Festival luidt einde crisis in 4 EUROVISIE SONGFESTIVAL Reportage 'Online kunnen we heel veel promotie maken voor de stad' openup gURöfMöO Favoriet bij Richard Groenendijk voor 'ESF 2021'. Uit een eerder ge houden poll bij deze krant blijkt dat iets meer dan de helft van de stem mers een kaartje hoopt te bemachti gen, maar 28 procent van hen meldt dat 'de lol er wel vanaf is'. De rest kiest ervoor om de show op televisie te volgen. Mondkapjes ,,De euforie van vorig jaar - na de winst van Duncan, het winnen van het bidbook en de voorbereiding op de grootste show ooit in Ahoy - was even doorbroken, maar de energie keert langzaam maar zeker terug'', analyseert Jansen. Het is nu eerst geen-woorden-maar-daden gebla zen. Zo rolt op 11 april de eerste truck met apparatuur Ahoy binnen en wordt de aftrap gegeven voor de opbouw van het podium voor - wat wordt genoemd - 'de Olympische Spelen van de muziek'. Als mieren in hun hoop bewegen de van mond kapjes voorziene werklui en tech neuten door de arena, waar de hele tent moet worden behangen met licht, geluid en volop technische hoogstandjes. Alles natuurlijk op veilige anderhalve meter meter af stand. „Natuurlijk, het ^s anders dan een songfestival in een tijd zonder pan- demie'', stelt de Ahoy-baas. ,,Daarom ben ik zo blij dat straks de delegaties komen, dat de hotels weer gasten hebben. En dat er toch fans bij mo gen. Ik hoop zo dat ook de bezoekers er een overnachting bij nemen, zodat de stad nog een graantje kan mee- pikken. Want normaal zou Rotter dam worden overspoeld met toeris ten, had de horeca bomvol gezeten.'' Activist Alle beperkingen die het komende songfestival met zich meebrengt, plus de stevige druk die op de hele happening komt te staan, zorgen te vens voor een uitbarsting van creati viteit en vernuft. Neem nou het op nemen van zo'n postcard-video, de olijke filmpjes die tijdens de finale tussen de liedjes worden vertoond. Het monumentale Kasteel van Sparta is bijvoorbeeld het decor van de introductie van de kleurrijk ge kapte zangeres en activist Montaigne (artiestennaam van Jess Cerro), de troef van Australië - die heeft laten weten niet lijfelijk aanwezig te zijn in Rotterdam. Een driedimensionaal huisje staat op het kunstgras in Rotterdam-West en wordt door een cameracrew van uit alle hoeken en standen vastge legd. In de tussentijd trapt de artiest aan de andere kant van de planeet enthousiast tegen een bal - ze is rechtgeaard voetbalfan -, een spor tief intermezzo waarvan een holo gram wordt gemaakt. Beide opnames zullen versmelten tot één beeld, waarbij het lijkt alsof Montaigne zélf in Spangen was om het leer een loei te verkopen. Vele uren noeste arbeid, voor slechts veertig seconden high tech video. Huzarenstukje En zo gaat het continu, stelt wethou- der Said Kasmi (D66, evenementen). De productie van het aanstaande ESF 2021 draait uit op innovatief vakwerk waarvoor Rotterdam de hand niet omdraait. Zo komt er een online Eurovision Village, als vervanging van de fysieke versie die op de Binnenrotte zou worden gebouwd. ,,Zo kunnen bezoekers online toch van podium naar podium gaan om verschillende optredens in de stad te zien'', legt hij uit. Wonderlijk genoeg kunnen de nadelen van een virtuele versie van het songfestival nog weleens uit draaien op een voordeel, gaat hij ver der. ,,Op deze wijze kunnen we heel veel promotie maken voor de stad. Mijn verwachting is dat we nog veel meer mensen gaan bereiken met deze aanpak dan onder normale om standigheden had gekund. We heb ben maximale exposure. De kracht en weerbaarheid van Rotterdam zijn tijdens deze crisis komen bovendrij ven. En zo kunnen we van de nood een deugd maken'', concludeert de wethouder optimistisch. Buitenlui Laat helder zijn: de Rotterdamse be stuurder die in de herfst van 2019 met tomeloze inzet het songfestival voor de neus van Maastricht weg kaapt, baalt nog steeds als een stek ker dat corona roet in het eten gooit. SONG CONTEST ROTTERDAM 2021 REINDS VRIJDAG 7 MEI 2021 GO A AT Cabins voor een noodhospitaal in Ahoy maken plaats voor de opbouw van ESF2021. FOTO'S FRANK DE ROO. NATHAN - Said Kasmi (D66) is wethouder Onderwijs, Cultuur en Toerisme Het Eurovisie Song festival markeert 'het begin van het einde' van de coronacrisis, zegt marketingstra- teeg en retaildeskun- dige Paul Moers. Wat dat betreft kan het liedjesfestijn niet op een beter moment komen. „Zeker met die typisch Rotterdamse mentaliteit: niet lullen maar poetsen.'' De stad is allang over de pijn van een 'afge schaald evenement' heengestapt, luidt zijn mening. „Normaal had je volgeboekte hotels gehad, afgeladen res taurants, maar ga er maar vanuit dat er deze maand al veel meer kan, zeker nu de terrassen open kunnen. Ik zou alle ondernemers aanraden iets te doen rond het thema songfestival.'' Geduld is een schone zaak. Want hoewel er geen tienduizenden toeristen over de vloer komen, ziet de toe- komst er zonnig uit. De ongetwijfeld fraaie beelden van de archi tectonische hoog standjes en het uit gaansleven zullen de wereld rond gaan. ,,Rotterdam staat volop in de belangstelling'', zegt hij, ,,en dat is nooit slecht. Want Rotterdam is een spectaculaire stad, die je niet mag overslaan. Het is heus niet altijd Amsterdam wat de klok slaat.'' En, verwacht hij, de Rot-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52