WIM HOFMAN Moederdag 9 WOLF GESPOT IN VLAANDEREN^ 'Onze' wolf is waarschijnlijk de grens met België overgestoken. In Grenspark Kalmthoutse Heide is er op 2 mei een gesignaleerd. Zoals ooit vanuit de VS werd be paald, is de tweede zondag van mei Moederdag, een dag waarop moe ders letterlijk of figuurlijk in de bloeme tjes worden gezet. Moederdag begint 's ochtends rond acht uur. Het is dan gebruikelijk om de rollen om te draaien: waar zij voor het ontbijt pleegt te zorgen, zijn nu de andere leden van het gezin aan de beurt om haar te ver wennen met een lekker ontbijtje op bed, waarbij een zacht gekookt eitje en be schuiten met chocoladehagelslag niet mo gen ontbreken. Het is ook de gewoonte om haar boeketten bloemen te schenken. In mei bloeien er her en der wel bloemen, maar het is handiger ze ergens, desnoods bij een benzinestation, te kopen, want Moederdag is eerst en vooral een com mercieel feest. Veel paardenbloemen zijn trouwens al uitgebloeid. En je moeder ziet je al aankomen! Een flinke bos tulpen kan echter altijd. Behalve bloemen zijn vanzelfsprekend allerlei andere cadeautjes welkom. Geur tjes en zeep zullen de meeste moeders niet meteen als iets beledigends opvatten. Moeder wordt natuurlijk allang niet meer beschouwd als een huishoudelijk apparaat, maar ze neemt doorgaans toch wel veel taken op haar schouders. Het kan geen kwaad haar te vergasten op een nieuw toestel dat haar wat werk uit han den neemt, zoals een kruimeldief op bat terijen of iets voor in de keuken, zoals een vleesthermometer, een elektrische eisnij- der of citroenpers, een slagroomklopper, blikopener of een grappig vormgegeven kaasplankje. In de keuken kun je veel kan ten uit, vooral in een open keuken. Gedacht kan natuurlijk ook worden aan sexy ondergoed of een bijpassende shawl of boa, of een haarspeld of een broche met steen. Chocolade pumps, of een mok met daarop in sierlijke letters de tekst: voor de liefste moeder van de wereld. Een taart kan natuurlijk ook. Zelfgebak ken taarten of koeken zijn altijd welkom en worden meestal zo door moeder ge waardeerd dat zij de beslagkommen, gar des, schalen en bakblikken later graag gaat afwassen. Maar het beste is toch om haar op Moederdag dusdanig te verwennen, dat ze de rest van het jaar weer voor van alles en nog wat klaarstaat en zich daarbij desnoods ook uit de naad werkt. Enkele weken geleden werd in Dinteloord al een wolf gesignaleerd, op 27 april op Tholen en nu is met zeker heid te zeggen dat een wolf ver blijft in Grenspark Kalmthoutse Heide, vlak over de grens in België. Het was een natuurfotograaf die eind april beelden kon vastleggen van een wolf in Dinteloord. Een tijdlang heeft het dier door West Brabant en Zeeland gezworven, maar nu lijkt hij de grens met Bel gië overgestoken te hebben. Volgens het Agentschap voor Natuur en Bos is nu met zekerheid te stellen dat ook Vlaanderen dus zijn wolf heeft. De wolf verscheen duidelijk op camerabeelden en er werd een aangevreten reekadaver gevonden, verklaart een woord- voerder van het Agentschap voor Natuur en Bos (ANB) in België. ,,We vermoeden dat het gaat om de wolf die eerder in Nederland verbleef. Een eerste inschatting is dat deze minstens enkele dagen in de omgeving van Brabantse Wal en Grenspark Kalmthoutse Heide en de daarop aansluitend open ge bieden verbleef." Het ANB én de organisatie Wel kom Wolf waarschuwen nu scha penhouders in de regio dat ze best toch voorzorgsmaatregelen ne men. Al benadrukken ze bij ANB dat de doodgebeten schapen mid den april op de Kalmthoutse Heide zeker niet het werk waren van de wolf, maar wel degelijk van een hond. Doortrekker De grote vraag is nu of de wolf gaat blijven rondhangen op de Kalmt- houtse Heide. ,,Zijn plannen zijn nog niet echt duidelijk", klinkt het. ,,Het kan zijn dat het louter een doortrekker is en dat hij ver derop op zoek gaat naar een leefge bied. Maar anderzijds is het ook best mogelijk dat hij zich hier wel vestigt. We raden dan ook aan om 's nachts kleinvee veilig te stellen in een stal of achter een elektri sche omheining. In de komende periode zal Na tuur en Bos samen met het INBO - Instituut Natuur- en Bosonder- zoek de regio verder monitoren en proberen uit te vinden of de wolf een blijvertje wordt. Specialisten vermoeden dat de wolf wel eens een grensoverschrijdend territo rium kan gaan zoeken. De Kalmt- houtse Heide alleen is immers niet groot genoeg. ,,Voor een wolven- leefgebied moet je toch al wel 100 vierkante kilometer kerngebied aan rustige natuur hebben en dan We raden dan ook aan om 's nachts kleinvee veilig te stellen in een stal of achter een elektrische omheining nog eens minstens 100 vierkante kilometer aan recreatienatuur of landbouwgebied eromheen. Aan de Vlaamse kant alleen kom je niet aan dat kerndomein. Als je de Nederlandse kant erbij rekent, kom je er wel. Al zijn er ook andere factoren die meespelen. Eigenlijk heeft een wolf behoefte aan twee grote soorten prooidieren. In Lim burg heb je everzwijnen en reeën, maar in de omgeving van de Kalmthoutse Heide is dat enkel ree." vrijdag 7 mei 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De vraag is of hij blijft rondhangen De wolf in de polders van Dinteloord. Het is waarschijnlijk dezelfde als die op Tholen en de Kalmt houtse Heide. foto hans-peter nouwen Toon Verheijen Kalmthout - woordvoerder Agentschap voor Natuur en Bos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37