Onderzoek naar projecten die duurder uitpakken 6 WANDELGIDS MUSEA SCHOUWEN-DUIVELAND Ria Geluk durft er een wedje op te leggen. Zelfs in het dorp of de stad waar je woont valt er altijd nog wel iets nieuws te ontdekken. De Vereniging Musea Schouwen- Duiveland (VMSD) helpt een handje: met een wandelgids. ls iemand zich al jaren hard maakt voor het eilandelijke erfgoed dan is het wel Geluk. Toch wordt ook zij, projectleider van de wandelgids van VMSD maar ook onder meer voorzitter van het Erfgoedplat form Schouwen-Duiveland, nog steeds weleens zelf verrast. Het erfgoed ligt op Schouwen- Duiveland voor het oprapen: in de zeven musea die samenwerken binnen VMSD maar ook in de di recte omgeving daarvan. ,,Ze ver tellen met elkaar het verhaal van het eiland, of dat nu over land bouw, visserij of Vikingen gaat. DSt willen we laten zien. Maar ook de plek van elk museum in z'n ei gen omgeving, in het dorp of de stad waar het staat en op het ei land", licht Geluk toe. Zet twee stappen buiten Brusea, dat uit een Visserijmuseum en 'Het Vissersuusje' bestaat, en je r* struikelt over de bijzonderheden. Zoals 's Landshuusje op de restan ten van een oude dijk. Een 'polder magazijn' waarin vroeger vloed planken werden opgeslagen. Maar ook ontelbare fake gevels, die panden veel groter doen lijken dan ze werkelijk zijn. Geluk wijst naar de beurs waarin vroeger de mossels werden verhandeld, een spontaan gedicht op een muur en bijzondere huizennamen. ,,Als ik zo'n rondje loop, word ik zelf weer enthousiast van wat ik zie. Vooral van al die leuke details." Wie een van de zeven Schouwen- Duivelandse musea bezoekt, kan er aansluitend een cultuurhistori sche wandeling in de omgeving aan vastknopen. De routes zijn tussen de 2 en 5 kilometer lang en voeren gedeeltelijk langs al be staande routes, zoals in Bruinisse die van Bru VerBeeld. Oude foto's op grote borden laten zien hoe die plek er in het verleden ooit heeft uitgezien. Het levert routes op boordevol Als ik zo'n rondje loop, word ik zelf weer enthousiast van wat ik zie bezienswaardigheden, aldus bur gemeester Jack van der Hoek. Hij kreeg gisteren het eerste exem plaar van de wandelgids in de tuin van Brusea. ,,Dat geeft de rijkdom aan van het eiland wat betreft his torie. En wat betreft bezienswaar digheden die de moeite waard zijn om erlangs te lopen en kennis van te nemen." De wandelgids is verkrijgbaar bij het Brouws Museum in Brou wershaven, Brusea in Bruinisse, de Burghse Schoole in Burgh-Haam- stede, Goemanszorg in Dreischor, Watersnoodmuseum in Ouwerk- erk en de Museumhaven en het Stadhuismuseum in Zierikzee Esme Soesman Zierikzee Een buikpijndossier, klonk het vo rig jaar in de raad toen bleek dat het groenonderhoud tonnen meer zou gaan kosten dan begroot. Ook bij de restauratie van de Zuidwel- lebrug bleek het oorspronkelijke prijskaartje niet te kloppen. Met een onderzoek naar deze twee dossiers en twee projecten waar geen overschrijdingen waren (restauratie van het Blauwe Bol werk in Zierikzee en de herinrich ting Dreef in Bruinisse) wil de re kenkamer inzicht krijgen in hoe dat kon gebeuren. Aan onderwerpen die schreeuwen om onderzoek ontbreekt 't niet, wel aan budget Ook moet het onderzoek duide lijkheid geven over de wijze en het moment waarop de gemeenteraad is geïnformeerd over eventuele overschrijdingen en wat de moge lijkheden toen waren om nog in te grijpen. Het onderzoek gaat nog voor de zomer van start. De rekenkamer duikt in dit on derwerp, omdat het door veel frac ties als urgent wordt gezien. An dere onderwerpen die leven, zijn burgerparticipatie en gemeen schappelijke regelingen. Wat dat laatste betreft is de rekenkamer met andere Zeeuwse collega-orga nisaties aan het kijken of dat on derzoek gezamenlijk kan worden opgepakt. Vertrouwen Aan onderwerpen die schreeuwen om onderzoek ontbreekt het niet, wel aan budget. De rekenkamer hoopt dat het huidige budget (zo'n 17.000 euro) verhoogd wordt tot 45.000 euro. Goed rekenkameron- derzoek komt de kwaliteit van de lokale democratie en het vertrou wen van de burger in het bestuur ten goede, stelt de kamer. vrijdag 7 mei 2021 SD Niet al het fraais ligt in 't museum Esme Soesman Bruinisse A MRs.tyMfg Ria Geluk en burgemeester Jack van der Hoek proosten op de lancering van de wandelgids in de tuin van Brusea, met links 'Het Vissers uusje' en op de achtergrond een foto van de beurs waar vroeger mossels werden verhandeld. foto marieke mandemaker - Ria Geluk De restauratie van de Zuidwelle- brug in Zierikzee pakte fors duurder uit dan gepland. En ook bij het onderhoud van openbaar groen en de straten op Schou- wen-Duiveland is de afgelopen jaren het budget ruim over schreden. De rekenkamer on derzoekt hoe dat kan. De restauratie van de Zuidwellebrug in Zierikzee viel een stuk duurder uit dan gepland. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65