ZEELAND 13 Help! Wat doe je als je een verwarde man of vrouw tegen het lijf loopt? Afwimpelen? Vragen stellen? Meevoeren? De politie bellen? Er is geen simpel recept en maar een ding is zeker. De kans dat je op straat iemand met dementie treft, groeit met de et dat beeld van een kwij lend hoopje mens in een rolstoel dat apathisch voor zich uit zit te kijken 1 in het verpleeghuis maar uit je hoofd. ,,Die zijn er, maar dat is echt maar een heel klein percentage. Tachtig procent van de mensen met dementie leeft gewoon thuis. Die ko men we tegen in de supermarkt en op straat, in de bibliotheek of op va kantie", zegt Pauline Klerkx van het Odensehuis Schouwen-Duiveland. Het is haar missie om het beeld dat veel mensen van dementie hebben een beetje bij te stel len. Nu zijn er zo'n 280.000 Er is niet zoiets als een quick fix, een snelle oplossing. Het allerbelangrijkste is dat je met mensen met dementie meebeweegt personen met dementie in Neder land, maar verwacht wordt dat dat aantal over 15 jaar is verdubbeld. ,,Dus is het óntzettend belangrijk dat wij goed leren hoe we mensen met dementie herkennen en ook leren hoe we met deze mensen om kun nen gaan." Vanuit het Odensehuis in Zierik zee wordt hard gewerkt aan een de- mentievriendelijk Schouwen-Duive land. Medewerkers van supermark ten en winkels, ambtenaren van de gemeente maar ook verenigingen, serviceclubs en inwoners kunnen een (gratis) training volgen. Mis schien wel de meest cruciale les die mensen leren: ,,Er is niet zoiets als een quickfix, een snelle oplossing. Het allerbelangrijkste is dat je met mensen met dementie meebe weegt." Agressie steekt de kop op Want zoveel mensen, zoveel smaken. Niet alleen karakters en situaties ver schillen, er zijn ook nog eens tiental len verschillende vormen van de mentie. Bij de één lijkt het geheugen nog redelijk te functioneren, maar steekt agressie opeens de kop op. Bij de ander is fysieke stijfheid een hot item en komt depressie om de hoek kijken. En om het nóg ingewikkelder te maken: iemand die vergeetachti- ger wordt, heeft niet per definitie de mentie. „Eigenlijk zijn het bijna altijd meerdere signalen die je in de gaten moet houden. Het is niet het een of het ander'', geeft Klerkx aan. Mensen kunnen moeite krijgen met taal, zo wel met lezen en schrijven als met begrijpen. Ze kunnen vergeetachtig worden of spullen kwijtraken. We ten opeens niet meer hoe ze een kop koffie zetten of een andere dagelijkse handeling moeten uitvoeren. En zo zijn er nog meer tekenen die kunnen wijzen op dementie: je vergissen in tijd en plaats, moeite hebben met zien, je terugtrekken uit sociale acti viteiten of onrustig zijn. Niet alleen komen er in de nabije toekomst in rap tempo meer mensen met dementie bij, de kans je ermee wordt geconfronteerd - je buurman ofiemand die bij je aan de kassa of balie staat - wordt daardoor ook steeds groter. Precies daarom vindt Klerkx het belangrijk dat zoveel mo gelijk mensen geïnformeerd worden. Dat doet ze onder meer door met be hulp van interviews met mensen met dementie zoveel mogelijk 'ge zichten' van de ziekte te laten zien. ,,Dat zijn allemaal mensen die wel dementie hebben, maar absoluut niet in een tehuis horen. Dat zijn mensen die gewoon vol in het leven horen te staan." In meerdere Zeeuwse gemeenten wordt gewerkt aan een dementie- vriendelijke gemeente. Onder meer Veere, Kapelle en Borsele zijn hier actief mee bezig. I ADVIEZEN Hoe kun je beter omgaan met mensen met dementie? r I vrijdag 7 mei 2021 Wat kun je doen als iemand je op straat aanklampt? Esme Soesman Zierikzee -Pauline Klerkx, coördinator Odensehuis ,;v - Als je een verward ie mand treft op straat, stel die persoon dan gerust. Haal eerst de paniek weg. - Maak oogcontact en laat in je mimiek en door non-verbaal gedrag mer ken dat je iemand wilt helpen. - Houd je toon vriende lijk. - Vraag of je kunt helpen en doe niet iets wat niet gevraagd wordt. - Stuur iemand niet weg en bel geen politie, maar denk even mee. Mis schien heeft de persoon een briefje op zak met het thuisadres. - Wees geduldig, maar niet betuttelend. Dus sla niet opeens een raar toontje aan. Op medelij den zitten de meeste mensen ook niet te wachten. - Als iemand een vraag niet begrijpt, stel dan nog een keer diezelfde vraag. Maak er niet gelijk een heel andere vraag van. - Laat mensen die steeds hetzelfde verhaal vertel len dat ook gewoon doen. Ga dat niet corrige ren of afkappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41