eerbetoon aan overleden vader In de Weij loopt voor KWF: 'De donaties stromen binnen' ZEELAND 15 ,,Het ging allemaal goed", zei Van de Swaluw. ,,De weersomstandig heden waren misschien niet altijd even best, maar ik heb geen pech gehad, ben niet gevallen en heb ook nooit kramp gehad. Ook ben ik niet misselijk geworden van de drank jes en gelletjes. Het was echt een topdag, ik had hier vooraf voor ge tekend. Ik ben om half zeven 's ochtends vertrokken en was om half zes klaar. Tussendoor heb ik bij elkaar ongeveer een uur gepau zeerd." Kaarsje gebrand De Bevelandse amateurwielrenster had nooit eerder zo'n lange afstand afgelegd op één dag. ,,Een vlakke rit van 200 kilometer was tot nu toe het maximale. En door de heuvels had ik nooit meer dan 160 kilome ter gereden. Dit was dus echt wel veel verder." Na 140 kilometer kwam Van de Swaluw langs de plaats waar haar vaders as is uitgestrooid. Met haar moeder, die voor dezelfde inzame lingsactie 24 kilometer wandelde, stond ze daar even stil. ,,We heb ben er een kaarsje gebrand." Daarna vervolgde de wielrenster haar weg. ,,Ik was toen al over de helft van het parkoers, maar onge veer op de helft van de tijd. Daarna kwamen namelijk nog de zwaarste beklimmingenIk merkte wel dat aan het einde mijn tempo iets daalde." Streefbedrag Zo mooi als haar dag was, zo mooi was ook de (voorlopige) opbrengst van de inzamelingsactie. Op de do- neersite van KWF Zeldzaam Be kend kwam veel meer geld binnen dan Van de Swaluw verwacht had. ,,Ons streefbedrag was aanvanke lijk 1000 euro", vertelde ze. ,,Daar gingen we al snel overheen. Toen hoogden we het op naar 1500 en ook daar zaten we al snel aan. Nadat ik bij Omroep Zeeland op de radio was geweest, zetten we het op 2400. Een tientje per kilometer is mooi, zo redeneerden we. Maar ook dat haalden we en daarna bleven de donaties binnenkomen. Inmiddels zijn we de 3100 euro al gepasseerd. Onder de donateurs zagen we ook steeds meer mensen die we hele maal niet kennen. Dat vinden we heel bijzonder. Het is heel fijn dat mensen dit zo'n mooi initiatief vinden en dat ze bereid zijn iets te geven." Hardlopen is niet de meest favo riete bezigheid van veel amateur voetballers. Rillandia-aanvoerder Wessel in de Weij doet het toch steevast twee keer per week, met een bijzondere reden. ,,De moe der van een collega is vorig jaar overleden aan kanker'', vertelt de 23-jarige middenvelder. ,,Hij gaat daarom de halve marathon in Amsterdam lopen. Met een groepje collega's zeiden wij vrij snel: 'wij doen mee'. Ik ben zelf mijn oom en opa verloren aan de ziekte. Dan leeft het al snel. Ik denk dat iedereen in zijn omge ving er wel eens mee te maken heeft gehad.'' In de Weij en zijn collega's hopen met hun halve marathon geld in te zamelen voor de stichting KWF Kankerbestrijding. Hoe train je? ,,De voetbal is onlangs weer een beetje opgestart. We trainen drie keer per week. Ook loop ik twee keer per week hard. Dat deed ik al tijd wel in de zomer- en winter stop om fit te blijven, maar sinds corona vaker en nu train ik dus voor de halve marathon. Doorde weeks heb ik minder tijd en loop ik meestal een klein rondje. Op zondagochtend wil ik dan echt meters maken en loop ik langer. Ik heb een vast rondje rond de sin gels in Breda, waar ik woon, maar ik probeer er variatie in te krijgen. Ik merk dat het anders een strijd tegen jezelf wordt.'' Wat kun je niet, wat je normaal wel doet? ,,Wedstrijden spelen. Dat mis ik heel erg. Normaal train je naar de wedstrijd toe om daar vervolgens je ding te doen. Dat is er nu niet bij. Ik merk het op de trainingen. Er wordt meer gelachen. Als je weet dat je op zaterdag speelt, is de voorbereiding toch wat serieu zer.'' Wat is je favoriete trainingsvorm in coronatijd? ,,Lange afstanden lopen op een constant tempo. 