Onbewoonde huizen Kloosterzande gaan nog dit jaar tegen de vlakte Tijdelijk twee soorten golven op het Banjaardstrand II 6 Stad 's avonds flink verlicht INFOPUNT TOERISTEN Het is alweer anderhalfjaar geleden dat de gemeenteraad, met uitzon dering van de VVD, de wens uit sprak om lichtvervuiling aan te pakken. Veel gebouwen en re clame-uitingen geven volgens de raad wel erg veel licht. Dat kan 's avonds best wat minder, vonden veel partijen. En 's nachts zouden de lichten op veel plekken mis schien wel helemaal uit kunnen. Het is de keus van de ondernemer om logo's te laten zien De wethouder laat nu echter we ten dat dit bij bedrijven niet kan worden afgedwongen. ,,We willen het natuurlijk best ter sprake bren gen als we bij een bedrijf aan tafel zitten, maar het is uiteindelijk de vrije keus van de ondernemer.'' De Goffau zegt het te begrijpen dat on dernemers hun bedrijven en logo's goed willen laten zien. Reclame-ui tingen op de bedrijventerreinen zijn bovendien welstandsvrij, wat betekent dat ondernemers het niet eerst aan de gemeente hoeven voor te leggen. Alleen als een bedrijf een buitensporige reclame-uiting aan brengt kan de gemeente ingrijpen. In de toekomst komen er misschien wel regels waaraan moet worden voldaan bij het verlichten van be drijven, maar nu ontbreken die nog. Sportpark Ook op andere gebieden valt vol gens de wethouder weinig winst meer te behalen als het om lichtuit- stoot gaat. Hij geeft aan dat de openbare verlichting al voor een groot deel uit led-lampen met een sterk dimmend karakter bestaat. ,,In die zin zitten we al goed in de wedstrijd.'' Ook op sportterreinen is al veel led-verlichting aanwezig. „Bovendien betalen verenigingen zelf de energierekening, dus ze la ten de lampen echt niet branden tot uren na een training'', aldus de wet houder. Morrelen aan het verlichten van fraaie gebouwen of andere bouw werken in Goes willen burgemees ter en wethouders liever ook niet. ,,Na 23.00 uur wordt deze verlich ting vaak al gedimd of uitgescha keld'', zegt de wethouder. ,,Boven- dien verhoogt dit soort verlichting de sfeer in de stad. Het is bedoeld om gebouwen er nog mooier te la ten uitzien.'' In Goes worden onder meer het oude stadhuis, de Grote Kerk, het Ceresbeeld en de Stenen Brug verlicht. ,,Ik snap dat deze uitkomst mis schien teleurstellend kan zijn'', zegt de wethouder. ,,Maar dit is de uit komst van de inventarisatie die we hebben gemaakt.'' De VVD liet des tij ds al weten het verlichten van be drijfspanden een zaak van de on dernemer zelf te vinden. Een aantal jaar geleden heeft Woongoed Zeeuws-Vlaanderen in de Beatrixstraat een rijtje hui zen laten slopen. Waar de huizen stonden is een open plek ont staan waar inmiddels gras groeit. Vier woningen op de hoek van de straat zijn blijven staan. Ze staan leeg en gaan er steeds slech- ter uit zien. Het is een doorn in het oog van de dorpsraad en ver schillende politieke partijen trok ken er al over aan de bel. Alge meen Belang Groot Hulst stelde recent vragen over de Beatrix- straat aan het Hulster college. ABGH stipt aan dat de straten in het gebied zijn vernieuwd en dat die er prachtig uitzien, maar dat de vier onbewoonde huizen voor een 'verwaarloosd en desolaat' beeld zorgen. Particulier bezit Daar komt nog dit jaar verande ring in, laat een woordvoerster van Woongoed weten. De reden dat de vier huizen bleven staan, was dat één van de huizen in het rijtje nog in particulier bezit was. ,,Dat is nu allemaal rond, de ver wachte sloop staat gepland in het vierde kwartaal." Wat er voor in de plaats komt, is nog niet duide