Oud is niet per se slecht De Nederlandse prikcampagne komt op stoom 4 Al eeuwen dat scheergeklungel CORONA VACCINATIES In bijna alle landen van de wereld worden mensen ingeënt tegen het coronavirus. Dat gaat niet overal even snel, en soms rukt het virus sneller op dan dat er geprikt wordt. Maar er zijn ook successen. Hoeveel coronadoden en coronabesmettingen zijn er wereldwijd? Overal op dezelfde manier? Hoeveel spuiten zijn er gezet? IN QUARANTAINE DAG 419 Corona is ook dat je alles thuis moet delen. Vroeger kon je je scheren, wassen, aankleden, schreeuwde je 'dag allemaal' naar de familie en verdween je naar kantoor, waar ze je frisgefietste hoofd binnen zagen komen. Nu kom ik eens in de maand met een paar kleine stukjes wc-papier op mijn kin naar beneden. „Nieuwe mesjes'', constateert mijn vrouw dan. Daar moet ze de hele ochtend weer tegenaan kijken. Al eeuwen dat scheergeklungel, ongelooflijk. Ik dep de sneetjes van een nieuw scheermesje met mini- stukjes wc-papier. Niet zo'n enorm goeie manier, geef ik toe. Want als je ze d'r aftrekt, begint zo'n sneetje op nieuw te bloeden. Een tijdje heb ik een keihard alcoholisch elixer op de wondjes geprobeerd. Ik brandde het als het ware dicht (onder het motto: 'pijn is goed'). Ooit kocht ik ook in de krochten van het internet een after shave die ik nog kende van mijn va der: Fresh Up. Zelfde effect als dat al coholische elixer. Als ik het op had, kreeg ik visioenen van mijn vader, die 's ochtends in zijn witte onder- hemd door het huis banjerde, net ge schoren. Maar mijn vrouw vond het goedje ruiken naar oude mannen. Had ze geen ongelijk in. Nou ja, wc- papier dus. Ach, in een lang leven zoek je zoveel verschillende manie ren om wonden te deppen. Dat mag u ook gerust overdrachtelijk lezen. Ik heb in mijn leven alles al gepro beerd, maar zit nu vast aan wegwerp- mesjes. Dat wegwerpen moet je ove rigens ook weer niet al te letterlijk nemen. Een goede collega met twee tienerzonen klaagde ooit tegen me dat de jongens dit wel erg letterlijk namen. Gooiden na elke scheerbeurt het mesje weg: ,,Het staat erop, pa.'' De man was kapitalen kwijt aan die dingen. Ik doe twee, drie weken met een mesje. Na anderhalve week zijn ze op hun best. Daarna worden ze minder. Loop je met een halve stop pelbaard en opengeraspte huid van wege dat botte mesje. Maar ja, als je aan een nieuwe begint, wordt het weer bloeden. Zit er een les in dit stukkie? Ik heb een weekje vakantie. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Maar mis schien toch deze: nieuw is niet altijd het beste. Ikzelf heb ook liever een oude boekenkast dan een nieuwe. En gelukkig heeft mijn vrouw dat ook. Zij houdt van een beetje patina op een man, zelfs als-ie af en toe met stukjes wc-papier op zijn kin bene den komt. Bijna de helft van het aantal spuiten is in Azië gezet. CORONAVACCINATIES vrijdag 7 mei 2021 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl GO Wereldwijd al meer dan mensen ingeënt Mark van Assen Rotterdam De allerlaatste cijfers, die van eergiste ren, melden 155.217.100 gevallen. Zo veel mensen zijn sinds het begin van de coro- napandemie al ziek geworden van het virus. Op hetzelfde moment stonden 864.113 patiënten geregistreerd. Tot nu zijn er zeker 3.240.600 mensen aan het virus overleden. Het beeld is aan schom melingen onderhevig, maar op dit moment gaat het het slechtst in Uruguay. Daar komen dagelijks per 100.000 mensen 70 besmettingen bij. In Europa doen Zweden (49 per 100.000), Nederland (44) en Kroa tië het slecht. Opvallend is dat sinds maart met name Zuid-Amerika en Europa te maken hebben met een stijging van het aantal besmettingen. Om optimaal profijt te hebben van een vaccin is het zaak dat alle mensen