's Avonds loop ik meestal een rondje van 6 kilome ter, op de zondagen wat langer. Afgelopen zondag wilde ik kijken hoe ver ik kwam: 14,5 kilometer. Ik was niet helemaal kapot, maar merkte aan mijn benen dat ik een flinke afstand had overbrugd. Die gaven op den duur niet meer thuis. Mijn lichaam moet eraan wennen. Ik probeer de afstanden langzaamaan te vergroten.'' Is het moeilijk om jezelf te motiveren? ,,Nee. Toevallig had ik het daar laatst met een collega over. Als je ziet wat iedereen met kanker meemaakt, geeft dat genoeg mo tivatie. De donaties stromen ook binnen. Ik heb al 1300 euro opge haald, hoewel mijn streefbedrag in eerste instantie 550 euro was. Ik moet dat steeds bijstellen. Veel mensen die doneren, wensen je ook succes. Dat geeft een boost.'' Naar welke wedstrijd/ evenement kijk jij het meest uit? ,,Wat betreft sport is het duidelijk: die halve marathon! Voor afgelo pen zomer had ik een paar festi valtickets. Eén daarvan was voor Concert at Sea. Dat kaartje is ver lengd en daar kijk ik wel naar uit. En ik had nog een aantal tickets voor wat kleinere festivals hier in Breda. Het is afwachten.'' Via https://acties.kwf.nl/fundrai- sers/wesselweij kun je Wessel in de Weij steunen middels een donatie, die ten goede komt aan KWF Kankerbe strijding. Via deze pagina kun je ook zijn trainingen volgen. Ik heb de bondscoach niet om uitleg gevraagd. Iedereen moet vechten voor zijn plekje van het Nederlands team, dat in voorbereiding is op het EK. Dat toernooi wordt eind januari en be gin februari 2022 in Amsterdam en Groningen gespeeld. Voor de laat ste twee oefeninterlands tegen Ko sovo werd Bouzambou voor het eerst in zes, zeven jaar door bonds coach Max Tjaden buiten de selec tie gelaten. ,,Ik zie dat als een inci dent", aldus de 54-voudig interna tional. ,,Er zijn op dit moment heel veel jongens in beeld voor Oranje. Iedereen wil dat eindtoernooi spe len.'' Ondertussen traint Oranje drie keer per week en is Bouzambou steevast van de partij. ,,Maar ik heb de bondscoach niet om uitleg gevraagd. Iedereen moet vechten voor zijn plekje. Voor mij is het zaak om mijn schouders eron der te zetten en te bikke len. Ik heb geen zin om naar excuses te zoeken. Binnen kort staan er oefeninterlands in Slovenië en Italië op het pro gramma. Ik doe er alles aan om er dan weer bij te zijn. Het EK komt steeds dichterbij en daar train ik keihard voor. Niet alleen bij Oranje, ook individueel in Vlissin- gen.'' Bouzambou heeft zijn laatste wedstrijd voor Hovocubo inmid dels gespeeld, zo werd deze week duidelijk. De KNVB maakte dins dag bekend dat de play-offs om het kampioenschap in de eredivisie niet meer gespeeld zullen worden. Hovocubo wordt daardoor, net als vorig seizoen, als deelnemer aan de Champions League aangewezen. In het meest aansprekende club- toernooi speelde Bouzambou dit seizoen met zijn club duels in Noorwegen en Spanje. Door een 6-2-nederlaag tegen topclub Inter Movistar werd de ploeg van de Vlissinger in januari uitgeschakeld. Met FC Eindhoven wil hij ko mend seizoen ook meedoen om de prijzen. ,,Het is niet de eerste keer dat de club mij heeft benaderd'', vertelt Bouzambou. ,,De afgelopen jaren kwam het niet tot een over gang, nu wel. Veel clubs in de ere divisie hebben zich versterkt. Ik hoop dat we in september weer kunnen beginnen en dat we dan eindelijk weer eens een seizoen kunnen volmaken.'' vrijdag 7 mei 2021 in de door hem zo geliefde Lim burgse heuvels. Kees' as is daar zelfs uitgestrooid. In de rubriek 'Hoe trainen Zeeuwse sporters nu?' gaat de PZC iedere week in gesprek met een sporter uit deze pro vincie. Hoe blijft hij of zij fit in tijden van lockdown? In het 18de en laatste deel: voetballer Wessel in de Weij. Stefan Maas Rilland Wessel in de Weij houdt eigenlijk niet zo van hardlopen, maar traint nu toch voor een halve marathon. foto johan van der heijden -Said Bouzambou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43