II Tijdelijk twee soorten golven op het Banjaardstrand Cliënten Philadelphia wonen straks in appartement op 'oud boerenerf' 6 Het gebouw had er een jaar terug al moeten staan, maar het duurde - onder meer door gestegen bouw kosten - langer dan eerder gehoopt. De vertraging heeft er wel toe ge leid dat er vier extra appartementen komen, 36 in plaats van 32 voor vier groepen ouderen met een verstan delijke beperking. Het apparte mentengebouw is zo ingedeeld dat elke woongroep een eigen huiska mer heeft. De gemeente Vlissingen en om wonenden waren jaren geleden niet alleen tevreden met een nieuwe zorgvoorziening voor Sou burg, maar waren vooral blij dat de boerderij van Hof Kromwege een nieuwe functie krijgt. Het casco van de ruim 3,5 eeuw oude hofstede is een decennium terug nog opge knapt, maar dreigde opnieuw te verpauperen als geen geschikte ge bruiker werd gevonden. Philadel phia richt de boerderij niet alleen in voor dagbesteding van een aantal bewoners, maar houdt er ook kan toor. Glazen aanbouw Om te zien hoe boerderij, inclusief een glazen aanbouw, en apparte mentencomplex er bij oplevering uitzien, kunnen belangstellenden de website van Zeeuwland raadple gen. In een filmpje van architecten laat de woningcorporatie ook zien hoe het 'erf tussen en naast de be bouwing er uitziet. Op dat boeren erf heeft de monumentale boom die er al sinds mensenheugenis staat een centrale plek gekregen. De bouw van het appartemen tenhuis begon vorig jaar november. Volgens planning moet het bijzon dere gebouw dit jaar november zijn opgeleverd. Directeur Marco van der Wel laat zich niet vastpinnen op een precieze datum. ,,Maar ook als er nog wat onvoorziene vertra ging is, moeten de cliënten van Phi ladelphia toch voor Kerstmis hun intrek kunnen nemen in hun nieuwe appartementen." De cliënten van Philadelphia kunnen voor Kerstmis hun intrek nemen in hun nieuwe appartementen Michiel Bouwman Kamperland Pof, pof, pof. Een mini-heipaal landt woensdagnamiddag om de zoveel tijd op een metalen plaat op het zand. Iedere klap zorgt voor een geluidsgolf die door de bodem heen dringt en terugkaatst. Met hulp van tientallen microfoons die dat geluid opvangen, wordt de bo dem in kaart gebracht. Zo weet op drachtgever TenneT precies hoe de structuur er uit ziet. Dat is belang rijk voor de toekomst. Over een paar jaar loopt er na melijk een 175 kilometer lange ka bel van een windpark voor de kust van IJmuiden naar Borssele. Eerst door zee, later onder zand, onder de Veerse Gatdam, het Veerse Meer en de Bevelandse polders door. ,,Bij Borssele wordt de stroom omgezet zodat die op het hoogspanningsnet kan worden aangesloten", zegt Jorrit de Jong, woordvoerder van TenneT. ,,Dat kon niet dichter bij IJmuiden ge beuren, want daar bouwen we al verbindingen voor andere wind- parken. Die kunnen niet allemaal via één punt op het hoogspan ningsnet komen." Door nu zo'n seismologisch on derzoek te doen wordt duidelijk welke apparatuur straks nodig is om de kabel te plaatsen en welke techniek gebruik moet worden, legt De Jong uit. ,,En misschien zit ten er nog wel explosieven in de grond. Dit is een hele betrouwbare methode die ook gebruik wordt in de olie- en gasindustrie. Het gas- veld in Groningen is ontdekt door dit soort metingen." Deze en volgende maand wordt het onderzoek op het Banjaard- strand gedaan. Het strand blijft in die tijd gewoon toegankelijk. Zorgstroom X-tra 12,50 vrijdag 7 mei 2021 Nieuw leven voor Hof Kromwege Wie Vlissingen in- of uitrijdt via de A58 ziet het geraamte van het dak net boven de geluidswal uitsteken. Het nieuwe huis voor vier woongroepen van Philadel phia Zorg aan de Kromwegesin- gel is bijna onder dak. René Hoonhorst Oost-Souburg Rechts het nieuwe zorghuis van Philadelphia in aanbouw, links de historische boerderij die als onderdak voor dagbesteding gaat dienen en in het midden de gespaarde karakteristieke boom. fotos dirkjan gjeltema - Marco van der Wel, Zeeuwland M Mensen die over de A58 Vlissingen in- of uitrijden, zien het dak van het nieuwe zorghuis van Philadelphia boven de ge luidswal uitste ken. M Seismolo- gisch onder zoek op het Banjaard- strand. foto johan VAN DER HEIJDEN Het Banjaardstrand heeft ko mende tijd met twee soorten golven te maken. Behalve die van zee, worden ook geluids golven geproduceerd. Om te ontdekken wat er allemaal schuilgaat onder het strand. Kijk op de site bij /video winkel lokaal met korting bij 150 bedrijven slechts per jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34