*-v 8 ZEELAND Tleners die auto's bekrasten opgepakt na zien camerabeelden Politie kan niet meekijken Maak duidelijk dat mensen worden gefilmd tp JV ft) 1 HM DATABANK Wat ben ik blij met zo'n buurman, verzucht Ron Verwei. Hij woont met heel veel plezier in de Populie renstraat in Goes. Een fijne buurt, zegt hij. Maar zondagmiddag 10 april schrikken de bewoners zich rot. De een na de ander komt er achter dat zijn auto vol krassen zit. ,,Kom, moet je zien", wenkt Ron. ,,Hier, de auto van een van de bu ren. Kijk nou.... Die kras gaat over de hele zijkant: het achterscherm, beide deuren en het voorscherm. Zeker 2000 euro schade. Pracht- auto, zo zonde. Gelukkig zijn ze ge pakt, dankzij die camera in de voor tuin." Die kras gaat over de hele zijkant. Zeker 2000 euro schade. Prachtauto, zo zonde Inderdaad. Want wat de jochies niet weten als ze al krassend lang slopen, is dat een camera bij een van de huizen hun acties genade loos vastlegt. ,,We zaten die zondag tv te kijken", vertelt de eigenaar van de camera. Nee, zijn naam wil hij er even niet bij. Geen zin in nog meer gedoe. Het is al erg genoeg. ,,Dus mijn buurman van een paar deuren verderop stuurt die middag ineens een appje met de nodige potvers erin: 'Mijn auto zit vol krassen'. Ik ga naar buiten, en kijk. Man, echt een behoorlijke schade." Ze kijken samen eens goed rond en zien dat er nog veel meer auto's onder de krassen zitten. ,,Ik zei: joh, dan moeten ze wel op mijn camera staan." En ja hoor. Niet lang daarna ziet hij op zijn eigen computer hoe drie gastjes in een oogwenk voor duizenden euro's schade aanrich ten. ,,Ze kijken niet eens. Ze lopen langs en grrrr... Je kunt het ge schraap op de beelden goed horen. Wonder boven wonder heb ik geen schade. Ik heb de buren de beelden laten zien en hen aangeraden aan gifte te doen bij de politie." Zes hebben dat tot nu toe gedaan, bevestigt woordvoerder Mireille Aalders van de politie Zeeland/West-Brabant. Maar buurtbewoners hebben het erover dat er wel 16 auto's zijn beschadigd. ,,Aangifte doen kan nog steeds", Ze lopen langs en grrrr.» Je kunt het geschraap op de beelden goed horen zegt Aalders. De politie heeft de drie jongens inmiddels kunnen achterhalen. Door de beelden van die ene beveiligingscamera in de voortuin. De eigenaar tovert ze op zijn mo bieltje tevoorschijn. ,,Nee, je kunt niet zien wat voor kleur ogen ie mand heeft. Maar je kunt mensen wel goed herkennen." Heterdaadje Nou en óf. Dit is een heterdaadje. ,,We hebben al een jaar of twee, drie camera's in en rond het huis han gen. Ter beveiliging. Ik heb ze ook netjes aangemeld bij Camera in Beeld. Dan weet de politie in elk ge val dat er hier camera's hangen." Kijk, zegt hij. Hij schakelt in de app over op live view van camera 1. ,,Zie je? Nu zien we onszelf. Dit is wat die ongeveer vastlegt." Behalve de voortuin zie je een stuk stoep en de auto's voor het huis. ,,Nee, de openbare weg mag je niet zomaar filmen. Ik heb dit ook overlegd met de politie." Een buurvrouw wiens auto ook onder de krassen zit, is maar wat blij met de oplettende camera van haar straatgenoot. ,,Wij hebben twee auto's. We waren die zondag met de goede auto weg. Dat oudje daar heeft een flinke kras. Ik heb in elk geval aangifte gedaan. Het is raar dat die gasten dit doen. Ik ben zelf ook jong geweest hoor. Maar dit?" De drie jonge vernielers zijn nu dus bekend bij de politie. De schade die de Goesenaren hebben aange richt, zal door hun ouders betaald moeten worden, omdat de jongens nog minderjarig zijn, meldt de po litie. Wat voor straf de jongens krij gen, wordt later bepaald. vrijdag 7 mei 2021 Gesnapt door onzichtbaar oog GO Kr---- - Ron Verwei met dochter Zoë. Hij heeft een slimme deurbel, een Ring. Zijn camera heeft de jongens niet be trapt, maar ook die maakt opnames van wat er voor de deur gebeurt. fotos johan van der heijden Steeds meer men sen hangen beveili gingscamera rond hun huis op. De poli tie gebruikt beelden van die camera's steeds vaker. Om te weten waar ca mera's geïnstalleerd zijn en wat zij 'zien' houdt de politie een databank bij: Ca mera in Beeld. Je kunt je camera('s) daarvoor aanmel den. Wanneer er bij voorbeeld een over val, straatroof of een inbraak is geweest, kan de politie snel op de kaart zien of er camera's zijn het mogelijk hebben op genomen. Als dat zo is, neemt de politie contact op met de eigenaar van de ca mera. Overigens kan de politie niet mee kijken. Ze kan alleen vragen of je de beel den beschikbaar wilt stellen. Echt, als je erlangs loopt, zie je hem niet. Maar oh wee, als je voor de deur loopt te kloten, dan ben je er gloeiend bij. Dat weten drie jochies van 13 en 14 uit Goes nu ook. Ze zijn betrapt bij het bekrassen van een heel stel auto's in de Populierenstraat. Door een camera. Jeffrey Kutterink Goes - Ron Verwei, buurtbewoner - Eigenaar camera Een van de beschadigde auto's. In de Populierenstraat in Goes zijn zo'n 16 auto's bekrast. Je mag voor de beveiliging van eigendommen een ca mera gebruiken. Wel gelden er regels. Je moet zo min mo gelijk inbreuk maken op pri vacy van anderen. Ook moet je mensen kenbaar maken dat ze worden gefilmd, bijvoor beeld door een sticker of bordje bij de deur. Ook mogen ze niet voor anderen bereik baar zijn, aldus de politie. De openbare weg filmen mag niet. Maar soms kan het niet anders. Als je de voortuin of carport filmt, is het niet altijd te voorkomen dat de stoep of een deel van de straat in beeld is. Dat mag, zegt woordvoerder Mireille Aalders van de politie Zeeland/West Brabant. „Enige overlap is soms onvermijdelijk." Ook hier geldt: maak mensen duidelijk dat ze worden gefilmd. Op de site van de Autoriteit per soonsgegevens staan alle re gels rondom het gebruik van camera's. Beelden mogen overigens als bewijs worden ingebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36