Wereldburgers 8 EUROVISIE SONGFESTIVAL Uitgelicht Rotterdam heeft inwoners afkomstig uit alle 39 landen die meedoen aan het Eurovisie Songfestival. Hoe kijken zij naar het muziekfeest in 'hun' stad? Dat alle Eurovisie-landen vertegenwoor digd zijn in Rotterdam, is niet zo gek als je je bedenkt dat meer dan de helft van de 600.000 inwoners die de stad telt een migratieachtergrond heeft. In totaal wonen er 174 verschillende nationaliteiten. Salwa van der Gaag van AD Rotterdams Dagblad sprak vorig jaar in de aanloop naar het songfestival met Rotterdammers uit de Eurovisie-landen over onder meer hun geboorteland, het opbouwen van een nieuw leven in Rotterdam en het songfestival. De een kwam naar de Maasstad voor de liefde, de ander om er te studeren of te werken, weer een ander om er een beter of veiliger leven op te bouwen. ,,In Oekraïne voelde je je onveilig. Je hoorde explosies, soms kon je de metro niet in. Je wist nooit waar je aan toe was'', zegt Taras Dranik (30) uit Oekraïne. Allemaal zijn ze van Rotterdam gaan houden. ,,Rotterdam is vol mensen die anders zijn, mensen zoals ik. Dat maakt dat ik me thuis voel'', zegt Joana Cavaco (26) uit Portugal. En hoewel ze het jammer vinden dat het songfestival niet in zijn oorspronkelijke vorm kan plaatsvinden, zijn ze vooral blij en trots dat dit grote evenement alsnog in hün stad plaatsvindt. „Natuurlijk is het leuk dat het songfestival doorgaat, maar het is jammer dat er geen evenementen zijn. Ik speel percussie in een band en had graag ergens willen optreden met mijn vrienden uit Spanje om me heen, want die zouden dan overkomen.'' VRIJDAG 7 MEI 2021 GO Laura Mitchell (37) uit Australië ,,Ik blijf altijd een trotse Australische, maar als je erg verbonden blijft met het land waar je vandaan komt, kun je je ergens anders nooit helemaal thuis voelen. Daarom juich ik voor Nederland. Het song festival zal voor een vrolijke, kleurrijke vibe zorgen in Rotterdam, iets wat we hard nodig hebben in deze covidperiode.'' FOTO'S SANNE DONDERS -Salwa van der Gaag en Suzanne Eijgenraam Antonio Gutierrez Rubio (32) uit Spanje Taras Dranik (30) uit Oekraïne ,,De afgelopen jaren vloog ik met mijn man voor het songfestival naar Gran Canaria. Daar is dan een gaypride en is het tijdens de finale groot feest. We kijken in een bar die helemaal versierd is in het thema van het songfestival. Hopelijk kunnen we dit jaar in Rotterdam op een terras kijken.'' Joana Cavaco (26) uit Portugal ,,Ik hoop dat het songfestival een impuls kan zijn voor de lhbti-gemeenschap in Rotterdam en dat het in deze moeilijke tijd voor vreugde zorgt, al vind ik het heftig dat er miljoenen euro's in worden gestoken die ook anders kunnen worden besteed. Het nummer van Jeangu Macrooy vind ik leuk, helemaal Eurovisie-stijl.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56