Vlissings Museum Scheldewerf heeft nog 30 mille nodig 7 TURFKAAI ONVEILIG Afzettingen vanwege instortingsge vaar, sinkholes en verzakkingen; het klinkt allemaal onheilspellend en verontrustend. Wat is er aan de hand met de Turfkaai in Middelburg? Gaten in de bestrating achter de kademuur langs de Turfkaaien zijn geen goed teken, op z'n zachtst ge zegd. Uit onderzoek eind maart blijkt dat de constructie van de kadewand er slecht aan toe is. Om niet het risico te lopen dat een parkeerder zijn geliefde voer tuig in het water ziet verdwijnen of een voetganger struikelt in een 'vers' gat, neemt de gemeente ex tra beveiligingsmaatregelen. En trekt zestigduizend euro uit voor die beveiliging en onderzoek naar een oplossing voor de problemen. Sinkholes,,Dat woord kennen veel mensen, maar het zijn na tuurlijk niet die van Chinese pro portie", zegt proj ectleider J ohan Padmos van de gemeente Mid delburg. Deze zinkgaten verzwel gen dus geen bus zoals vorig jaar in China gebeurde. We hebben Amsterdam als voorbeeld van instorting. Dat moeten we voor zijn", aldus Pad mos. Doelend op het stuk Grim- burgwal dat met lantaarnpalen en al in de gracht verdween. ,,De lantaarnpalen staan hier ver ge noeg weg'', lacht collega Angelo Commelin enigszins wrang. ,,En de huizen staan hier gelukkig ook niet pal langs het water. Maar feit blijft dat de kademuur slecht is en er een risico op instorten van be paalde delen bestaat. Dus zijn de parkeervakken aan de waterkant achter de Stadsschuur afgesloten en plaatsen we ook zo snel moge lijk hekken, zodat voetgangers niet binnen twee meter van de kadewand kunnen lopen.'' Het voetpad blijft intact, maar de stroken kinderkopjes zijn straks niet langer toegankelijk. Commelin: ,,Er komt een stevig, verankerd hek. Geen dranghek ken die je zo het water in kan kie peren." De bushalte kan ook blij ven, de achterkant zou ver genoeg van het water af staan. De rondvaartboot houdt, als dat straks weer kan, keurig het mid den van de gracht aan en vaart niet dicht langs de muur om pas sagiers bijzondere plantjes te la ten bewonderen. Commelin: ,,Er zitten hier ook weinig plantjes en langs de muur is het vrij ondiep, dus daar voer hij toch al niet. De tijdelijke waarschuwingsborden zijn zowel vanaf de straatkant als vanaf de waterkant te zien. Dus ook voor suppers en kanoërs." Vergunningaanvragen voor ter rassen aan de waterkant, zoals het voormalige Hard en Ziel dat vorig jaar had, zijn er nog niet. Ro- sanne den Toonder, die op i juli in dat pand haar espressobar Roos opent: Nee, ik ga dit straks al leen doen dus ik hou het voorlo pig bij het terras voor de zaak, met zo'n zes tafeltjes.'' ,,De constructie van de Turfka- demuur is vrij ingewikkeld'', ver telt Commelin. ,,Metselwerk tus sen metaal, op houten palen en balken, gebouwd in 1901. Geen massief stenen muur zoals bij de Punt en de Rouaansekaai.'' In 2007 is herstelwerk verricht aan de Turfkaai en in 2013 is aan de overkant de muur bij de recht bank (Kousteensedijk) groots ge restaureerd. Destijds geen reden om ook de Turfkaai direct te pak ken, legt Padmos uit: ,,De Kou- steensedijkkant was zichtbaar slecht, dat was hier toen niet het geval." Maar inmiddels staat de Turfkaai duidelijk wel bovenaan de prioriteitenlijst. Overbuurman Johan Laboyrie (96) bekijkt alles maar eens vanuit zijn deurope ning. ,,Het cement is vergaan, net als bij mij achter is gebeurd. Een heel werk hoor,'' weet hij