I r Immunoloog: Een gevaarlijke situatie ZEELAND 3 WINKELS EN TERRASSENA a Kr V'* ti'j'.i'V. y 'tSSS vtSft De drukte in de binnenste den is wel degelijk risico vol, zegt immunoloog Ger Rijkers van University College Roosevelt in Middelburg. Hij merkt dat mensen zich buiten minder aantrekken van de regels. ,,De regels zijn versoepeld, maar niet afgeschaft. Mensen denken dat er niks meer geldt. Dat zie je in de binnenstad in Middelburg ook. Het is er hartstikke druk. Dat is een gevaarlijke situatie." Het risico op besmettingen is buiten minder groot, erkent Rij kers. ,,De luchtcirculatie is hoger, dus lucht die mensen uitademen of uithoesten komt minder snel bij andere mensen terecht. Maar dat effect wordt teniet gedaan door de drukte. De afstand tussen mensen is gewoon heel erg klein." Het ligt niet aan de ondernemers, vindt Rijkers. ,,Ik leef mee met de winkeliers: zij treffen in hun zaak allerlei maatregelen. Ze laten niet te veel mensen binnen en laten klan ten hun handen ontsmetten. Maar buiten is men de regels helemaal kwijt. Het is meivakantie: er zijn veel toeristen in de stad. En vrijwel iedereen die op vakantie is, zet alle zorgen opzij. Mensen denken even dat er geen corona meer is. Dat is funest. Want het virus heeft niet in de gaten of je op vakantie bent. Dat gaat in elke neus naar binnen." Poort De gemeente Middelburg houdt de drukte in de binnenstad nauw lettende in de gaten, zegt wethou- der Chris Simons. ,,Na de versoe pelingen hadden we verwacht dat het drukker zou worden. We ver wachten ook de komende weken nog drukte, met Hemelvaart en Het virus heeft niet in de gaten of je op vakantie bent Pinksteren. We zijn tot nu toe erg tevreden. De winkeliers en de ho recaondernemers houden zich goed aan de regels, en de bezoe kers ook. Je kan niet zeggen aan de poort van de stad dat mensen niet naar binnen mogen. Het liefst zouden we de bezoekers spreiden over de dag, maar dat is nu lastig, omdat de terrassen pas om twaalf uur open gaan. Dat is een zorg punt." Te druk werd het volgens Simons nog niet. ,,In zo'n situatie proberen politieagenten en boa's mensen te spreiden over het cen trum. Dat is vorige zomer een paar keer gebeurd, maar zo'n situatie is deze week niet aan de orde ge weest." Politieagent Burgemeester Rob van der Zwaag van de gemeente Veere heeft de in druk dat bezoekers van zijn ge meente zich over het algemeen goed aan de regels houden. Die sig nalen krijgt hij van horecaonderne mers en coronacoaches, die onder meer in Domburg actief zijn. ,,Ze hoeven minder voor politieagent te spelen dan vorig jaar zomer. Daar ben ik blij om. We doen al het mo gelijke, maar het gaat om het gedrag van de mensen." Te druk is het tot nu toe niet geweest. ,,Vorige zomer was het drukker. Toen had je ook nog dagjesmensen." Van der Zwaag denkt niet dat de heropening van de terrassen en winkels voor extra aantrekkingskracht zorgt. ,,Die mensen hadden hun vakantie toch al geboekt. De versoepelingen hel pen juist om alles verantwoord te laten verlopen. Als alles dicht is, krijg je ophopingen bij de take- aways. Dan heb ik liever dat ze op terrassen zitten, want dan houden ze zeker anderhalve meter afstand. Ik heb zelfs liever dat ze ook 's avonds maaltijden kunnen nutti gen op het terras." vrijdag 7 mei 2021 in de buitenlucht veilig' Jorieke en Jacko Nijland uit Rijssen met zoons Samuel (13) en Hugo (9): ,,Die twee hebben weinig geduld. En ik heb ook geen zin om in de rij te wachten. We hebben iets afge haald." V i i,m - Francis en Gijs Malen- stein uit Wij chen, met zoon Finn (11). Ik heb niet zo'n moeite met die rijen." Carina Brou wer uit Melis- kerke, die winkelt met dochter Lotje (10) en zoon Koen (7) vindt de rij bij de H&M te lang. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Cornelleke Blok - Ger Rijkers, immunoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31