Ruim 2 miljoen euro voor grensstreek 4 Designer Violence wint Zeeuwse Belofte GROTE BRAND GEEN VERRASSING De brand die in de nachtvan woensdag op donderdag de voormalige Renault-garage aan de Marconi straat in Goes in de as legde, heeft niet alle omwonenden verrast. ,,We hebben het al zo vaak gezegd: daar komt nog een keer brand", zegt Nel Janssens. Twee jaar geleden traden ze op in 't Beest in Goes, als voorpro gramma van Wolfgang Flür, die ja renlang deel uitmaakte van de le gendarische band Kraftwerk. Vanaf het balkon keek hij toe. Na afloop kwam Flür naar hen toe en zei: 'Blijf doen wat je doet, want ik vind het hartstikke mooi en crea tief'. ,,Dat was echt bijzonder", zegt Tessa de Koster (27), alias Gaya Asyd, die sinds 2018 samen met haar 24-jarige partner Nina van der Velden (Nina Ophelia) Desig ner Violence vormt. ,,Het raakte me ook, want ik was in die tijd nog heel timide. Zijn compliment was precies het duwtje dat ik nodig had. Het op een podium staan heeft me als persoon heel erg ver anderd, waardoor ik nu ook in het dagelijks leven mezelf veel meer laat horen." Woeste synthesizers Samen maken ze muziek die wordt omschreven als industrial wave, met woeste synthesizers, vuige beats en emotionele zang partijen waarin Engels en Neder lands worden afgewisseld. Hun belangrijkste inspiratiebronnen zijn geworteld in de jaren 80, met bands zoals Depeche Mode, Ein- stürzende Neubauten en Skinny Puppy. ,,Dat hoor je zeker terug, maar we kopiëren hen niet. We maken iets van nu, waardoor het toch weer heel anders klinkt." Hun optredens zijn een bijzon dere ervaring. Om die reden von- den ze het ook niet erg dat hun op treden voor de Zeeuwse Belofte niet op een zonnig buitenpodium van het Bevrijdingsfestival was, maar werd opgenomen in Brogum in Zierikzee. ,,Onze shows zijn een beetje desoriënterend, psychede lisch bijna", zegt Nina. ,,Die sfeer Op het podium doorbreek je alle barrières die je in het dagelijks leven in een keurslijf houden is veel lastiger om te creëren op een buitenpodium 's middags op het Bellamypark." Ondanks dat het muzikaal ge zien er stevig aan toe gaat, is hun muziek zeker niet agressief. ,,We geven onszelf juist heel erg bloot", zegt Tessa. ,,Het is onze diepste emotie die we laten zien. Dat maakt het heel kwetsbaar." Nina: ,,Het is bevrijdend om zo dicht mogelijk bij je puurste zelf te zijn. Op het podium doorbreek je alle barrières die je in het dagelijks le ven in een keurslijf houden." Ze zijn productief. Er verscheen al een album (When Beauty Expires, 2020) en vorige maand hun tweede EP (Televised State Lies). Die laat opnieuw een flinke stap voor waarts horen, beaamt Nina. ,,Ik heb nu pas het gevoel dat we daad werkelijk opnemen wat we in ons hoofd hadden toen we begonnen." Die progressie geldt ook voor hun optredens. De Zeeuwse Be lofte-show is hun beste tot nu toe. Niet in de laatste plaats doordat Nina niet alleen keyboards ge bruikt maar ook een zessnarige basgitaar, waardoor de twee zich steeds meer richting de postpunk bewegen. ,,Zo'n gitaar geeft ook een power die je met alleen key boards niet hebt." Ambities De ambities van Designer Vio lence zijn niet gering. ,,Zo'n titel als de Zeeuwse Belofte kan ons daarbij waarschijnlijk ook helpen. Deze titel geeft wel een extra im puls om te blijven streven naar het maken van het beste wat we kun nen maken, zonder compromissen te sluiten." Terneuzen De grensstreek krijgt 2,27 miljoen euro van Interreg Vlaanderen- Nederland om te investeren in de arbeidsmarkt, opleidingen en mobiliteit. Interreg trok sinds 2014 152 miljoen euro uit voor in totaal 91 projecten. Nu zijn er op nieuw vier geselecteerd. Van die ruim 2 miljoen euro komt de helft uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikke ling (EFRO). Ook Zeeland krijgt geld uit dat Europese potje. Zo gaat er ruim 4 ton naar North Sea Porth Talent, een project om meer technische banen in het ha vengebied van Vlissingen tot Gent in te vullen. North Sea Porth Talent wil vacatures breder bekend maken en experimen teren met alternatieve opleidin gen. De