zeker. Opgetogen zijn bestuurders en vrij willigers van het museum over het intussen toegezegde bedrag van zo'n 73.000 euro. Maar om het ge bouw te kopen en - als corona het toelaat - nog dit jaar een mooie ten toonstelling op poten te zetten, is nog een kleine 35 mille nodig. De gemeente had vorig jaar al van de Oude Verbandkamer af gewild, maar heeft de stichting in de moei lijke coronatijd extra tijd gegeven om het benodigde bedrag bij elkaar te zoeken. Coördinator Marian Roos-Kool wijk liet bij het begin van de crowdfundingsacties weten dat de stichting niet genoeg had aan het aankoopbedrag (een ton plus zo'n acht mille kosten koper). Ook voor achterstallig onderhoud en een spaarpotje moest wat geld in kas zijn. Aan die voorwaarde is al vol daan door een mooi gebaar van de Stichting Moerman Promotie. Die geeft geen geld voor de aan koop van het gebouw, maar stort 25.000 euro als de Oude Verband- kamer bij de Stichting Scheeps- bouwgeschiedenis in eigendom is. ,,Prachtig, want dat betekent dat we echt een frisse start kunnen maken als het museum blijft bestaan", al dus Marian Roos. De afgelopen maanden hebben 168 particulieren 16.321 euro toegezegd. ,,Bijna hon derd euro gemiddeld van particu liere Vlissingers en voormalige be zoekers van ver weg. Hopelijk zeg gen de komende maanden nog veel gulle gevers een bijdrage toe." Met penningmeester Peter Fey, die zelf nog bij De Schelde werkte, en secretaris Riet Roelse Daalhui zen hoopt Roos dat de stichting binnen een paar maanden meer ze kerheid heeft over het binnenhalen van het benodigde bedrag. Grotere bijdragen van bedrijven en instanties zijn daarbij natuurlijk welkom, bevestigt schatbewaarder Fey. Met Roos wijst hij er nog eens op dat sponsors via de site muse- umscheldewerf.nl een bedrag 'toe zeggen'. Ze hoeven het cadeau pas over te maken als het bestuur het museumgebouw daadwerkelijk aankoopt. ,,Als we niet genoeg geld bij elkaar zouden krijgen, hoeven mensen het bedrag dus niet over te maken." Uitpakken Het bestuur hoopt wel dat het er komende zomer naar uitziet dat het historische pand (de Oude Ver- bandkamer was de zetel van de eer ste bedrijfsgeneeskundige dienst in Nederland) kan worden aange kocht. Roelse: ,,Als musea eind deze maand weer open mogen, dan komt dat voor ons nog te vroeg. We willen dit najaar graag uitpakken met een tentoonstelling van op de werf en de boten van De Schelde geïnspireerde kunst. Aangevuld met een expositie over alle oude bruggen die vroeger op de werf wa ren te vinden. Om die ambities waar te maken, moet wel zo goed als vaststaan dat het museum blijft bestaan." UW SPECIALIST IN HET AANLEGGEN VAN UW COMPLETE TUIN WWWJAN-GBM.NL 1 n Jan-GBM V.O.F Middelburg De kademuur is slecht en er bestaat een risico op instorten van bepaalde delen vrijdag 7 mei 2021 WA 'Lantaarnpalen staan hier ver genoeg weg' Annemarie Zevenbergen Middelburg Ze zijn er van overtuigd dat Mu seum Scheldewerf volgend jaar als particulier museum op eigen benen staat. Maar voor het zo ver is, moet de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlis- singen nog wel dik 30.000 euro aan sponsorgeld binnenslepen. René Hoonhorst Vlissingen GRONDWERK BESTRATING MUZIEK -Angelo Commelin, gemeente Angelo Commelin bij de kademuur langs de Turfkaai. Aan de waterkant zijn parkeerplaatsen afge zet en langs de kadewand komen nog hekken voor voetgangers. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35