Zwevend de A6 oversteken NIEUWS 3 Als de moeder aan beademing moet, neemt kans op vroeggeboorte toe In het UMC Utrecht lagen afgelo pen weken vier zwangere vrouwen met corona op de intensive care. ,,Twee van hen hebben we helaas te vroeg moeten laten bevallen, rond de dertig weken, omdat de moeder moest worden geïntubeerd'', zegt Kitty Bloemenkamp, hoogleraar verloskunde (UMC Utrecht). ,,Op het moment dat de moeder in slaap wordt gebracht en aan de beade ming gelegd, doen we een keizer snee. Bij een zwangerschap onder de 28 weken beademen we nog wel met de baby in de buik, maar daarna kan dat niet meer. Voor de vrouw en haar partner is dat na tuurlijk vreselijk. Zij wordt een week later wakker zonder baby in haar buik. Op het kind heeft zo'n vroeggeboorte invloed voor de rest van het leven.'' Het verbaast de hoogleraar dat voor zwangeren met corona weinig aandacht is. Tot voor kort werd ver ondersteld dat zwangeren met co rona niet meer risico lopen dan leeftijdsgenoten. Uit nieuwe cijfers van alle ziekenhuizen en verlos kundigen blijkt dat zij bij een be smetting met Covid-19 zo'n 2,5 keer meer kans lopen om op de ic te be landen dan hun niet-zwangere leeftijdsgenoten. Dat risico is nog groter voor 35-plussers, zwangeren met een niet-westerse migratieach tergrond, zwaar overgewicht of een aandoening als diabetes of een longziekte. Dat is min of meer logisch, zegt Bloemenkamp. ,,Een zwangerschap is topsport. Je hart gaat 40 procent harder werken, je longen krijgen minder ruimte door de groeiende baarmoeder en de afweer werkt an ders om te voorkomen dat je li chaam het kind afstoot. Ook bij griep lopen zwangere meer risico op ernstige complicaties.'' Vaccinatie Omdat vaccins niet op zwangeren worden getest, werd gezonde zwangere vrouwen tot voor kort af geraden zich te laten vaccineren. Sinds vorige week is het advies aan gepast. Inmiddels zijn alleen al in de VS meer dan 90.000 zwangeren tegen het coronavirus gevaccineerd met de mRNA-vaccins van Pfizer- BioNtech en Moderna, zonder ern stige bijwerkingen. Ook in bijvoor beeld Israël worden zwangeren al maanden ingeënt met Pfizer. Daarom adviseert het RIVM alle Nederlandse zwangeren nu om zich te laten inenten zodra ze een oproep krijgen. Veruit de meeste zwangeren zijn voorlopig echter nog niet aan de beurt. Twintigers en dertigers staan achteraan in de rij voor een corona- prik, vanaf eind juni. Bloemen kamp zou liever zien dat zwange- ren voorrang krijgen, zoals in steeds meer landen. In België bijvoorbeeld kunnen alle zwangeren sinds deze week een vaccinatieafspraak ma ken. ,,Nu uit cijfers blijkt dat zwan- We beademen tot 28 weken met de baby in de buik, daarna kan het niet meer geren een hoog-risicogroep zijn, zou ik zeggen: geef hun voorrang. Absoluut gezien gaat het niet om hoge aantallen die op de ic belan den, maar zij hebben wel een baby aan boord. Je hebt te maken met twee mensen in plaats van één.'' Zo'n anderhalf miljoen 60-min- ners uit medische risicogroepen, zoals astma- en diabetespatiënten, worden vanaf deze week via hun huisarts uitgenodigd om een Pfi- zer-vaccin te halen bij de GGD. ,,Het gaat om patiënten die jaarlijks een uitnodiging voor de griepprik krijgen. Zwangeren vallen daar in eerste instantie niet onder'', zegt een woordvoerder van het Neder lands Huisartsen Genootschap. De praktijk is echter iets minder zwart-wit. Gynaecologen raden zwangeren vanwege het verhoogde risico op complicaties al jaren aan om wél een griepprik te halen. Dat kan gewoon bij een apotheek, op ei gen kosten. Coronavaccins zijn daar echter niet te koop. Hoogleraar Bloemenkamp hoopt daarom dat zwangeren al dan niet via hun huis arts alsnog voorrang krijgen. ,,Zelf raad ik mijn patiënten met onder liggende aandoeningen aan om te kijken of ze via hun medisch speci alist een vaccin kunnen krijgen.'' Minister Verloskundigenorganisatie KNOV laat weten bij het ministerie van VWS aandacht te hebben gevraagd voor het risico dat zwangeren lo pen. Twee weken geleden advi seerde een werkgroep van beroeps organisaties rond geboortezorg om gezonde zwangeren 'routinematig' te vaccineren en 35-plussers, zwan- geren met een migratie-achter grond, verminderde weerstand of een aandoening 'met nadruk'. ,,Als werkgroep gaan wij niet over wie voorrang krijgen'', zegt Christianne de Groot, bestuurslid van de NVOG en hoofd verlos kunde en gynaecologie van het Amsterdam UMC. ,,Dat is aan de minister.'' ,,Niet alle zwangere vrouwen zijn bekend als zwanger bij hun huis arts. Dat maakt het lastig om hen uit te nodigen voor een coronavac cinatie'', zegt een woordvoerder van minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) in een reactie. vrijdag 7 mei 2021 GO FLORIADE De kabelbaan staat, de gon dels hangen en zullen over een jaar tientallen gasten ver voeren bij de Floriade in 2022. De 850 meter lange ka belbaan gaat bezoekers van de tentoonstelling over de A6 vervoeren naar het Floriade- terrein. De wereldtuinbouw tentoonstelling - volgend jaar is de 23ste editie - wordt voor de zevende keer gehou den in Nederland. De Floriade 2022 is van 14 april tot en met 9 oktober 2022 in Al- mere. Deze editie staat in het teken van growing green ci ties. Centraal staan urgente vraagstukken die samenhan gen met de wereldwijde ver stedelijking. FOTO ANP ARTIST IMPRESSION FLORIADE Hoger risico zwangere met corona, roep om voorrang bij vaccinaties Zwangeren met corona blijken wel degelijk een hoger risico te hebben op een ernstig beloop. Meer dan 400 zwangeren be landden met Covid-19 in het zie kenhuis, van wie 36 op de ic, blijkt uit nieuwe cijfers. Toch staan ze achteraan in de rij voor een vaccinatie. ,,Zij hebben wel een baby aan boord.'' Annemieke van Dongen Utrecht Deskundigen raden gezonde zwangere vrouwen aan zich te laten vaccineren tegen corona. foto getty images - Kitty Bloemenkamp, hoogleraar verloskunde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3