O EUROVISIE SONGFESTIVAL 5 Ik zie weer reuring in de wijken' En dat later deze maand niet alle re gisters kunnen worden opengetrok ken. Er waren zoveel originele ideeën, zoveel swingende projecten, zoveel enthousiaste initiatieven van burgers en buitenlui, maar vrijwel allemaal gestoeld op samenkomsten met vaak honderden mensen. En dat is een utopie, heden ten dage. ,,Tuur- lijk was mijn voorkeur te allen tijde uitgegaan naar een festival in zijn klassieke vorm'', zegt hij. ,,We weten wat het had künnen worden. Dat maakt het af en toe nog een beetje wrang, de gedachte dat we Rotter dam nog beter op de kaart kunnen zetten. Het zou twee weken lang enorm bruisen in de stad. De horeca, de culturele instellingen, met talk shows en feestjes in alle uithoeken van de stad. Daardoor blijf ik ge mengde gevoelens houden.'' Opwinding Maar goed, 'sterker door strijd' is niet voor niets het motto van Rotterdam, dat circa 22 miljoen euro uittrekt voor de mega-happening in mei. Projectdirecteur Alice Vlaanderen, eveneens Eurovisie-strijder van het eerste uur, doet ook een duit in het zakje. ,,Het is echt wel zo dat het songfestival een tijdje niet meer leefde in de stad'', zegt ze. ,,Toen in augustus 2019 bekend werd dat Rot terdam dit evenement kreeg, ging iedereen uit z'n dak. Wat een opwin ding! Maar na de afgelasting was dat goede gevoel even helemaal weg. Nu merk ik dat men er weer in gaat gelo ven, zie ik de reuring in de wijken weer ontstaan.'' Er is ook niet meer aan te ontko men. Vrolijk gekleurde spandoeken en vlaggen sieren het straatbeeld, ta lentvolle amateurs storten zich thuis tussen de schuifdeuren op soms vir tuoze interpretaties van vervlogen hits voor de online talentenjacht 'Rotterdam, laat je horen!' en een kookboek met smeuïge gerechten uit de deelnemende landen - overgoten met een Rotterdams sausje - ziet het daglicht. Op een muur bij Zuidplein schittert een adembenemende wandschildering van Neerlands hoop Jeangu Macrooy de passant tegemoet. Teststraat En dit is allemaal nog los van de werkzaamheden in Rotterdam Ahoy, waar niets aan het toeval wordt over gelaten. Met een eigen teststraat, de zo'n beetje heilig verklaarde ander halve meter afstand en ESF-mond- maskers op het gelaat wordt op Zuid keihard gewerkt aan het meest oog verblindende podium dat in de histo rie van het vermaarde liedjesspekta kel is vertoond. Een lust voor het oor en voor het oog, dat moet het worden. Het songfestival is het licht aan het einde van de tunnel, in dit geval de Maastunnel. Ahoy moet wat de orga nisatie betreft over een paar weken hoop en optimisme uitstralen. ,,Al- leen als de coronacijfers weer de pan uit rijzen, gebruiken we de stop- knop'', zegt Vlaanderen. ,,Maar daar gaan we niet vanuit. We halen het maximale eruit, zodat iedereen kan meegenieten van het feest en als de wereld niet naar Rotterdam kan komen, Rotterdam naar de wereld gaat.'' Journalisten Zoals de vlag er nu bij hangt, zullen de artiesten én hun entourage uit 37 landen naar Rotterdam reizen (Wit-Rusland is gediskwalificeerd en Armenië heeft vanwege politiek gerommel in het thuisland afgezegd. Australië doet wél mee, maar komt niet over en de Nederlandse delegatie is hier al natuurlijk). Thuis worden ze getest, en eenmaal in de Maasstad aangekomen gaan ze direct in qua rantaine in hun hotel. Er zullen bij de negen shows - inclusief de halve finales op 18 en 20 mei en de grote finale op 22 mei - 3500 bezoekers per keer worden toegelaten. In Ahoy zijn 500 journalisten welkom. Ahoy-directeur Jansen is er klaar voor: ,,De televisieshow gaat altijd door. Hopelijk met alle deelnemers op het podium. Mocht het zo zijn dat een van de delegaties positief wordt getest, dan is daar een back-up voor. Alle liedjes zijn al opgenomen en kunnen worden uitgezonden, zonder dat de kijker er iets van merkt. Overal is over nagedacht en alles is tot in de puntjes uitgewerkt. Nu is het nog een kwestie van gMn met dat song festival." .1 iniiiil 1 GO VRIJDAG 7 MEI 2021 ,,Of je het nu verstaat of niet, Barbara Pravi vertelt een ver haal voor Frankrijk. En iedereen begrijpt het. Het is een schitte rende, meeslepende chanson. Die gaat zeker punten scoren. Maar Destiny van Malta, vind ik ook leuk. Het gaat nog knap lastig worden. En dan heb ik nog niet eens alle deelnames gezien. Eigenlijk doet de winst er dit jaar niet toe. Dat het song festival doorgaat, is al winst genoeg.'' Richard Groenendijk is cabaretier A De koning inspecteert eind april de opbouw van het grootste podium dat ooit in Ahoy heeft gestaan. foto anp A Duncan Lawrence na zijn overwinning in 2019; Jeangu Macrooy bereidt zich voor de tweede keer voor op het festival. FOTO'S anp kippa -Alice Vlaanderen is projectdirecteur gemeente Rotterdam FOTO KEES DE terdammer heeft best zin. ,,We zijn bijna uit de crisis en Rotterdam mers zullen laten zien wat ze kunnen. Net zoals na de Tweede Wereldoorlog. Toen zei den ze: we gaan een toffe, nieuwe stad bou wen. Met het songfesti val markeren we het begin van het einde van de coronacrisis. Op zijn Rotterdams gezegd: mouwen opstropen en aan de slag.'' De kritiek op bijvoorbeeld zo'n in feestelijke Eurovisie- kleuren gehulde tram - waarom daaraan geld uitgeven terwijl er geen kip op straat is? - laat Moers voor wat die is. ,,Wat moet je dan? Een zwarte tram door het centrum laten rijden? Rotterdam is de stad van het positivisme, er is geen plaats in Neder land die zoveel kracht heeft. De juiste spirit. We moeten weer gaan opbouwen. Waar in Nederland kan dat nou beter dan in Rotterdam?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53