lijk. Woningbouw ABGH wil van het Hulster college weten wat er precies gaat gebeu ren op de locatie en hoopt dat Hulst zich er sterk voor wil ma ken dat woningbouw prioriteit krijgt. Hulster raadsleden waren onlangs eensgezind over een voorstel van CDA om om nieuw bouw in de kleine kernen moge lijk te maken en te voorzien in de woningbehoefte voor huidige en nieuwe bewoners. Pof, pof, pof. Een mini-heipaal landt donderdagnamiddag om de zoveel tijd op een metalen plaat op het zand. Iedere klap zorgt voor een geluidsgolf die door de bodem heen dringt en terugkaatst. Met hulp van tientallen microfoons die dat geluid opvangen, wordt de bodem in kaart gebracht. Zo weet opdrachtgever TenneT precies hoe de structuur er uit ziet. Dat is belangrijk voor de toekomst. Over een paar jaar loopt er name lijk een 175 kilometer lange kabel van een windpark voor de kust van IJmuiden naar Borssele. Eerst door zee, later onder zand, onder de Veerse Gatdam, het Veerse Meer en de Bevelandse polders door. ,,Bij En misschien zitten er nog wel explosieven in de grond Borssele wordt de stroom omgezet zodat die op het hoogspanningsnet kan worden aangesloten", zegt Jor- rit de Jong, woordvoerder van Ten- neT. ,,Dat kon niet dichter bij IJ- muiden gebeuren, want daar bou wen we al verbindingen voor an- dere windparken. Die kunnen niet allemaal via één punt op het hoog spanningsnet komen." Gasveld Door nu zo'n seismologisch onder zoek te doen wordt duidelijk welke apparatuur straks nodig is om de kabel te plaatsen en welke techniek gebruik moet worden, legt De Jong uit. ,,En misschien zitten er nog wel explosieven in de grond. Dit is een hele betrouwbare methode die ook gebruik wordt in de olie- en gasin- dustrie. Het gasveld in Groningen is ontdekt door dit soort metingen." Deze en volgende maand wordt het onderzoek op het Banjaard- strand gedaan. Het strand blijft in die tijd gewoon toegankelijk. vrijdag 7 mei 2021 BE Goes kan de verlichting niet dimmen Er kan door de gemeente nau welijks nog iets worden gedaan tegen lichtvervuiling in Goes. Die teleurstellende boodschap heeft wethouder Joost de Gof- fau voor de gemeenteraad. Zelf doet de gemeente volgens hem al veel. ,,En bij bedrijven kunnen we weinig doen.'' Rob Paardekam Goes - Joost de Goffau, wethouder De Beatrixstraat in Klooster zande ziet er na herinrichting piekfijn uit, op één hoekje na. Al een paar jaar staan er vier onbewoonde huizen stilletjes te verkommeren. Daar moet dit jaar verandering in komen. Sophie Stockman Kloosterzande Kijk op de site bij /video Het Banjaardstrand heeft ko mende tijd met twee soorten golven te maken. Behalve die van zee, worden ook geluidsgol ven geproduceerd. Om te ont dekken wat er allemaal schuil gaat onder het strand. Michiel Bouwman Kamperland - Jorrit de Jong, TenneT Het seismologisch onderzoek op het Banjaardstrand gebeurt door geluidsgolven te produceren die opgevangen worden door tientallen speciale microfoons (rechts). foto johan van der heijden KAMPERLAND In Kamperland is gisteren een toeristisch informatiepunt geopend door wethouder Anja Slenter. Een hoekje van Fair- tradeUpgrade aan de Veerweg is een informa tiepunt opgebouwd waar toeristen terecht kunnen. Nu de Zeeuwse VVV is opgedoekt moeten gemeenten weer zelf de informatie aan toeristen opzetten. Noord-Beveland heeft er voor gekozen om dit jaar een tijdelijk infor matiepunt op te zetten. De komende periode wordt benut om samen met de ondernemers na te denken hoe de informatievoorziening aan toeristen er definitief uit gaat zien. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67