogisch medewerkers zoveel mogelijk met de natuur be zig. ,,Als het weer het toelaat, zijn we altijd buiten. Zo laten we de kinderen opgroeien met de na tuur", zegt Geelhoed-Vos. En daar hoort buiten slapen ook bij. Zelfs in de winter. ,,Ja hoor, het is zelfs bewezen dat kinderen veel beter slapen bij lagere temperaturen. Natuurlijk kleden we ze goed aan en liggen ze in een vierseizoenen- slaapzak. We merken dat kinderen buiten vaak veel rustiger slapen dan in de slaapkamer." Op het speelplein zie je geen driewielers, maar bomen, hout snippers, een zandbak en moes tuintjes waar ook uit wordt ge oogst en gegeten. En allerlei mate rialen die interessant kunnen zijn, zoals houtschijven en oude potten en pannen. Ze zijn er wel hoor, de plastic legoblokken en speelgoed auto's, maar als ze kapot zijn, ko men er houten exemplaren voor in de plaats. ,,We willen zo min mo- We merken dat kinderen buiten vaak veel rustiger slapen dan in de slaapkamer gelijk plastic speelgoed en zoveel mogelijk natuurlijke materialen gebruiken, ook uit het oogpunt van duurzaamheid. En we gebrui ken kosteloos materiaal, zoals den nenappels en takjes. De fantasie van een kind wordt daarmee veel meer geprikkeld dan met speel goed waar al op staat wat het is." Geelhoed-Vos pakt een stokje als voorbeeld. ,,Dit kan voor een kind ook een kam zijn, of bijvoorbeeld een microfoon." Zelf op ontdekking Uit internationale onderzoeken blijkt volgens Geelhoed-Vos dat kinderen met deze manier van op vang zich anders ontwikkelen. ,,De ontwikkeling krijgt een boost, door de prikkeling om zelf op ont dekking te gaan. De kinderen gaan op zoek naar een eigen spel en doen niet alleen wat ze aangebo den wordt. Dit concept prikkelt de fantasie van een kind, het geeft niet zomaar op en wordt zelfred- zamer." Het ideaalbeeld van vrijwel elke ouder is dat de eigen kroost zich kan vermaken met andere dingen dan de iPad of de spelcomputer. Of dat beter lukt als ze bij Wiedewei opvang hebben genoten? Geel hoed-Vos: „Kinderen die hier zijn, zullen zelf heel makkelijk buiten spel zien. We hopen dat het ertoe leidt dat kinderen als ze wat ouder zijn er niet voor kiezen achter de iPad te gaan zitten." ,,We lopen op schema", zegt woordvoerder Sven van den Dries van Beveland Wonen, de corporatie die het project uit voert. ,,Toen het pas geleden zo hevig sneeuwde, dachten we even wat vertraging op te lopen, maar dat is niet gebeurd." Dat heeft volgens hem onder meer te maken met het feit dat de hui zen deels van in de fabriek ge- maakte prefab-delen worden gemaakt. ,,Daardoor kunnen ze relatief snel worden gebouwd." De prefab-delen worden ge maakt in een fabriek in Kapelle. ,,Dus de ecologische voetafdruk is heel klein", aldus Van den Dries. Wijk is geliefd In de volksbuurt in Goes-Oost worden in totaal 138 gedateerde huizen gesloopt. Daar komen 126 gevarieerde en energiezui nige woningen voor terug. Dat gebeurt in fases. Steeds wordt eerst een aantal huizen gesloopt, waarna op het bewuste stukje wordt gebouwd. De fase die nu wordt uitgevoerd, is de eerste. Vermoedelijk kan komende zo- mer de eerste lichting bewoners terugkeren in een splinter nieuwe woning. ,,Het leuke is dat het overgrote deel van de mensen ook echt wil terugko men'', zegt Van den Dries. ,,Dat toont wel aan hoe geliefd de wijk is.'' De nieuwe verzetshelden- buurt is straks veel gevarieerder van opzet. Het rechttoe-recht- aan-stratenpatroon verdwijnt. Er komt ook meer groen. In de P.C. Quantstraat zijn de eerste woningen gesloopt. Later volgen huizen in de Marijkestraat, Jacob Klaaijsenstraat en de J.D. van Mellestraat. De nieuwe huizen zijn levensloopbestendige wo ningen en middelgrote en kleine eengezinswoningen. vrijdag 7 mei 2021 Geen driewielers, maar houtsnippers Valeska Nastaly Zierikzee Casper (lichtblauwe jas) en Joep kijken in het potje van Tamara Hage. Naast hen zitten Samuel en Maria Muller. foto marieke mandemaker - Vivian Geelhoed-Vos, Wiedewei Nog maar kort geleden lag er een kale vlakte, maar de hui zen schieten inmiddels als paddenstoelen uit de grond in de verzetsheldenbuurt in Goes. Rob Paardekam Goes Er wordt flink gebouwd in de verzetsheldenbuurt. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68