Zeeuwse scholenkoepel Scalda en de Vlaamse tegenhan ger Syntra West mogen ruim een half miljoen euro bijschrijven voor een gezamenlijk project waarbij technische- en ICT-stu- denten worden klaargestoomd voor de arbeidsmarkt. De leerlin gen gaan op projectbasis voor be- drijven uit de buurt aan de slag. Op die manier komen werken en leren dichter bij elkaar te liggen en wordt de stap naar de arbeids markt verkleind. Een project dat leerlingen van technische opleidingen moet bij spijkeren over de circulaire eco nomie, kan op ruim 2 ton reke nen. Ook Crossminds, een sa menwerking tussen Vlaamse en Nederlandse universiteiten en hogescholen, kan een flinke bij drage verwachten. Het project krijgt 240.000 euro om grens overschrijdende samenwerking te onderzoeken. Op haar balkon van ap partementencomplex De Zeven Provinciën zat Nel Janssens als het ware op de eerste rang. Ze werd 's nachts rond drie uur wakker van het geluid. Even dacht ze dat de bouwvakkers er al waren, want aan de overkant van de straat worden nieuwe huizen gebouwd. ,,Maar toen zag ik de tijd en dacht ik: nee, dat kan nog niet. Toen ik daarna de gordijnen open deed, wist ik niet wat ik zag. Het waren enorme vlammen. Geluk kig stond de wind de andere kant op. Toch stinkt het nu wel enorm in huis.'' Volgens Janssens was er al lange tijd 'gedonder' bij het leegstaande pand. De politie is volgens haar al meerdere malen in actie gekomen, omdat er koperdieven in het pand bezig waren. Sinds de avondklok is opgeheven, was er volgens haar weer 'continu gesodemieter' bij de oude garage. Zo werden er onder meer ruiten ingegooid. ,,We heb ben hier al vaak tegen elkaar ge zegd dat het nog een keer in brand zou worden gestoken. En nu is dat dus gebeurd. Want ik verwacht wel dat het om brandstichting gaat.'' Misschien zwervers Een andere bewoner van het com plex zegt ook dat er overlast was. Volgens hem lagen er ook een keer slaapzakken in de voormalige ga rage. ,,Ik heb toen nog gedacht dat er misschien zwervers sliepen, maar dat weet ik niet zeker, hoor." De man spreekt er schande van dat het al jaren leegstaande pand zo heeft kunnen verpauperen. ,,Kan nu echt niemand er iets tegen doen als een eigenaar zijn gebouw er zo bij laat staan?'' Burgemeester Margo Mulder BK laat desgevraagd weten dat dit nog niet zo gemakkelijk is. ,,Het is vooral de verantwoordelijkheid van de eigenaar'', zegt ze. ,,Pas als de veiligheid in het geding is, kun nen we als gemeente iets doen.'' De gemeente houdt nu volgens haar scherp in de gaten dat de ei genaar de situatie na de brand vei lig maakt. Dat er de afgelopen pe riode sprake zou zijn geweest van veel overlast in en rondom de oude garage is de burgemeester niet bekend. Ze zegt wel te weten dat er inderdaad koperdieven ac tief zijn geweest in Goes-West, destijds ook in de woningen die leegstonden om te worden ge sloopt. Verkocht Op het te koop-bord bij het afge brande pand staat sinds een aantal weken dat het is verkocht, maar makelaar Vincent van 't West einde kan nog niet zeggen wie de nieuwe eigenaar wordt. ,,Ik heb beloofd daar niet mee naar buiten te treden en heb daar zelfs voor ge tekend", zegt hij. De overdracht is Toen ik de gordijnen opendeed, wist ik niet wat ik zag. Het waren enorme vlammen vrijdag 7 mei 2021 GO 'We tonen onze diepste emotie' De jury was lovend over hun op treden. De band Designer Vio lence uit Biezelinge won woensdagavond dan ook over tuigend de Zeeuwse Belofte, de prijs die voor de 25ste keer werd toegekend en die al door veel grote namen werd gewon nen. ,,Nu staan we zelf in dat rij tje, terwijl we niet de meest gangbare act zijn. Dat is zo vet." Rolf Bosboom Biezelinge Designer Violence tijdens het optreden bij de Zeeuwse Belofte. FOTO ERIK BOLIER - Nina van der Velden, Designer Violence Bob Maes 'We zeiden 't Rob Paardekam Goes Grote brand midden in de nacht in Goes: de voormalige Renault-garage aan de Marconi straat ging deels in vlammen op. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN - Nel Janssens, buurtbewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32