in alle landen de zelfde bescherming krijgen. Dus bijvoorbeeld niet alleen inwoners van rijke landen of alleen maar de rijke mensen. Er zijn landen waar hele maal niet wordt ingeënt, zoals Libië, Niger, Tsjaad, Honduras en Haïti. Dan zijn er landen die van de hoofdgroepen ouderen, essentiële beroe pen en kwetsbaren er maar eentje inenten. Dat geldt voor Venezuela, Zambia, Japan en Belarus. Al iets meer landen vaccineren twee van zulke hoofdgroepen, zoals Colombia, Spanje, Zuid- Afrika, Iran en Indonesië. De meeste landen zet ten een spuit bij alle drie de groepen, waaronder Nederland. Dan is er een reeks landen die nog wat extra mensen inent door leeftijdsgrenzen te verruimen. Dit gebeurt in de VS, Chili, Frankrijk, het VK, China en India. Tot slot zijn er landen die gewoon iedereen een prik geven, zoals Rusland, Hongarije, Roemenië, Servië en Saoedi-Arabië. Wereldwijd zijn iets meer dan 1 miljard mensen in elk geval één keer ingeënt tegen het coronavirus. De meesten van hen wonen in Azië; bijna de helft van het aantal spuiten (45 procent) is daar gezet. Noord-Ame- rika neemt iets meer dan een kwart voor zijn reke ning (26,8 procent) en Eu ropa iets meer dan een vijfde (20,2 procent). Dan volgen Zuid-Amerika met 6,2, Afrika met 1,8 en Ocea- nië met 0,1 procent. Het laatste continent heeft na tuurlijk niet zo veel inwo ners; dat verklaart het lage aantal. Dat geldt natuurlijk niet voor Afrika. Maar daar zijn dan weer veel minder besmettingen dan in Eu ropa en de Amerika's. Ab solute koploper is Israël. Dat heeft inmiddels ruim de helft van zijn bevolking vol ledig ingeënt (zie grafiek). DEN HAAG Na het gedoe rond AstraZe- neca is de prikcam- pagne in Nederland eindelijk in rustiger vaarwater terechtgeko men. Elke dag worden er ruim 100.000 inen tingen toegediend, blijkt uit het corona dashboard van het RIVM. Om het tempo nog ver der op te voeren krijgen ongeveer zestig Neder landse ziekenhuizen vanaf eind mei hun eigen priklocaties, is gisteren bekendgemaakt. Het is de bedoeling dat de zie kenhuizen een miljoen prikken per week gaan zetten bij vooral jonge, gezonde mensen. Sinds gisteren is begon nen met het uitnodigen van de ongeveer 1,5 mil joen 60-minners die tot een medische risico groep behoren. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om mensen met diabetes. Huisartsen bepalen wie tot deze risicogroep be hoort. Het prikken zelf gebeurt op GGD-loca- ties, met de vaccins van BioNTech/Pfizer en Mo- derna. Mensen die zijn geboren in 1961, 1962 of vóór 1955 kunnen bij de GGD inmiddels allemaal zelf een afspraak maken voor een prik. Volgens minister Hugo de Jonge van Volksge zondheid werd gisteren de 6 miljoenste vaccina tie toegediend. Of dat precies klopt, is niet zeker: de registratie van de vaccinaties laat in Ne derland flink te wensen over. Daardoor is nog steeds niet duidelijk hoe veel 60- tot 64-jarigen gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging van hun huisarts om zich in te laten enten. Ruim 30 procent van de Nederlandse volwasse nen heeft inmiddels al mi nimaal één coronavaccin gekregen. Het betekent dat van de mensen die wel gevaccineerd willen worden, ruim 40 procent al aan de beurt is ge weest. Minister De Jonge beloofde eerder dat alle volwassenen die dat wil- len, voor begin juli in elk geval één prik zullen krij gen. Volgens het RIVM ligt Nederland goed op koers. Het effect van de vacci natiecampagne bij ou dere Nederlanders is in middels al goed te zien. Waar het aantal besmet tingen de laatste maan den gemiddeld steeg, nam het onder ouderen juist af. In de ziekenhui zen gaat de gemiddelde leeftijd van coronapatiën ten ook langzaam om laag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4